Na Śląsku do zdobycia są środki na infrastrukturę turystyczną

Redakcja
ARC DZ
Udostępnij:
W województwie śląskim przewidziano jeszcze dwa konkursy związane z rozwojem turystycznym regionu na łączną kwotę ponad 15 mln euro.

3,5 mln euro na turystykę dla sektora publicznego…

Pierwszy z nich to konkurs skierowany do podmiotów publicznych - obejmuje on projekty związane z rozwojem infrastruktury okołoturystycznej. W ramach konkursu dostępne jest 3,5 mln euro. Nabór wniosków rozpoczął się 15 września 2011 r., natomiast jego zakończenie planowane jest na 17 listopada 2011 r.

W konkursie obowiązuje zasada, zgodnie z którą jeden beneficjent może złożyć tylko jeden wniosek o dofinansowanie. Już na etapie złożenia wniosku należy przedstawić oświadczenie o zabezpieczeniu środków na realizację inwestycji wraz z dokumentami potwierdzającymi posiadanie wkładu własnego. Ponadto w przypadku inwestycji infrastrukturalnych wymagane jest przedłożenie kopii pozwolenia na budowę lub kopii zgłoszenia robót budowlanych. Maksymalny poziom dofinansowania projektu wynosi 85 proc. jego kosztów.

O fundusze mogą się ubiegać jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia, podmioty wykonujące zadania jednostek samorządu terytorialnego czy związku komunalnego, instytucje kultury, administracja rządowa, inne podmioty zaliczane do sektora finansów publicznych, Lasy Państwowe, organizacje pozarządowe, Kościoły i związki wyznaniowe, a także podmioty działające w oparciu o umowę o partnerstwie publiczno-prywatnym.

Wsparciem są objęte wszelkie inwestycje w infrastrukturę okołoturystyczną, np. obiekty służące uprawianiu aktywnych form turystyki; budowa i modernizacja terenów rekreacyjnych; budowa i remont bazy okołoturystycznej, a także rozwój parków tematycznych, dzięki którym Śląsk stanie się regionem bardziej atrakcyjnym dla turystów.

… a dla przedsiębiorstw ponad 12 mln euro

Drugi z konkursów skierowany jest do przedsiębiorstw z sektora MŚP i obejmuje również inwestycje związane z infrastrukturą zaplecza turystycznego. W ramach konkursu jest do rozdysponowania aż 12,06 mln euro. Nabór wniosków rozpocznie się 8 maja 2012 r. i potrwa dwa miesiące.

Przykładowe rodzaje projektów, które mogą uzyskać dotację, to budowa nowej lub rozbudowa czy modernizacja istniejącej bazy noclegowej i gastronomicznej. Z pieniędzy pozyskanych w tym konkursie można również sfinansować np. niezbędne wyposażenie hoteli, moteli, pensjonatów czy restauracji. W opisie projektu należy jednak wykazać, że jego realizacja przyczyni się do wzrostu atrakcyjności turystycznej regionu.

Jeśli jesteś przedsiębiorcą z sektora MŚP, prowadzisz działalność w województwie śląskim oraz masz pomysł na inwestycję związaną z turystyką, to działanie jest dla ciebie. Małe i średnie przedsiębiorstwa mogą otrzymać zwrot do 50 proc. kosztów, a w przypadku mikroprzedsiębiorstw poziom dofinansowania wynosi 60 proc.

Chcesz wiedzieć więcej?

Aktualne informacje o konkursach, niezbędne dokumenty, poradniki i informatory, a także listę punktów informacyjnych w województwie śląskim można znaleźć na stronie rpo.slaskie.pl

CZYTAJ WIĘCEJ NA DOTACJE.NASZEMIASTO.PL

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie