MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie dyskutowano o najnowszych osiągnięcia w diagnostyce i leczeniu chorych na nowotwory

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Dawid Wygas
Dawid Wygas
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Najnowsze osiągnięcia w diagnostyce i leczeniu chorych na nowotwory były głównym tematem konferencji, która odbyła się na Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie. W wydarzeniu wzięło udział ponad 400 uczestników. Wśród nich byli przedstawiciele jednostek samorządowych, przedstawiciele firm, studenci, a także pacjenci. Głównym organizatorem konferencji było Stowarzyszenie Częstochowskie Amazonki.

W wydarzeniu wzięło udział ponad 400 uczestników. Wśród nich byli przedstawiciele jednostek samorządowych, przedstawiciele firm, studenci, a także pacjenci.

- Prowadzenie Stowarzyszenia Częstochowskie Amazonki jest trudne, ale mamy świadomość, że jest ono bardzo potrzebne - przyznaje Elżbieta Markowska, prezes Stowarzyszenia Częstochowskie Amazonki. - To właśnie ono pomaga odzyskać chęć życia, a przede wszystkim - dzięki temu, że same kiedyś otrzymałyśmy pomocną dłoń od koleżanek - teraz same oddajemy, to co dostałyśmy. Pomagając innym, pomagasz sobie. To bardzo ważne. Swoim przykładem dajemy nadzieję, a poza tym staramy się pokazać, jak ważna jest profilaktyka i troska o swoje zdrowie - wyjaśnia.

Organizatorzy podkreślali, że szerzenie wiedzy medycznej i diagnostycznej, która pozwala cieszyć się lepszym zdrowiem, a także dbać o nie poprzez właściwą profilaktykę jest niezwykle istotne.

Wydarzenie zorganizowano w murach Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie.

- Takie konferencje wpisują się idealnie w profil naszego uniwersytetu - podkreślała Anna Wypych-Gawrońska, rektor UJD w Częstochowie. - Konferencja miała podstawę medyczną, bo dotyczyła spraw onkologicznych. Organizatorzy zaproponowali bardzo ciekawą formę, która pozwalała na dyskusję o kontekstach społecznych, ekonomicznych, psychologicznych, czy terapeutycznych. My również kształcimy na takich kierunkach i prowadzimy w tym zakresie badania. Cel konferencji, który wiąże się nie tylko z dyskusją na temat diagnostyki i leczenia, ale i edukacją prozdrowotną i profilaktyką został zrealizowany - dodała.

W trakcie konferencji w rolę prelegentów wcielili się byli lekarze Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie:

  • Barbara Huras, która wygłosiła wykład pt. „Najnowsze osiągnięcia w diagnostyki i leczenia nowotworów złośliwych – rak piersi”;
  • Jarosław Strzelczyk, który poruszył temat roli szczepienia anty HPV w prewencji nowotworów wieloukładowych;
  • Grzegorz Celban, który mówił o chirurgii robotowej w raku jelita grubego; Chirurgia robotowa w raku jelita grubego”;
  • Joanna Socha, która wygłosiła wykład pt. „Rak piersi – nowoczesne metody radioterapii”.

W debacie prowadzonej przez Katarzynę Pinkosz, dotyczącej leczenia holistycznego chorych na nowotwory, do grona prelegentów dołączyli Anna Lotos-Bieleńska (konsultant krajowy w dziedzinie genetyki klinicznej), Elżbieta Markowska (Stowarzyszenie Amazonek ziemi Częstochowskiej), Sławomir Letkiewicz, prof. UJD (Dziekan Collegium Medicum im. dr. Wł. Biegańskiego), Tomasz Szczepanik (student 2 roku kierunku lekarskiego).

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera