Nadciśnienie tętnicze - objawy i leczenie PORADNIK MEDYCZNY

Maria Zawała
Udostępnij:
Czy wysokie ciśnienie krwi polityka może mieć wpływ na losy świata? Jak się okazuje, tak. Na pewno miało wpływ na losy Polski. O zgubnych dla nas skutkach nadciśnienia tętniczego Franklina Delano Roosevelta pisze Maria Zawała

Na konferencji w Teheranie 29 listopada 1943 roku amerykański prezydent Roosevelt nagle zzieleniał. Kelnerzy wnosili kolejno przystawki, barszcz, ryby, mięsa, sałatki, owoce, wino, rosyjskiego szampana, wódkę i brandy. Churchill ze Stalinem non stop sobie przygadywali. Tylko siedzący na wózku inwalidzkim Franklin Delano Roosevelt milczał przez większość czasu. Był to drugi dzień odbywającego się w stolicy Iranu pierwszego trójstronnego spotkania na szczycie z udziałem Stalina. Choć utrzymywano to w tajemnicy, ciśnienie krwi Roosevelta było niebezpiecznie wysokie, oprócz tego cierpiał na anemię i miał objawy choroby płuc. Cztery miesiące później zdiagnozowano u niego nadciśnienie, nadciśnieniową chorobę serca, niewydolność zastoinową serca i chroniczne zapalenie oskrzeli. Churchill też nie był zdrowy. Bolało go gardło, jednak najgorszy wpływ na niego miało napięcie związane z wojną. Musiało ono wyczerpywać człowieka dobrze po sześćdziesiątce, który miał nadwagę, nadużywał alkoholu oraz uskarżał się na problemy z sercem. Czasami bywał po prostu "zbyt chory i znużony, by jasno rozumować" - twierdzą historycy.

VADEMECU PACJENTA DZIENNIKA ZACHODNIEGO - ZOBACZ

Franklin Delano Roosevelt z powodu nadciśnienia mógł nie być też w pełni sił umysłowych w czasie kolejnego głośnego spotkania tzw. wielkiej trójki w Jałcie w lutym 1945 roku - gdzie określono nowy porządek świata, w tym także Polski. Kilka miesięcy wcześniej, w lipcu 1944, najprawdopodobniej przeszedł zawał serca, co kazał ukryć.

Jak twierdził Alen Salerian, były konsultant psychiatra FBI, w wywiadzie dla dziennika "The Independent": "Roosevelt nie otrzymywał ilości tlenu niezbędnej do dotlenienia tkanki mózgowej. W takich warunkach organizmowi nie jest łatwo funkcjonować. W rezultacie, jego intelektualne i poznawcze właściwości nie były w pełni sprawne. W kwietniu 1945 r., dwa miesiące po konferencji w Jałcie, Roosevelt zmarł na wylew krwi do mózgu.

Nie leczysz, żyjesz krócej

W Polsce podobny problem jak Roosevelt ma dziś 8 mln osób, cierpiących na nadciśnienie tętnicze krwi. Drugie tyle jest nim zagrożonych. Tym bardziej niepokojący jest fakt, że ok. 30 proc. Polaków cierpiących na nadciśnienie nie jest tego świadomych, a tylko u 12 proc. nadciśnienie jest prawidłowo leczone i kontrolowane - podkreśla prof. Tadeusz Grodzicki, konsultant krajowy w dziedzinie geriatrii.

Ciśnienie to siła, z jaką krew napiera na ściany tętnic. Gdy nie są zbyt elastyczne, może zniszczyć ich wnętrze. Nazywa się je skurczowym i rozkurczowym. W czasie skurczu, kiedy krew zostaje wypchnięta z mięśnia sercowego do tętnicy głównej, ciśnienie krwi jest wyższe i nazywa się skurczowym albo górnym. Kiedy serce się rozkurcza i wypełnia krwią, ciśnienie ma wartość niższą i nazywane jest rozkurczowym lub dolnym. Nawet u zdrowego człowieka może się ono zmieniać, np. pod wpływem stresu, wysiłku fizycznego albo zmian pogody. Minimalnie zmienia się również w ciągu doby: najniższe mamy około trzeciej nad ranem, natomiast najwyższe koło południa. Idealne ciśnienie, zdaniem lekarzy, wynosi 120/80 mm Hg. Ciśnienie 90/60 mm Hg to trochę za mało, jednak stałe niedociśnienie nie jest groźne dla zdrowa. Zwykle wystarczy filiżanka kawy, żeby lepiej się poczuć. Dopóki ciśnienie nie przekroczy granicy 139/89 mm Hg, nie musimy się martwić. To jest jeszcze dopuszczalna wielkość dla ciśnienia górnego i dolnego. Jeśli jednak któraś z tych liczb (wystarczy, że tylko jedna) będzie stale wyższa, lekarz powie, że mamy nadciśnienie. Nieleczone, utrzymujące się długo wysokie nadciśnienie skraca życie średnio aż o 15 lat! Krew płynąca z dużą siłą powoli, ale systematycznie uszkadza wszak narządy wewnętrzne. Przyczyn tzw. nadciśnienia pierwotnego lekarze nie znają, choć może mieć podłoże genetyczne.
CZYTAJ KONIECZNIE
VIA SILESIANA - POPRZYJ NASZA AKCJĘ NADANIA TEJ NAZWY DLA AUTOSTRADY A4
SPIS POWSZECHNY: 400 TYS. OSÓB WPISAŁO NARODOWOŚĆ ŚLĄSKĄ [WYNIKI NIEOFICJALNE]
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


Magda Figura ze Świerklan. Piękniejsza twarz piłki nożnej. Mamy jej zdjęcia
Prawie do nieba! Zobacz ranking i zdjęcia najwyższych kominów w woj. śląskim
Pewne jest jednak to, że na nadciśnienie możemy też zapracować sami. Brak ruchu, zła dieta, otyłość, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, długotrwały stres czy zażywanie środków hormonalnych (m.in. pigułek antykoncepcyjnych), a także sterydów sprzyja powstawaniu nadciśnienia. Część osób cierpi też na tzw. nadciśnienie wtórne, które jest skutkiem chorób, np. serca, mózgu, nerek czy oczu. Czasem wystarczy zmiana trybu życia, by ciśnienie się unormowało, jednak umiarkowane i ciężkie nadciśnienie wymaga leczenia.

VADEMECU PACJENTA DZIENNIKA ZACHODNIEGO - ZOBACZ

łagodne nadciśnienie - skurczowe wynosi 140-159 mm Hg, a rozkurczowe nie przekracza 105 mm Hg
umiarkowane - skur-czowe osiąga 160-179 mm Hg,
ciężkie - skurczowe ma 180 mm Hg lub więcej, zaś rozkurczowe przekracza 115 mm Hg.

Objawy nadciśnienia

To przede wszystkim częste bóle głowy (zwłaszcza po przebudzeniu), mroczki przed oczami, trudności z zasypianiem i budzenie się w nocy. To także skłonność do irytacji, kołatanie serca, nadmierna potliwość, częste wypieki, szumy w uszach, duszności, zawroty głowy i ciągłe zmęczenie. Nadciśnienie przyspiesza rozwój miażdżycy. Zwiększa ryzyko zawału serca. Grozi udarem mózgu. Prowadzi też do niewydolności nerek i uszkadza wzrok. Zapobieganie to utrzymywanie właściwej wagi, ruch, ograniczenie alkoholu, rzucenie palenia i unikanie stresu.

Czy wiesz, że

*Nasze ciało oplata wewnętrzna sieć naczyń krwionośnych. Gdyby wszystkie żyły, tętnice i maleńkie naczynia włosowate (kapilary) połączyć ze sobą, okazałoby się, że u dorosłego człowieka utworzyłyby on rurkę o długości ponad 96 tysięcy kilometrów. To dwa razy tyle, ile wynosi długość równika! Ta ogromna sieć wraz z sercem tworzy układ krążenia. Stale płynie przez niego krew. Serce pracuje jak pompa: kurczy się 60-80 razy na minutę, a po każdym skurczu rozciąga się niczym gumowa piłeczka. Żeby serce przepompowało cały zapas krwi (ok. 5 litrów), wystarczy minuta.

*W 1896 włoski lekarz Scipione Riva-Rocci opisał prosty przyrząd do mierzenia ciśnienia krwi z mankietem nakładanym na ramię, który został udoskonalony przez Harveya Williamsa Cushinga. Metoda została rozwinięta w 1905 przez lekarza wojskowego Mikołaja Siergiejewicza Korotkowa. Pomiar wykonywany metodą Riva-Rocci nazywany jest RR.

Obecnie powszechnie stosuje się pomiar ciśnienia metodą Korotkowa, niewłaściwie określany również jako RR. MAZ

CZYTAJ KONIECZNIE
SPIS POWSZECHNY: 400 TYS. OSÓB WPISAŁO NARODOWOŚĆ ŚLĄSKĄ [WYNIKI NIEOFICJALNE]
KONIEC DARMOWEJ AUTOSTRADY A4 Z WROCŁAWIA DO KATOWIC
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


Magda Figura ze Świerklan. Piękniejsza twarz piłki nożnej. Mamy jej zdjęcia
Prawie do nieba! Zobacz ranking i zdjęcia najwyższych kominów w woj. śląskim

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

R
RRRR!
Churchill wtedy byl jeszcze "top fit". Nawet wiersze pisal.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie