Bushcraft w największym skrócie to umiejętności i wiedza potrzebne do tego, by przetrwać w dziczy, to sztuka harmonijnego obcowania z naturą. Podobnie jak survival, bushcraft zyskuje coraz więcej pasjonatów, którzy chcą przeżyć przygodę i przetrwać jakiś czas np. w lesie.
Wychodząc naprzeciw takim osobom, Nadleśnictwo Wisła wyznaczyło blisko 140 ha w ramach pilotażowego obszaru testowania miejsc przeznaczonych dla miłośników bushcraftu i survivalu.
- Przygotowaliśmy 140 ha specjalnych obszarów, gdzie miłośnicy nocnego obozowania w lesie mogą bezpiecznie delektować się przyrodą bez obaw o naruszenie ustawy o lasach - informują przedstawiciele wiślańskiego nadleśnictwa.
W wyznaczonej strefie odbywa się testowanie miejsc przeznaczonych w szczególności dla miłośników bushcraftu i survivalu.
Obszar na terenie Nadleśnictwa Wisła obejmuje swym zasięgiem lasy położone w okolicy skoczni narciarskiej im. Adama Małysza w Wiśle Malince oraz u podnóża zapory w Wiśle Czarne.
Musisz to wiedzieć
Zgodnie z regulaminem miłośnicy survivalu i bushcraftu mogą bezpłatnie odpocząć w wyznaczonej strefie Nadleśnictwa Wisła, ale muszą do wypoczynku używać takiego sprzętu, który nie będzie niszczył drzew, krzewów oraz runa leśnego.
- Rekomendujemy użycie własnego hamaka, tarpa, a w wypadku rozbicia namiotu pamiętaj, żeby robić to na trwałej, twardej nawierzchni bez szkody dla runa leśnego i bez rozgarniania ściółki leśnej - wskazują przedstawiciele Nadleśnictwa Wisła.
Możliwe jest nocowanie w jednym miejscu maksymalnie 4 osób, ale nie dłużej niż przez dwie noce z rzędu. Rozpalenie ogniska jest możliwe jedynie w miejscach do tego wyznaczonych przez nadleśniczego. W wiślańskim Nadleśnictwie wskazują, by tak planować wycieczkę, żeby uwzględniała miejsca przeznaczone do rozpalania ogniska. Informację o takich miejscach można uzyskać u leśniczego Leśnictwa Czarne oraz u leśniczego Leśnictwa Malinka w Nadleśnictwie Wisła.
Trzeba też pamiętać, by przyniesione do lasu posiłki i napoje były przechowywane w pudełkach i butelkach wielokrotnego użytku. Leśnicy apelują, by nie wyrzucać pozostałości jedzenia, bowiem mogą one zaszkodzić dziko żyjącym zwierzętom. Zwracają też uwagę na... załatwianie potrzeby fizjologicznych. W takich sytuacjach należy dobrze zatrzeć po sobie ślady, należy też ograniczyć używani środków higieny osobistej ingerujących w środowisko naturalne, np. chusteczek nawilżanych.
Zgodnie z regulaminem taki pobyt bushcraftowy czy survivalowy należy zgłosić mailem: [email protected], jednak nie później niż w dniu noclegu. Szczegóły można uzyskać dzwoniąc na numer telefonu 606 -645 -318 lub tel. 33 855 -24- 26.
Nie przeocz
Zobacz koniecznie
Bądź na bieżąco i obserwuj
Port Lotniczy Olsztyn-Mazury zmodernizował swoją infrastrukturę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?