Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielone oblicze województwa śląskiego - Las Murckowski w Katowicach. A w nim ponad 150-letnie buki. Zobacz ZDJĘCIA!

OPRAC.:
Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
Spacer po rezerwacie przyrody Las Murckowski to idealny pomysł na spędzenia wolnego czasu. Można tam zobaczyć okazałe, ponad 150 letnie buki. Kliknij dalej i zobacz, co kryje leśna przestrzeń >>
Spacer po rezerwacie przyrody Las Murckowski to idealny pomysł na spędzenia wolnego czasu. Można tam zobaczyć okazałe, ponad 150 letnie buki. Kliknij dalej i zobacz, co kryje leśna przestrzeń >>Marzena Bugała-Astaszow
Niecałe pół godziny drogi od centrum Katowic znajdziemy się w przestrzeni, w której można zapomnieć o industrialnym dziedzictwie województwa śląskiego. Nasza fotoreporterka odwiedziła rezerwat przyrody w Lesie Murckowskim, który stanowi dom dla starych, ponad 150 letnich buków. Kliknij w GALERIĘ i zobacz ZDJĘCIA.

Dzika przyroda w czarnym sercu stolicy województwa śląskiego

Las Murckowski to oaza dzikiej przyrody, która przetrwała burzliwe zmiany urbanizacyjne regionu śląskiego. Znajdujący się w nim rezerwat przyrody, chroniący pozostałości dawnej Puszczy Śląskiej, stanowi gratkę dla miłośników natury i poszukiwaczy spokoju w zgiełku miejskiego życia.

Zobacz ZDJĘCIA z Lasu Murckowskiego

Początku rezerwatu sięgają 18 grudnia 1953 roku. Wówczas część podlegająca szczególnej ochronie liczyła powierzchnię 7,04 ha. W kolejnych latach powiększano rezerwat. W przełomowym dla kraju roku 1989 zwiększono jego obszar do 100,67 ha. Ostatecznie w 2022 roku zdecydowano o zajęciu objęciu ochroną 141,56 ha terenu. Co interesujące, rezerwat podlega ochronie czynnej, tzn. że dopuszcza się na jego terenie przeprowadzenia zabiegów ochronnych, ingerujących w procesy naturalne.

Imponująca fauna i flora w katowickim rezerwacie przyrody

W najstarszej części rezerwatu, graniczącym z kopalnią "Murcki", znajdziemy bukowy starodrzew, gdzie niektóre z okazów liczą ponad 150 lat. Poza bukami, drzewostan rezerwatu tworzą dęby bezszypułkowe i szypułkowe, sosny i brzozy. Dodatkowo spotkamy tam aż 210 gatunków roślin objętych ścisłą lub częściową ochroną, wśród nich śnieżyczkę przebiśnieg, kruszczyka szerokolistnego czy listerę jajowatą.

Nie mniejszym bogactwem może pochwalić się fauna rezerwatu. To miejsce, w którym mieszka m.in. ryjówka aksamitna, łasica, jeż wschodni, dzięcioł zielonosiwy czy jaszczurka zwinka.

Odwiedzając rezerwat nie należy zapominać, że na jego terenie zabronione jest zbieranie grzybów i runa leśnego, chwytanie i zabijanie dziko występujących zwierząt, zakłócanie ciszy czy pozyskiwanie skał, skamieniałości, minerałów. Na chronionym terenie nie można również rozpalać ognisk i palić papierosów. Za naruszenie obowiązujących w rezerwacie zakazów można zapłacić karę.

Zobacz jak wygląda rezerwat przyrody "Las Murckowski" na początku tegorocznej wiosny. Kliknij w galerię, a następnie przesuwaj zdjęcia strzałkami

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty