Najciekawsze startupy z European Startays
European Start-Up Days to część Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbywa się w katowickim spodku. ESD rozpoczęło się 14 maja i potrwa dokładnie dwa dni. W Katowicach chciała się w tym roku pojawić rekordowa ilość startupów. Zgłosiło się ich ponad 300, organizatorzy pozwolili wystawić się setce.
Wybraliśmy kilka najciekawszych pomysłów na biznes, a teraz chcemy je Państwu zaprezentować.
Wirtualna przymierzalnia
Podczas 4. European Start-Up Days firma WearFits zaprezentowała prototyp aplikacji, przy pomocy której możemy przymierzać ubrania nie wychodząc z domu.
- Załóżmy, że klientka wybrała sobie sukienkę w sklepie online. Wtedy zostaje przekierowany do naszej strony internetowej, gdzie tworzy własnego wirtualnego awatara, na którym możne przymierzyć dane ubranie i zdecydować, czy chce je kupić - tłumaczy Michał Mogiła, programista z WearFits.
Najlepiej ubrane panie na Europejskim Kongresie Gospodarczym...
W czasie tworzenia awatara należy podać parametry swojej sylwetki - obwód biustu, pasa oraz bioder. Później pojawi się na nim wybrane przez nas ubranie w formacie 3D.
Dziś z WearFits współpracują dwa sklepy - drogeria Jasmin i Emcemoda.
Firma przewiduje, że w przyszłości model avatara będzie tworzony przy pomocy kamery w smartfonie. Dziś jest to jednak jeszcze trudne do wykonania ze względu na utrudnienia technologiczne.
Najlepiej ubrani mężczyźni na Europejskim Kongresie Gospodar...
Świadome zakupy
FiFiFo to aplikacja mobilna, dzięki której możemy dokonywać świadomych zakupów żywności. W swojej bazie posiada ona 43 tysiące produktów spożywczych.
- Najpierw ustawia się swoje preferencje żywieniowe. Należy wpisać składniki, których chcemy unikać, np. ze względu na alergie, a także produkty, na których nam zależy. Później skanując kod kreskowy użytkownik otrzymuje informacje o składzie danego produktu oraz skalę dopasowania do naszych preferencji - wyjaśnia Milena Bobryk, jedna z autorek aplikacji.
Przy pomocy FiFiFo poznamy dokładny skład produktów, które kupujemy, dowiemy się, jakie są ich wartości odżywcze, a dodatkowo aplikacja podpowie nam, gdzie najlepiej kupić dany produkt.
- Ponadto wyświetlane są też zamienniki. Możemy porównać do siebie podobne produkty i wybrać ten odpowiedni dla nas - mówi Milena Bobryk.
Segregacja, zabawa i zniżki
Firma WAAM na ESD zaprezentowała specjalny, futurystyczny sorter odpadów. Maszyna nie tylko segreguje śmieci. Charakteryzuje ją atrakcyjny wygląd, ale też połączenie czegoś pożytecznego, czyli sortowania śmieci, z czymś przyjemnym, czyli zabawą.
- Jest to automatyczny sorter połączony z aplikacją, która dodatkowo dostarcza użytkownikom rozrywki - tłumaczy Magdaena Bogacka z firmy WAAM.
- Aplikacja ma wbudowaną grę, w której odpady zamieniają się na wirtualną walutę. Przy jej pomocy można zbierać dodatkowe punkty i rywalizować z innymi użytkownikami lub wymieniać wirtualną walutę na zniżki w sklepach czy bilety na komunikację miejską. Wszystko zależy od tego, do kogo należy maszyna - mówi Magdalena Bogacka.
Nie przegapcie
- Bielizna erotyczna z Zabrza robi furorę na świecie ZOBACZCIE
- Najdroższe domy w województwie śląskim TOP 20. Poznaj ceny
- Wojsko sprzedaje sprzęt na przetargach w maju 2019
- Raport płac 2019: Kto dostaje najwięcej, kto najmniej
- Zjechaliśmy na "dół" kopalni Zofiówka. Tu zginęli górnicy
- Najbogatsi ludzie w Śląskiem. Rankingg Forbes 2019
Urządzenie firmy WAAM, która składa się z absolwentów i obecnych wykładowców Politechniki Śląskiej, to pierwsza polska maszyna do sortowania śmieci. Można ją rozbudowywać modułowo w górę, co sprzyja przestrzeni supermarketów.
- Obecnie realizujemy grant, dzięki któremu dostaliśmy pieniądze na stworzenie prototypu urządzenia. Mamy natomiast zapewnienie prezydenta Rybnika, że zakupi takie maszyny, jeśli tylko będą one dostępne - mówi Magdalena Bogacka.
WAAM prowadzi ponadto rozmowy z prezydent Gliwic i prywatnymi przedsiębiorstwami. W Polsce trwają właśnie dyskusje nad wprowadzeniem kaucji, np. na plastikowe butelki. Producenci sortera chcą to wykorzystać i właśnie w tej chwili wprowadzić swój produkt na rynek.
Zielona ławka do wszystkiego
Kolejnym ciekawym startupem prezentowanym podczas ESD jest ekologiczna modułowa ławka firmy Smartta.
Możliwości zielonej ławki:
- Ładowanie smartfonów i innych urządzeń elektrycznych
- Hotspot wi-fi
- Wbudowany przewodnik turystyczny audio
- Odstraszanie komarów przy pomocy wysokich tonów
- Oświetlenie
- Stacja naprawcza dla rowerów ze sprężarką do pompowania opon
- To tylko niektóre możliwości - mówi Krzysztof Małek, prezes firmy Smartta. - Przede wszystkim nasze urządzenie budujemy jak klocki lego. Wystarczy godzina, żeby dołożyć do niego kolejny element i rozbudować ławkę o dodatkowe funkcje. Np. ładowarkę do rowerów elektrycznych - dodaje.
- Ławka jest produktem, na którym można siąść i naładować swoje baterie. Mamy też drzewka, z panelami fotowoltaicznymi, przy pomocy których można ładować rowery czy samochody elektryczne. Kilka z nich znajduje się w Piekarach Śląskich - mówi Krzysztof Małek.
Zobaczcie koniecznie
Zaskakująca wystawa STOP SMOG w Katowicach
Europejski Kongres Gospodarczy EEC Katowice
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?