MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najpiękniejsze mosty i wiadukty w województwie śląskim. TOP10! Wyglądają jak z filmów. Niektóre z nich są wyjątkowe

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
Most kolejowy nad potokiem Łabajów w Wiśle to jeden z nielicznych tak wielkich wiaduktów w tej części Beskidów. Warto przespacerować się pod nim lub przejechać pociągiem wzdłuż linii kolejowej nr 191 Goleszów-Wisła Głębce. Powstał w latach 1931 – 1933 w trakcie budowania linii kolejowej do Wisły.
Most kolejowy nad potokiem Łabajów w Wiśle to jeden z nielicznych tak wielkich wiaduktów w tej części Beskidów. Warto przespacerować się pod nim lub przejechać pociągiem wzdłuż linii kolejowej nr 191 Goleszów-Wisła Głębce. Powstał w latach 1931 – 1933 w trakcie budowania linii kolejowej do Wisły. https://www.wisla.pl/
Od skromnych kładek nad strumieniami po majestatyczne konstrukcje nad potężnymi rzekami, mosty i wiadukty w województwie śląskim to prawdziwe arcydzieła inżynieryjne i architektoniczne. Mimo ich ograniczonej liczby, kilka spośród nich wyłamuje się ponad przeciętność, prezentując niezwykłe piękno, wyglądają jakby zostały wyjęte prosto z filmu. Przygotowaliśmy listę 10 najbardziej imponujących mostów i wiaduktów w regionie, które warto poznać bliżej.

Mosty towarzyszą ludzkości od zarania dziejów. Kiedy tylko ludzie zaczęli przemieszczać się po świecie i potrzebowali pokonać potoki czy niewielkie rzeczki, konieczne stało się budowanie przejść. W różnych epokach mosty były niezmiennie istotne. Pierwotnie wykorzystywano naturalne elementy, takie jak powalone drzewa czy pnącza lian. Jednak wraz z rozwojem technologii budowy mostów stała się coraz bardziej wyrafinowana, a do ich konstrukcji zaczęto stosować różnorodne materiały, takie jak m.in.:

  • drewno,
  • liny,
  • kamienie,
  • cegły,
  • beton,
  • żelazo,
  • stal,
  • tworzywa sztuczne.

Z biegiem czasu konstrukcje mostów stały się coraz bardziej skomplikowane. Współczesne mosty nie tylko spełniają funkcję pokonywania przeszkód terenowych, ale także często stanowią imponujące dzieła architektoniczne, dodając niepowtarzalnego uroku i charakter krajobrazowi.

Według portalu Śląskie Travel, pierwszy most żeliwny w naszym województwie powstał w 1796 roku w Łażanach koło Strzegomia, nad rzeką Strzegomką. Jego przęsła zostały zbudowane w Hucie Małapanew w Ozimku, która powstała w 1755 roku. Niestety, w 1945 roku most został zniszczony, jednak niedawno odkryto kilka jego fragmentów w korycie Strzegomki. To właśnie na jego wzór rozpoczęto budowę innych mostów żeliwnych.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO PO HOLANDII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni