MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najpiękniejsze mosty i wiadukty w województwie śląskim. TOP10! Wyglądają jak z filmów. Niektóre z nich są wyjątkowe

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
Most kolejowy nad potokiem Łabajów w Wiśle to jeden z nielicznych tak wielkich wiaduktów w tej części Beskidów. Warto przespacerować się pod nim lub przejechać pociągiem wzdłuż linii kolejowej nr 191 Goleszów-Wisła Głębce. Powstał w latach 1931 – 1933 w trakcie budowania linii kolejowej do Wisły.
Most kolejowy nad potokiem Łabajów w Wiśle to jeden z nielicznych tak wielkich wiaduktów w tej części Beskidów. Warto przespacerować się pod nim lub przejechać pociągiem wzdłuż linii kolejowej nr 191 Goleszów-Wisła Głębce. Powstał w latach 1931 – 1933 w trakcie budowania linii kolejowej do Wisły. https://www.wisla.pl/
Od skromnych kładek nad strumieniami po majestatyczne konstrukcje nad potężnymi rzekami, mosty i wiadukty w województwie śląskim to prawdziwe arcydzieła inżynieryjne i architektoniczne. Mimo ich ograniczonej liczby, kilka spośród nich wyłamuje się ponad przeciętność, prezentując niezwykłe piękno, wyglądają jakby zostały wyjęte prosto z filmu. Przygotowaliśmy listę 10 najbardziej imponujących mostów i wiaduktów w regionie, które warto poznać bliżej.

Mosty towarzyszą ludzkości od zarania dziejów. Kiedy tylko ludzie zaczęli przemieszczać się po świecie i potrzebowali pokonać potoki czy niewielkie rzeczki, konieczne stało się budowanie przejść. W różnych epokach mosty były niezmiennie istotne. Pierwotnie wykorzystywano naturalne elementy, takie jak powalone drzewa czy pnącza lian. Jednak wraz z rozwojem technologii budowy mostów stała się coraz bardziej wyrafinowana, a do ich konstrukcji zaczęto stosować różnorodne materiały, takie jak m.in.:

  • drewno,
  • liny,
  • kamienie,
  • cegły,
  • beton,
  • żelazo,
  • stal,
  • tworzywa sztuczne.

Z biegiem czasu konstrukcje mostów stały się coraz bardziej skomplikowane. Współczesne mosty nie tylko spełniają funkcję pokonywania przeszkód terenowych, ale także często stanowią imponujące dzieła architektoniczne, dodając niepowtarzalnego uroku i charakter krajobrazowi.

Według portalu Śląskie Travel, pierwszy most żeliwny w naszym województwie powstał w 1796 roku w Łażanach koło Strzegomia, nad rzeką Strzegomką. Jego przęsła zostały zbudowane w Hucie Małapanew w Ozimku, która powstała w 1755 roku. Niestety, w 1945 roku most został zniszczony, jednak niedawno odkryto kilka jego fragmentów w korycie Strzegomki. To właśnie na jego wzór rozpoczęto budowę innych mostów żeliwnych.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni