18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najpopularniejsza uczelnia w Śląskiem? AWF! A co z resztą?

KD
OTO ZNANI SPORTOWCY ZWIĄZANI Z KATOWICKIM AWF-EM. KLIKNIJ W ZDJĘCIA OBOK I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ >>>
OTO ZNANI SPORTOWCY ZWIĄZANI Z KATOWICKIM AWF-EM. KLIKNIJ W ZDJĘCIA OBOK I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ >>>
Z 13 państwowych uczelni z województwa śląskiego tylko jedna znalazła się na liście najbardziej obleganych, którą opublikowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Jak możemy przeczytać na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach w Bielsku Białej jest jedna uczelnia państwowa, podobnie w Gliwicach. W Częstochowie mamy trzy palcówki, zaś w Katowicach - stolicy województwa śląskiego - studenci mają do wyboru osiem placówek państwowych. Łącznie 13 państwowych uczelni wyższych w całym województwie - nie mówiąc już o dziesiątkach uczelni i szkół wyższych niepaństwowych.

ŚLĄSKIE UCZELNIE NIE LICZĄ SIĘ NA ŚWIECIE

I tylko jedna z nich - Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach znalazła się na liście najbardziej obleganych uczelni w Polsce, którą w zeszłym tygodniu opublikowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

- Miło usłyszeć podczas niedzielnych wiadomości, że Justyna Kowalczyk z AZS AWF Katowice zdobyła złoto podczas zawodów - komentuje Krzysztof Nowak, rzecznik AWF Katowice. - Jeśli naszą szkołę skończyły takie gwiazdy, to nie ma lepszej reklamy niż ich nazwiska, to one przyciągają do nas studentów. Podczas zimowych igrzysk olimpijskich w Vancouver katowicki AWF reprezentowało aż 20 olimpijczyków. I jak dodaje, nie bez znaczenia jest też fakt, że są placówką przyjazną dla studentów.

- To my podporządkowujemy się do planu wyjazdów sportowców - dodaje.

ŚLĄSKIE UCZELNIE ZA SŁABE NA ELITY?

Dlaczego tak blado wypadliśmy na tle kraju? Paweł Doś, rzecznik Politechniki Śląskiej, nie chce odnieść się do listy MNiSW. - Nie będziemy komentować opublikowanych statystyk - ucina krótko.
Tymczasem w przypadku tej placówki czy Politechniki Częstochowskiej jest nad czym ubolewać, bowiem cztery pierwsze miejsca na liście zajęły właśnie szkoły techniczne: Politechnika Warszawska, Gdańska, Poznańska i Łódzka. Zaś minister Kudrycka podkreślała, że to wielki sukces uczelni technicznych, które okazały się najchętniej wybieranym przez kandydatów typem. Niestety nie tych z naszego województwa.

ŚLĄSKIE SZKOŁY WYŻSZE POZA PIERWSZĄ DZIESIĄTKĄ NAJLEPSZYCH

Szerzej na temat listy najpopularniejszych uczelni i kierunków wypowiada się Jacek Szymik - Kozaczko, rzecznik Uniwersytetu Śląskiego. Jego zdaniem zestawienie poszczególnych typów uczelni publikowane przez MNiSW powinno być bardziej rozbudowane, tak by dawało lepszy ogląd sytuacji.

* CZYTAJ KONIECZNIE:

*TOP 10 NAJZABAWNIEJSZYCH ŚLĄSKICH SŁÓW
*NAJŁADNIEJSZE SZOPKI WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO - ZOBACZ ZDJĘCIA
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dramatyczny WYPADEK AUTOBUSÓW w Mysłowicach. IKARUS zawisł nad rzeką! [ZDJĘCIA]
KATOWICE jednym z 7 CUDÓW świata? To nie żart. Zobacz o co chodzi

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

- W raporcie ograniczono się jedynie do dwóch uczelni każdego typu, które miały najwięcej kandydatów na wszystkie typy i kierunki studiów - mówi rzecznik śląskiej alma mater. I jak dodaje, w przypadku grupy uniwersytetów pod uwagę wzięto dwadzieścia uczelni. - Liderem okazały się dwa najstarsze i największe uniwersytety, a podczas ostatniej rekrutacji na studia w Uniwersytecie Śląskim chętnych było prawie 30 tysięcy osób - podsumowuje rzecznik.

Wioletta Żukowska, ekspert z Pracodawców RP uważa, że nazwa uczelni ma znaczenie, jeśli jest mowa o placówkach prestiżowych - Uniwersytecie Warszawskim czy Jagiellońskim, od tych studentów pracodawcy wymagają więcej podczas rozmowy kwalifikacyjnej. W innym przypadku ważniejsze jest zdobyte doświadczenie i komunikatywność kandydata.

Triumf politechnik to dowód, że idziemy w dobrym kierunku

Rozmowa z Magdaleną Kulą, doradcą ministra nauki i szkolnictwa wyższego

Po co są takie rankingi?
Nie prowadzimy rankingów uczelni, dane o których pani mówi to jedynie wyniki ostatniej rekrutacji na studia, ilustrujące między innymi liczbę kandydatów przypadających na każdy wolny indeks na poszczególnych uczelniach czy kierunkach studiów.

Czy uczniowie powinni się kierować nim w trakcie wyboru studiów?
Zestawienie pokazuje "popularność" poszczególnych kierunków i uczelni w danym roku akademickim. Są to informacje o charakterze statystycznym. Nie obrazują one oceny jakości kształcenia w poszczególnych uczelniach czy tym bardziej możliwości zatrudnienia po ukończeniu danych studiów. Nie można absolutnie takich statystycznych zestawień traktować jak rankingów.

To co pokazują zamieszczone na liście statystyki?
Dane te ilustrują popularność poszczególnych uczelni, kierunków studiów wśród kandydatów. Zauważalna jest rosnąca popularność uczelni technicznych i kierunków ścisłych. A to dla Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego także potwierdzenie sukcesu i skuteczności programu kierunków zamawianych. Diagnoza, którą przeprowadziło MNiSW w 2008 pokazała, że struktura kształcenia nie odpowiada w pełni oczekiwaniom rynku pracy. Polscy pracodawcy potrzebują przede wszystkim inżynierów oraz ekspertów w dyscyplinach ścisłych, np. informatyków, co nie znajdowało odzwierciedlenia w liczbie osób studiujących na tych kierunkach. W 2013 roku w przemyśle może zabraknąć nawet 46,8 tys. inżynierów, a w usługach niedobór może wynieść ponad 22 tys. Wyniki rekrutacji pokazują, że promowanie kierunków zamawianych przynosi założone efekty. Listę najchętniej wybieranych uczelni otwierają aż cztery politechniki. A to znak, że inżynierów najpewniej nam nie zabraknie.

Modne rankingi

W ostatnich latach popularne stało się przygotowywanie rankingów. Tych, które mają pomóc maturzystom w wyborze uczelni jest przynajmniej kilka. Oto one:

1. Ranking szkół wyższych publikowany na stronie internetowej miesięcznika Perspektywy. Przygotowywany przy współudziale dziennika Rzeczypospolita. (Perspektywy i "Rz" przygotowują również rankingi szkół ponadgimnazjalnych, najnowszy został opublikowany na początku stycznia)
2. Ranking szkół wyższych przygotowywany przez tygodnik Wprost, przygotowywany niezmiennie od 1993 roku.
3. Ranking szkół wyższych przygotowywany przez tygodnik Newsweek.
4. Międzynarodowy Ranking Uczelni Wyższych "QS World University Rankings".

* CZYTAJ KONIECZNIE:

*TOP 10 NAJZABAWNIEJSZYCH ŚLĄSKICH SŁÓW
*NAJŁADNIEJSZE SZOPKI WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO - ZOBACZ ZDJĘCIA
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dramatyczny WYPADEK AUTOBUSÓW w Mysłowicach. IKARUS zawisł nad rzeką! [ZDJĘCIA]
KATOWICE jednym z 7 CUDÓW świata? To nie żart. Zobacz o co chodzi

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!