Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Największa farma fotowoltaiczna w Polsce powstaje w Mysłowicach. Tauron zakończył pierwszy etap budowy

Szymon Kwiatkowski
Szymon Kwiatkowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Tauron zakończył pierwszy etap prac nad największą farmą fotowoltaiczną w Polsce, która znajduje się w mysłowickiej dzielnicy Dziećkowice. Cała inwestycja ma zostać zakończona w 2025 roku. Jak teraz wygląda farma?

W lipcu 2022 roku w Mysłowickiej dzielnicy Dziećkowice rozpoczęły się prace nad budową farmy fotowoltaicznej. 30 listopada 2023 roku Tauron poinformował o zakończeniu pierwszego etapu zadania.

Jak aktualnie prezentuje się farma? Zobacz zdjęcia

Farma fotowoltaiczna w Mysłowicach

Inwestycja w Mysłowicach realizowana jest dwuetapowo. W pierwszym etapie, który dobiegł końca, zamontowanych zostało ponad 82,5 tys. paneli fotowoltaicznych o mocy 450 Wp każdy, co łącznie daje 37 MW. Tej wielkości farma w ciągu roku wyprodukuje 39 tys. MWh zielonej energii. Do budowy farmy zostało użytych 1100 ton stołów fotowoltaicznych, a zamontowane panele zajmują powierzchnię 16 hektarów, czyli 22 boisk do piłki nożnej.

Obliczamy, że energia wytworzona przez farmę fotowoltaiczną w Mysłowicach powinna zasilić około 16 tysięcy gospodarstw domowych - mówił Mirosław Trybała, dyrektor ds. kontraktów TAURON Serwis - Farma została zbudowana na terenie byłego składowiska odpadów spaleniskowych z Elektrowni Jaworzno. Nie są to wiec tereny, które można wykorzystać rolniczo, ale można tutaj reaktywować działalność przemysłową - dodawał.

Na realizację pierwszego etapu farmy w Mysłowicach Tauron otrzymał 82,5 mln złotych. Umowę o dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-20 grupa zawarła w styczniu ub. roku z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Na terenie farmy zamontowano 140 inwerterów - urządzeń odpowiadających za transformację pozyskiwanego z instalacji prądu stałego na prąd zmienny - o mocy 250 kW każdy oraz 10 stacji transformatorowych pośrednich o napięciu 0,8/20kV. Jednym z istotniejszych elementów całej inwestycji jest stacja transformatorowa 20/110kV wraz z rozdzielnią 20 kV i rozdzielnią 110 kV, która jest już przygotowana pod realizację II etapu inwestycji. Spięcie całego systemu w funkcjonalną całość jest możliwe dzięki zastosowaniu 545 km różnego rodzaju kabli.

- Mieszkańcy zyskają 92 MW mocy zainstalowanej w farmie fotowoltaicznej, która będzie produkowała w pełni zieloną energię - tłumaczył Artur Rzepka, kierownik projektu.

Drugi etap budowy farmy

Rozpoczęły się już prace związane z przygotowaniem drugiego etapu inwestycji. Obecnie podejmowane działania to: uzyskanie warunków zabudowy, pozyskanie warunków przyłączenia, wykonanie badań geologicznych gruntu mających określić sposób posadowienia elementów farmy, a także, co najważniejsze, wykonanie projektu budowlanego wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę.

Założeniem projektu budowalnego jest maksymalne wykorzystanie dostępnego terenu. Zielona elektrownia docelowo osiągnie moc niemal 100 MWp. Ta farma fotowoltaiczna w ciągu roku wyprodukuje ponad 105 tys. MWh energii elektrycznej. Produkcja takiego wolumenu energii da w efekcie ograniczenie emisji CO2 aż o 80 tys. ton w stosunku do generacji z konwencjonalnych bloków węglowych.

- Drugi etap chcielibyśmy zakończyć w 2025 roku. Mamy nadzieję, że wtedy będzie to największa farma w Polsce - deklarował Wojciech Przepadło, wiceprezes Turonu Inwestycje.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera