Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Narodowe Czytanie 2022 w Dzienniku Zachodnim. Dziennikarze włączyli się w akcję. Zobacz WIDEO

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
Wideo
od 16 lat
Nasza kultura jest naszym skarbem. W tym roku odbywa się kolejna edycja Narodowego Czytania. Jako redakcja postanowiliśmy się włączyć w akcję i zabrać się za czytanie polskiej klasyki. Nagraliśmy „Świteziankę" Adama Mickiewicza.

Poczytaj mi… redaktorze

W tym roku jako temat Narodowego Czytania wybrano „Ballady i Romanse" Adama Mickiewicza. Wydanie tego zbioru wierszy jest uznawane za symboliczną datę rozpoczęcia romantyzmu w Polsce. Znajdują się w nim takie utwory jak „Romantyczność” ze słynnym motywem szkiełka i oka, „Lilie" czy też „Świtezianka". Ostatni z wymienionych utworów postanowiliśmy nagrać wspólnie w ramach Narodowego Czytania. Finał narodowego czytania odbywa się w tym roku 3 września.

Polska klasyka dla czytelnika

Temat Narodowego Czytania zapowiedział w czerwcu prezydent Polski. Wybierane są utwory należące do kanonu polskiej kultury. To już jedenasta edycja tego wydarzenia. W zeszłym roku czytano Moralność Pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. Prezydent wybrał w tym roku „Ballady i Romanse”, ponieważ według niego romantyzm jest „istotą polskości i fundamentem nowoczesnej tożsamości naszego narodu. Rok 2022 jest rokiem romantyzmu polskiego.

— Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury (…) Chciałbym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie jeszcze bardziej umocniło jedność i poczucie wspólnoty Polaków na całym świecie. I żeby – jak zawsze – było dla nas wspólnym świętem czytelnictwa – napisał w liście z okazji Narodowego Czytania prezydent RP Andrzej Duda.

Prezydent wraz z zaproszonymi gośćmi wziął udział w czytaniu utworów Mickiewicza w Pałacu Saskim. W akcję zaangażowało się wiele instytucji kulturalnych. Na przykład Biblioteka Śląska w Katowicach przygotowała audiowizualną interpretację wiersza „Do przyjaciół”.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera