18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Natura nie boli. W Śląskiem można inwestować na terenach Natura 2000

Monika Chruścińska
Głowacz białopłetwy, ryś, wilk czy niedźwiedź - aby nasze dzieci i wnuki mogły znaleźć je w Beskidach, ich siedliska muszą być chronione. Ochrona przyrody wcale nie musi jednak iść w parze z blokowaniem inwestycji, przekonuje zainaugurowana wczoraj w woj. śląskim - pod hasłem "Natura nie boli" - kampania promująca tereny Natura 2000.

Znajomość zasad inwestowania obowiązujących a terenach ochrony środowiska - zarówno wśród przedsiębiorców, jak i zwykłych ludzi - jest obecnie niewielka. - Dotychczas większość słyszała o sieci Natura 2000 jedynie w kontekście blokowania lub opóźniania inwestycji - przyznaje Bernard Błaszczyk, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicachi były wiceminister środowiska.

To najmłodsza forma ochrony przyrody, wprowadzona w kraju w 2004 roku. W samym województwie śląskim takich obszarów jest 41. Największe znajdują się w Beskidach Żywieckim i Śląskim. Niebawem być może przybędzie kolejnych pięć. Chronione są tu konkretne siedliska i gatunki roślin i zwierząt. Można na nich jednak inwestować. Warunek? Przedsięwzięcia nie mogą zaszkodzić chronionej przyrodzie.

- To nie są rezerwaty, w których ochronie podlega cały obszar - zaznacza Mirosława Mier-czyk-Sawicka z RDOŚ. Na obszarach Natura 2000 nie obowiązuje też praktycznie żadna lista zakazów. - Jedyną zasadą jest to, że nie można tu podejmować działań negatywnie wpływających na chronione gatunki roślin i zwierząt - przypomina Mierczyk-Sa-wicka. A że jest to możliwe pokazała chociażby budowa autostrady A1 w naszym regionie.

- Dwa fragmenty śląskiego odcinka autostrady przebiegają przecież przez obszary Natury 2000 w - przypomina Błaszczyk. Tereny ochrony nie blokują też inwestycji na obszarze podziemi tarnogórsko-bytomskich czy w dorzeczu górnej Wisły, gdzie znajdują się liczne ostoje ptaków. Zbiornik Racibórz Dolny, kluczowy dla ochrony przeciwpowodziowej południa Polski, będzie także częściowo położony na obszarze ochrony.

- Rozwój gospodarczy musi iść w parze z ochroną środowiska - twierdzi prof. Marek Ściążko, prezes Stowarzyszenia "Libra", współorganizującego kampanię "Natura nie boli". - Gdyby tak nie było, dzisiaj bylibyśmy "zasypani" ciężkim pyłem, a nie niewidocznym gazem. Pamiętam, jak 35 lat temu badałem w Katowicach stężenie zawieszonego pyłu w powietrzu i było ono kilkadziesiąt razy większe niż dziś - zaznacza.

W ramach kampanii "Natura nie boli" planowane są spotkania edukacyjne oraz szeroko pojęta kampania reklamowa w prasie, radiu i telewizji.


*Śtowarzyszenie Ślązaków legalne. Sąd uznał narodowość śląską? CZYTAJ TUTAJ
*Gwarki 2012, czyli bez pochodu nie ma zabawy ZOBACZ ZDJĘCIA
*KONKURS MŁODA PARA: Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!