MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nesebyr – bułgarska Perła Morza Czarnego. Zapraszamy na wirtualny spacer po jednym z najstarszych miast w Europie. Zobacz ZDJĘCIA

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Nesebyr - Perła Morza Czarnego. Bułgarski kurort kusi antycznymi zabytkami i malowniczymi zakątkami.
Nesebyr - Perła Morza Czarnego. Bułgarski kurort kusi antycznymi zabytkami i malowniczymi zakątkami. Paweł Kurczonek / Polska Press
Несебър, czyli Nesebyr, Neseber, Nesebar. Obojętnie, jak wymówić bułgarską nazwę, jest jeden przydomek nadany miastu, który szczególnie zapada w pamięć – Perła Morza Czarnego. Miasto jest jednym z najstarszych w Europie, a z racji bogactwa zabytkowych budynków, Nesebyr trafił w 1983 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zapraszamy na spacer po Mieście 40 Cerkwi, bo i tak nazywany jest nadmorski kurort, który jest świetnym miejscem na wakacyjny wypad.

Neseber – Perła Morza Czarnego

Nesebyr jest liczącym 13 tys. mieszkańców miastem położonym nad bułgarskim wybrzeżem Morza Czarnego. Składa się z dwóch części – współczesnej i starożytnej. W części nowoczesnej znajdują się przede wszystkim hotele, kurorty i plaże. Odwiedzając miejscowość zdecydowanie bardziej będzie nas interesować część starożytna wypełniona antycznymi budowlami, muzeami i zabytkową zabudową. Ta część kiedyś znajdowała się na wyspie, jednak obecnie połączona jest ze stałym lądem wąskim „językiem”, po którym poprowadzono drogę.

Neseber zachwyca - zobacz ZDJĘCIA

Mniej więcej pośrodku drogi łączącej obie części miasta znajduje się zabytkowy młyn będący symbolem miasta. Co ciekawe, nie jest znana dokładna historia budowli, najprawdopodobniej pochodzi z okresu odrodzenia bułgarskiego, czyli z przełomu XVIII-XIX wieku.

Nesebyr jest jednym z najstarszych europejskich miast, ślady osadnictwa w tym regionie kontynentu sięgają drugiego tysiąclecia przed naszą erą. Spacerując dziś po mieście, niemal na każdym kroku natrafiamy na ślady wielowiekowej historii – pozostałości antycznych budowli, szczątki dawnych fortyfikacji i liczne cerkwie, od których Perła Morza Czarnego nazywana jest również Miastem Czterdziestu Cerkwi.

Jedną z ciekawszych jest cerkiew św. Jana Aliturgetos wybudowana w XIV wieku. Budynek został zrujnowany w wyniku trzęsienia ziemi w 1913 roku, lecz wcześniej… nigdy nie odbyło się tu nabożeństwo. Jak głosi legenda, w trakcie wznoszenia cerkwi jeden z budowniczych zginął w wypadku na budowie. Ówczesne prawo kanoniczne nie zezwalało na poświęcenie miejsca, w których zginął człowiek. Słowo „aliturgetos” oznacza właśnie „niepoświęcony”. Pozostałe świątynie w Nesebyrze pełnią dziś różne funkcje. Niektóre nadal są aktywne i odbywają się w nich regularne nabożeństwa, inne zostały zamienione w muzea, jeszcze inne nie przetrwały próby czasu i dziś możemy oglądać jedynie ich ruiny.

A będąc w Nesebyrze warto zastanowić się nad wycieczką do Stambułu – to zaledwie kilka godzin jazdy...

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Migracja i przemoc: Szwecja w kryzysie integracyjnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni