MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ni ma gańby, jest luft! W Rybniku. To efekt wspólnych działań władz miasta, mieszkańców i PAS. Na konferencji padły konkretne liczby ZDJĘCIA

Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
Wideo
od 16 lat
Rzeczywiście, mówiąc po śląsku „ni ma gańby” (nie ma wstydu). W ostatnich latach bardzo poprawiła się jakość powietrza w Rybniku. To efekt wspólnych działań władz samorządowych, mieszkańców i Polskiego Alarmu Smogowego. O ile w 2018 r., w mieście tym było 14 tysięcy „kopciuchów”, obecnie kotłów mogących spalać „byle co” jest raptem pięć tysięcy. Jak Rybnik walczy ze smogiem?

Rybnik liderem w składaniu wniosków do programu Czyste Powietrze

Na czwartkowej (9 listopada) konferencji prasowej w Urzędzie Miasta Rybnika usłyszeliśmy, że w ostatnich pięciu latach (do 29 września 2023) mieszkańcy złożyli aż 6270 wniosków do rządowego programu „Czyste Powietrze” na łączną kwotę 48 632 673,03 zł. Była to największa liczba w skali Polski. Kotły węglowe są wymieniane na gazowe, pompy ciepła, ciepło systemowe oraz inne biopaliwa. Trudno zatem dziwić się, że efekt jest taki dobry. Rybnik może cieszyć się, że nie należy już do miast najbardziej zagrożonych smogiem w kraju i Europie. Średnioroczne stężenie pyłu zawieszonego PM10 spadło w tym mieście z 71 w 2018 roku do 21,8 w tym roku.

Obecnie, a zbliża się koniec roku, w Rybniku zanotowano tylko dziewięć dni z przekroczeniem norm jakości powietrza, europejskie wytyczne mówią o maksymalnie 35 dniach w ciągu roku. Jeszcze 10 lat temu, w mieście tym nie dało się złapać oddechu, a dni z zanieczyszczeniem powietrza było ponad 100.

Konsekwentne realizowanie zapisów uchwały antysmogowej

- Konsekwentnie w Rybniku realizujemy zapisy uchwały antysmogowej województwa śląskiego. Jako miasto sukcesywnie wymieniamy w naszych obiektach źródła ogrzewania na ekologiczne. Na 188 budynków, kotły węglowe są jeszcze tylko w sześciu i zostaną wymienione do 2025 roku – mówi prezydent Rybnika, Piotr Kuczera.

Udało się to np. w siedzibach OSP czy Cechu Rzemiosł Różnych, który rocznie zużywał 30 ton węgla. Kuczera zaznacza, że w zasobach Zakładu Gospodarki Miejskiej ponad 600 mieszkań „czeka” na wymianę starego kotła nowy. Niemniej ZGM wymienił już ponad cztery tysiące pieców. W roku przyszłym i następnym miasto nadal będzie informowało mieszkańców o zasadach wymiany kotłów na ekologiczne.

- Mam nadzieję, że rybniczanie będą z tego dumni. Bo ni ma gańby, jest czysty luft. To wielkie podziękowania dla mieszkańców, którzy wspomagali ten proces. Idziemy dalej – wskazuje prezydent.

Niektóre samorządy boją się prawdy o smogu!

Emil Nagalewski z Polskiego Alarmu Smogowego przyznał, że jest jeszcze wiele samorządów, które nie edukują mieszkańców o boją się mówić prawdę o smogu. Nie korzystają z rządowego programu Czyste Powietrze, a to pieniądze, które spływają do gospodarczego krwioobiegu miasta. Trafiają do firm budowlanych, instalatorów itp.

- Rybnik wykonał na tym polu ogromną pracę – spuentował Emil Nagalewski.

Straż miejska w Rybniku wystawia mandaty i kieruje sprawy do sądu

Komendant straży miejskiej Arkadiusz Kaczmarczyk mówił o prowadzonych w budynkach kontrolach. Od 1 stycznia 2020 roku do 24 października 2023 roku funkcjonariusze skontrolowali 6674 nieruchomości. W tym czasie wystawili 224 mandaty, z czego 111 za spalanie odpadów, a 113 za niewymienienie starego kotła na nowy ekologiczny. Strażnicy skierowali 53 wnioski do sądu, w tym pięć za uporczywe spalanie odpadów i 48 za niewymienienie kotła.

Na spotkaniu przypomniano, że do końca tego roku należy wymienić kotły na paliwa stałe wyprodukowane w latach 2007 - 2012. Kolejny termin to 31 grudzień 2025 roku, gdy z kotłowni będą mogły zniknąć piece z lat 2013 – 2017. Rok 2027 będzie końcem użytkowania kotłów trzeciej i czwartej klasy, niezależnie od daty produkcji, certyfikowanych według normy PN-EN 303-5-2012. Przedstawione kalendarium wynika z uchwały antysmogowej, przyjętej przez Sejmik Województwa Śląskiego w 2025 roku.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni