MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Fotowoltaika i magazyny energii pojawią się w budynkach użyteczności publicznej w Rybniku. Miasto otrzymało spore dofinansowanie

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Publiczne budynki w Rybniku będą korzystać z 35 mikroinstalacji fotowoltaicznych i 10 magazynów energii.
Publiczne budynki w Rybniku będą korzystać z 35 mikroinstalacji fotowoltaicznych i 10 magazynów energii. Pixabay
Nieco ponad 5,8 miliona złotych wynosi dofinansowanie otrzymane przez Rybnik, które miasto wykorzysta na rzecz montażu w publicznych budynkach mikroinstalacji fotowoltaicznych i magazynów energii. W sumie ma z nich korzystać 31 miejskich obiektów. Są wśród nich m.in. przedszkola i budynki MOSiR-u.

Spis treści

Kilkadziesiąt publicznych budynków w Rybniku zyska fotowoltaikę i magazyny energii

Niektóre już z nich korzystają, a teraz ich liczba jeszcze wzrośnie. W Rybniku, w należących do miasta budynkach użyteczności publicznej zostaną zainstalowane ekologiczne źródła, z których czerpana będzie energia. Będzie to możliwe dzięki uzyskanej przez miasto dotacji.

- Przeszło 5,8 miliona złotych wynosi dofinansowanie jakie zdobył Rybnik dla miejskich mikroinstalacji fotowoltaicznych i magazynów energii - informuje Agnieszka Skupień, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Rybnika.

Jak przekazują w rybnickim magistracie pozyskane pieniądze mają pozwolić na zamontowanie w miejskich budynkach 35 mikroinstalacji fotowoltaicznych. Dodatkowo na ich rzecz pracować będzie też 10 magazynów energii. Mają one służyć w sumie 31 publicznym budynkom w Rybniku.

- Instalacje będą pracować na potrzeby 18 przedszkoli, 8 obiektów MOSiR, 2 obiektów Zarządu Zieleni Miejskiej, Ośrodka Leczenia i Rehabilitacji Dzieci, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej oraz Szkoły Podstawowej nr 11 - wylicza Agnieszka Skupień.

W ostatnich latach w publicznych budynkach w Rybniku zamontowano kilkadziesiąt ekologicznych źródeł ciepła i ciepłej wody

W rybnickim Urzędzie Miasta nie kryją zadowolenia z pozyskanego dofinansowania. Urzędnicy zaznaczają, że pozwoli ona inwestować w czyste środowisko. Ponadto ma także dać miastu finansowe oszczędności.

- Projekt ten jest kolejnym krokiem w budowie infrastruktury dostarczającej tanią i czystą energię na potrzeby miasta - podkreślają w magistracie. - Instalacje oparte o OZE w sposób znaczący obniżają koszty utrzymywania obiektów, nie powodując przy tym emisji jakichkolwiek szkodliwych dla środowiska substancji - zauważają rybniccy urzędnicy.

Tylko w ostatnich latach - jak wynika z danych Urzędu Miasta w Rybniku - w budynkach, nad którymi pieczę sprawuje miasto zainstalowano kilkadziesiąt ekologicznych źródeł ciepła i ciepłej wody. Na tę liczbę składa się 12 pomp ciepła oraz ponad 30 instalacji solarnych.

To kolejna dotacja na ekologiczne przedsięwzięcia w Rybniku. Z pieniędzy, które niedawno pozyskało miasto skorzystają mieszkańcy prywatnie

Koszty związane z montażem mikroinstalacji fotowoltaicznych oraz magazynów energii, które trafią do rybnickich budynków użyteczności publicznej mają wynieść ponad 6,8 miliona zł. Oprócz dofinansowania, na które składają się pieniądze z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji oraz budżetu państwa, Rybnik będzie musiał więc dołożyć ok. miliona zł z własnej kieszeni.

Jednocześnie, przyznane miastu dofinansowanie jest już kolejnym, które Rybnik otrzymał w ostatnim czasie. Całkiem niedawno miasto jako jedno z siedmiu w regionie uzyskało unijną dotację na ekologiczne działania dla osób prywatnych w wysokości 141 milionów złotych.

Jak wynika ze wstępnych wyliczeń, ma ona pozwolić na zakup dokładnie 2596 instalacji Odnawialnych Źródeł Energii i 1678 magazynów energii elektrycznej i cieplnej, z których obok rybniczan skorzystać mają też mieszkańcy m.in. Czerwionki-Leszczyn czy Pszowa.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera