MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niedzielne msze św. w Katowicach, Sosnowcu, Rybniku. Z limitem miejsc i maseczkami z powodu koronawirusa

RED
Niedzielne msze św. w Katowicach, Sosnowcu, Rybniku. Z limitem miejsc i maseczkami z powodu koronawirusa.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Niedzielne msze św. w Katowicach, Sosnowcu, Rybniku. Z limitem miejsc i maseczkami z powodu koronawirusa.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Marzena Bugała-Azarko
Msze św. w katedrach katowickiej i sosnowieckiej, jak również w innych kościołach odbyły się w niedzielę, 26 kwietnia 2020, wedle nowych zarządzeń. Z limitem miejsc dopasowanych do wielkości kościoła. Każdy uczestnik mszy ma mieć dla siebie 15 m kw. Tym samym w katedrze katowickiej może być na mszy 150 wiernych, w katedrze sosnowieckiej - 96, w bazylice rybnickiej - 100.

26 kwietnia 2020 r. był pierwszą niedzielą, kiedy wierni mogli wrócić do kościołów po czterech tygodniach uczestniczenia we mszach tylko i wyłącznie poprzez transmisje internetowe lub telewizyjne czy radiowe.

„Bardzo się cieszymy, że znów Was widzimy w naszej katedrze. Bez Was ta świątynia była bardzo smutna. Obyśmy już więcej nie przeżywali takiej sytuacji.

W związku z nowym rozporządzeniem Rady Ministrów, które wchodzi w życie 20 kwietnia 2020 roku, wg którego w miejscach kultu religijnego będzie mogła przebywać jednocześnie jedna osoba na 15 m2 powierzchni, pragniemy poinformować, że powierzchnia użytkowa naszego kościoła wynosi 1444 m2 i w związku z tym podczas wszelkich obrzędów sprawowanych wewnątrz naszego kościoła (msza święta, nabożeństwa, spowiedź święta i inne sakramenty) może przebywać jednorazowo maksymalnie do 96 osób.

Od 16 kwietnia b.r., osoby przebywające w kościołach i kaplicach, mają obowiązek zakrywania ust i nosa za pomocą części odzieży, przyłbicy, maski albo maseczki.

Prosimy o zajmowanie miejsc, w ławkach, tam gdzie są karteczki. W ten sposób zachowujemy przepisy sanitarne"
- taki komunikat w swoich ogłoszeniach zamieściła katedra w Sosnowcu.

Na drzwiach katedry rybnickiej wierni mogli przeczytać m.in. „Zgodnie z zarządzeniem abp. Wiktora Skworca z dnia 17 kwietnia - wszystkie msze św. od 20 kwietnia odprawiane są z udziałem wiernych - 1 osoba na 15 m kw. Dlatego: w bazycie na mszy św. może jednorazowo przebywać 100 osób".

W katedrze Chrystusa Króla w Katowicach może się zmieścić 150 osób.

W żadnym z tych miejsc, które odwiedziliśmy w niedzielę, 26 kwietnia, nie był wykorzystany limit miejsc.

W rybnickiej bazylice św. Antoniego, największym kościele w Rybniku, o godz. 10.30 było ok. 40 osób (miejsc około 800). Wszyscy prawidłowo usadzeni i w maskach.

Obejrzyj dokładnie

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni