MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niemal miliard złotych na ochronę środowiska i 30 mln na 7 nowych programów. To plan WFOŚiGW w Katowicach na 2023 rok

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
W sumie budżet 7. nowych programów WFOŚiGW wyniesie 30 mln złotych. Są to programy skierowane zarówno do samorządów, instytucji publicznych, przedsiębiorców i osób fizycznych.
W sumie budżet 7. nowych programów WFOŚiGW wyniesie 30 mln złotych. Są to programy skierowane zarówno do samorządów, instytucji publicznych, przedsiębiorców i osób fizycznych. MS
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach podsumował swoją działalność w minionym roku, w którym udzielił ponad 850 mln złotych dofinansowania na projekty związane z ochroną środowiska w regionie. Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach, przedstawił też plany na rok 2023. W jubileuszowym, 30. roku działania, fundusz będzie realizować 7 nowych projektów, na które przeznaczy ponad 30 mln złotych, a budżet na ochronę środowiska wyniesie niemal miliard złotych.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach podsumował 2022 rok

W poniedziałek 16 stycznia w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach odbyła się konferencja, na której Tomasz Bednarek, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach podsumował miniony rok, w którym fundusz udzielił ponad 850 mln złotych dofinansowania na projekty związane z ochroną środowiska w regionie.

- Na tę kwotę udzieliliśmy dofinansowania różnym podmiotom i instytucjom. Na to składają się nasze środki dla osób fizycznych, przede wszystkim w programie czyste powietrze, dotacje dla samorządów, instytucji publicznych, przedsiębiorców i spółdzielni mieszkaniowych oraz pożyczki i umorzenia, czyli to wszystko, co robimy by poprawiał się stan środowiska naturalnego w naszym województwie - mówi Tomasz Bernarek.

Największy udział w tej kwocie stanowiły środki przekazane na walkę ze smogiem w ramach programu Czyste Powietrze - 542 mln złotych w odpowiedzi na 24 tysiące wniosków złożonych przez mieszkańców województwa śląskiego w 2022 roku. Poza tym Fundusz zrealizował następujące działania:

  • program Ciepłe Mieszkanie - 63,9 mln złotych;
  • inne wspólne programy z NFOŚiGW - 7 mln złotych;
  • pożyczki udzielone ze środków WFOŚiGW - 172,7 mln złotych;
  • dotacje udzielone ze środków WFOŚiGW - 39,2 mln złotych;
  • umorzenia ze środków WFOŚiGW - 26,4 mln złotych.

Przypomnijmy, program Ciepłe Mieszkanie to nowa inicjatywa, która zapewnia środki na termomodernizację zabudowań mieszkalnych oraz wymianę źródeł ciepła w budynkach wielorodzinnych. W ubiegłym roku skorzystało z niej 17 gmin i miast z naszego regionu. Program będzie kontynuowany również w tym roku i to na zdecydowanie większą skalę, wpłynęło już bowiem 28 wniosków z gmin i miast na kwotę 115 mln złotych.

Programy zrealizowane z NFOŚiGW związane były m.in. z usuwaniem azbestu, wapnowaniem i regeneracją gleb, doposażaniem Ochotniczych Straży Pożarnych oraz program Agroenergia skierowany na OZE dla rolników.

W sali marmurowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach przemawiali również: Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski, a także posłowie Waldemar Andzel, Grzegorz Gaża i Przemysław Drabek.

- To programy, które mają na celu poprawę jakości życia mieszkańców, poprzez poprawę czystości powietrza i dostępności ekologicznej - mówi Jarosław Wieczorek. - Dziś zaprezentujemy siedem nowych programów, które zostaną dołączone do tego ogromnego pakietu wsparcia. Chciałem podziękować parlamentarzystom za to, że w procesie uchwalania ustaw, ekologia i procesy transformacji regionu odnajdują znaczenie i akceptację parlamentarzystów województwa śląskiego. Dzięki tej determinacji możemy mówić o tak ogromnych środkach - zaznacza.

7 nowych projektów WFOŚiGW w Katowicach na 2023 rok

Prezes WFOŚiGW w Katowicach, przedstawił też plany na rok 2023. Poza kontynuowaniem programów z lat ubiegłych fundusz będzie realizować 7 nowych programów, na które przeznaczy ponad 30 mln złotych.

1. "Poprawa jakości powietrza w województwie śląskim - odnawialne źródła energii w instytucjach użyteczności publicznej."

Budżet programu wynosi 7 mln złotych i zakłada dotację do maksymalnej kwoty 200 tys. złotych i do 60% kosztów kwalifikowanych na realizację zadania. Nabór wniosków rozpocznie się 1 lutego i potrwa do końca marca.

- Program jest odpowiedzią na obecną sytuację gospodarczą i kryzys energetyczny. Chcemy, aby obiekty użyteczności publicznej, samorządy i wszelkiego rodzaju "podmioty wrażliwe", czyli szkoły, szpitale i hospicja miały możliwość skorzystania ze środków na likwidację kotłów węglowych. Wciąż są takie miejsca, gdzie jeszcze jest ogrzewanie węglowe i nie jest ich mało w naszym województwie - tłumaczy Tomasz Bednarek.

2. "Zielona przestrzeń"

Budżet programu wynosi 5 mln złotych i zakłada dotację od 50 tys. złotych do maksymalnej kwoty 250 tys. złotych i do 90% kosztów kwalifikowanych na realizację zadania. Nabór wniosków potrwa do 28 lutego.

- Program ma odpowiedzieć na potrzeby miast i gmin w zakresie tworzenia nowych przestrzeni zielonych. To program na odbetonowanie naszych miast. Chcemy, aby tworzyły się w nich nowe, przyjazne dla mieszkańców przestrzenie zielone. Po raz pierwszy w historii funduszu otwieramy się także na drobną infrastrukturę - wyjaśnia prezes WFOŚiGW.

3. "Zielono-niebieska infrastruktura"

Budżet programu wynosi 10 mln złotych i zakłada dotację do maksymalnej kwoty 300 tys. złotych i do 50% kosztów kwalifikowanych na realizację zadania. Nabór wniosków potrwa do 28 lutego.

- Zielono-niebieska infrastruktura wiąże się z poprzednim programem i jednocześnie jest odpowiedzią na zmiany klimatyczne i kwestie coraz częściej występującej suszy. To program na retencję wody, zagospodarowanie wód opadowych i tworzenie zielonych ścian czy dachów. Chcemy aby w przestrzeni naszego województwa powstawało jak najwięcej obiektów tego typu - przekonuje Tomasz Bednarek.

4. "Bezpieczny Strażak"

Budżet programu wynosi 2 mln złotych i zakłada dotację do maksymalnej kwoty 150 tys. złotych na jedną jednostkę i do 60% kosztów kwalifikowanych na realizację zadania. Nabór wniosków rozpocznie się 1 lutego.

- To program na sfinansowanie zakupu specjalistycznego sprzętu, który nie mieści się w pozostałych zadaniach. Mogą to być łodzie ratownicze, kamery termowizyjne i tego typu elementy, które są bardzo potrzebne na wyposażeniu straży, a do tej pory nie mogły być sfinansowane z żadnych środków - mówi prezes WFOŚiGW.

5. "Eko remiza"

Budżet programu wynosi 2 mln złotych i zakłada dotację do maksymalnej kwoty 200 tys. złotych i do 60% kosztów kwalifikowanych na realizację zadania. Nabór wniosków rusza 1 lutego.

- Obiekty, którymi dysponują strażacy ochotnicy, niejednokrotnie wyglądają modernizacji i remontów. Często są ogrzewane kotłami na paliwa stałe, kotłami węglowymi. Chcemy, aby strażacy mieli odpowiednie warunki, a ich budynki były efektywne energetycznie - zapewnia Tomasz Bednarek.

6. "Przydomowa oczyszczalnia"

To program dla mieszkańców budujących przydomową oczyszczalnię ścieków. Oczyszczalnie będą mogły być budowane na terenach, na których nie ma sieci kanalizacyjnej, a samorządy nie planują budowy takiej infrastruktury w najbliższych latach. - Trzeba przyznać, że jest jeszcze wiele takich terenów w naszym województwie - mówi prezes WFOŚiGW.

Budżet programu wynosi 4 mln złotych i zakłada dotację do maksymalnej kwoty 8 tys. złotych i do 50% kosztów kwalifikowanych na realizację zadania. Nabór wniosków rusza 1 lutego.

- W ubiegłym roku program odbył się w formie pilotażowej. Teraz mogę powiedzieć, że był to strzał w dziesiątkę. W niespełna dwa miesiące wyczerpaliśmy budżet programu i złożono do nas ponad sto wniosków. W roku 2023 wprowadzamy go na stałe do działań WFOŚiGW - zapowiada Tomasz Bednarek.

7. "Ekopracownia pod chmurką"

Budżet programu wynosi 2 mln złotych i zakłada dotację do maksymalnej kwoty 70 tys. złotych i do 80% kosztów kwalifikowanych na realizację zadania. Nabór wniosków potrwa od 1 do 31 marca.

- Chcemy wyprowadzić uczniów z sal lekcyjnych na tereny zielone i aby część lekcji prowadzonych było "pod chmurką". Jesteśmy przekonani, że będzie to bardzo dobre uzupełnienie programu "Zielona pracownia" - mówi prezes WFOŚiGW.

W sumie budżet 7. nowych programów wyniesie 30 mln złotych. Są to programy skierowane zarówno do samorządów, instytucji publicznych, przedsiębiorców i osób fizycznych. Poza tym kontynuowane będą programy z lat ubiegłych, jednak część z nich ulegnie pewnym modyfikacjom - zwiększone zostanie finansowanie na programy "Zielona pracownia" i "50 kW na start".

- Łącznie z dwoma kontynuowanymi programami, budżet nowych programów to blisko 40 milionów złotych, ale tak naprawdę budżet, który mamy przygotowany w całości, to znów blisko miliard złotych na ochronę środowiska. Największa część tej puli ponownie będzie mieściła się w programie "Czyste Powietrze", bo to najważniejszy nasz program, który wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem - kończy Tomasz Bednarek.

Tylko w pierwszym tygodniu nowego roku do WFOŚiGW w Katowicach wpłynęły 233 wnioski w ramach programu "Czyste Powietrze", co stanowi największą liczbę w całej Polsce.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera