MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowa droga w dzielnicy Rowień-Folwarki w Żorach rozładuje ruch samochodowy w obrębie zjazdu z A1? Wkrótce miałyby ruszyć prace

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
W żorskiej dzielnicy Rowień - Folwarki, ma powstać nowe połączenie drogowe pomiędzy Rondem Raciborskim a ulicami Reja i Rudzką
W żorskiej dzielnicy Rowień - Folwarki, ma powstać nowe połączenie drogowe pomiędzy Rondem Raciborskim a ulicami Reja i Rudzką RL
Już w przyszłym roku mieszkańcy Żor mają zyskać możliwość przejazdu nową drogą, która będzie poprowadzona od Ronda Raciborskiego do ulic Reja i Rudzkiej. Nowa inwestycja ma rozładować ruch samochodowy i poprawić komfort podróżowania. - Odciążenie komunikacyjne obszaru spowoduje przekierowanie znacznej części ruchu lokalnego bezpośrednio na drogę wojewódzką 935 w kierunku Raciborza bądź Pszczyny lub na obwodnicę Żor w kierunku Rybnika - tłumaczą urzędnicy.

Nowa droga w dzielnicy Rowień-Folwarki w Żorach rozładuje ruch samochodowy?

W żorskiej dzielnicy Rowień - Folwarki, ma powstać nowe połączenie drogowe pomiędzy Rondem Raciborskim a ulicami Reja i Rudzką. Nowa inwestycja ma docelowo rozładować ruch samochodowy i poprawić komfort podróżowania w tym rejonie miasta. Nowo wybudowana droga gminna połączona zostanie docelowo z ul. Reja i ul. Rudzką. Jak czytamy w informacji o inwestycji, uspokojenie natężenia ruchu ma pozwolić na upłynnienie nie tylko ruchu samochodowego, ale również na usprawnienie i optymalizację funkcjonowania Bezpłatnej Komunikacji Miejskiej, w szczególności relacji dzielnica - centrum.

- Sukcesywne, racjonalne rozłożenie natężenia ruchu oraz zapobieganie powstawaniu i tworzeniu się zatorów drogowych spowoduje nie tylko pozytywną zmianę przestrzenną, ale istotnie wpłynie na poprawę warunków bezpieczeństwa wszystkich użytkowników ruchu drogowego, w tym ruchu pieszych, przy jednoczesnej poprawie warunków aktywności Komunikacji Miejskiej - czytamy dalej.

Urzędnicy tłumaczą, że tereny, które obejmują swoim zakresem budowę nowej drogi gminnej cechuje występowanie licznych małych, mikro i średnich przedsiębiorstw, które sąsiadują z terenami inwestycyjnymi o szerokim potencjale. Z kolei intensywny rozwój terenów podmiejskich oraz wzrost ruchu drogowego, w tym tranzytu na żorskim odcinku drogi regionalnej Racibórz - Pszczyna przez DW 935 i zlokalizowanej w niewielkiej odległości autostrady A1 powoduje cykliczne występowanie przeciążeń istniejącej infrastruktury drogowej.

- Dzięki tej inwestycji ruch samochodowy w rejonie Ronda Raciborskiego, powiązanego funkcjonalnie z Rondem Gliwickim i Rowieńskim, zostanie rozładowany. Dodatkowy wylot Ronda Raciborskiego połączony z budową planowanego odcinka pozwoli wszystkim mieszkańcom dzielnicy Rowień-Folwarki na swobodne przemieszczanie się zarówno z, jak i do miejsca zamieszkania, nie wymuszając przy tym poruszania się po ul. Rybnickiej w kierunku Rybnika z jednej strony, i w kierunku zjazdu z autostrady A1 z drugiej strony - słyszmy.

Nowa droga ma spowodować przekierowanie znacznej części ruchu lokalnego bezpośrednio na DW 935 w kierunku Raciborza bądź Pszczyny lub na obwodnicę Żor w kierunku Rybnika - ulicę Lotniskową zakończoną Rondem Rybnickim, stanowiącym również wlot ulicy Rybnickiej.

W najbliższych tygodniach powinniśmy poznać wykonawcę zadania. Szacowany koszt inwestycji wynosi ponad 5,2 mln zł, z czego ponad 2,6 mln zł pochodzi z dofinansowania z rządowego funduszu rozwoju dróg. Inwestycja ma zostać zrealizowana do maja 2025 roku.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni