Nowa lepsza emerytura

Jadwiga Jenczelewska
123rf
Sprawdź, czy należysz do grona osób, które obejmie przeliczenie Znowelizowane przepisy dotyczą również przyszłych emerytów

Obowiązujące od 1 maja br. zmiany w ustawie emerytalnej gwarantują znacznej grupie obecnych oraz przyszłych emerytów wyższe świadczenia.

- Słyszałam o możliwości ponownego przeliczenia emerytury dzięki tym właśnie nowym przepisom - mówi Czytelniczka z Dąbrowy Górniczej. - Kilka dni temu przechodziłam obok Inspektoratu ZUS-u w moim mieście i wstąpiłam, bo chciałam się dowiedzieć, czy te zmiany dotyczą także mnie. Okazało się, że tak. Miałam przy sobie dowód osobisty i to wystarczyło do złożenia wniosku o ponowne przeliczenie świadczenia - mówi mieszkanka Dąbrowy Górniczej.

- Na większe pieniądze mogą liczyć przede wszystkim kobiety, które pobierają emerytury według zreformowanych zasad - wyjaśnia Joanna Biniecka, rzeczniczka prasowa Oddziału ZUS-u w Sosnowcu. - Okresy niewykonywania pracy w związku z koniecznością opieki nad dzieckiem zdrowym do lat 4 (w granicach do 3 lat na każde dziecko - łącznie do 6 lat) oraz chorym (dodatkowo do 3 lat na każde dziecko) - odmiennie niż dotychczas - będą liczone jak okresy składkowe do ustalenia kapitału początkowego. ZUS dokona wyrównania emerytury od miesiąca zgłoszenia wniosku o takie przeliczenie - nie wcześniej jednak niż od 1 maja. Natomiast osoby, które mają już ustalony kapitał początkowy dla potrzeb przy-szłej emerytury, jeżeli nie zgłoszą wniosku, będą miały przeliczony kapitał z chwilą ubiegania się o emeryturę. Poniżej i w ramce obok podajemy przepisy wyjaśniające te zasady.

Te uregulowania są korzystniejsze

Tablice średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn, ogłaszane co roku przez prezesa GUS-u, są podstawą do obliczenia emerytur ustalanych na wnioski zgłoszone od 1.04 do 31.03 następnego roku kalendarzowego. Faktem zaś jest, że długość trwania życia dla poszczególnych grup wiekowych ulega z roku narok wydłużeniu. Np. średnie dalsze trwanie życia dla wieku 60 lat wynosiło zgodnie z tablicami obowiązującymi od:

  • 1.04. 2008 r. - 245,3 miesiąca,
  • 1.04.2009 r. - 247,3 miesiąca,
  • 1.04.2010 r. - 247,5 miesiąca,
  • 1.04.2011 r. - 251,5 miesiąca,
  • 1.04.2012 r. - 254,8 miesiąca,
  • 1.04. 2013 r. - 255,2 miesiąca,
  • 1 .04.2014 r. - 256,4 miesiąca.

Biorąc pod uwagę, że wysokość emerytury jest tym wyższa, im krótszy jest okres dalszego trwania życia, nowe uregulowanie może mieć istotny wpływ na wysokość otrzymywanego świadczenia przez osoby, które powszechny wiek emerytalny ukończyły w danym roku kalendarzowym, a wniosek o emeryturę zgłosiły po marcu następnego roku.

Wprowadzone od 1 maja br. nowe uregulowania objęły też osoby urodzone przed 1 stycznia 1949 r., które - po ukończeniu powszechnie obowiązującego wieku emerytalnego - wciąż pracują i z tego tytułu mogą ubiegać się o ustalenie emerytury według dotychczasowych i zreformowanych zasad oraz wypłatę korzystniejszego świadczenia. Wcześniej z kręgu uprawnionych wyłączone były osoby pobierające wcześniejsze emerytury.

Obecnie - na wniosek osoby zainteresowanej - możliwe jest porównanie wysokości emerytur, ale podstawa obliczenia emerytury ustalonej według zreformowanych zasad zostanie pomniejszona o kwotę stanowiącą sumę kwot pobranych wcześniejszych emerytur - w wysokości przed odliczeniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych i składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Wyłącznie do pobierających emerytury (obliczone według starych zasad) mają zastosowanie nowe przepisy umożliwiające osobom o wysokich zarobkach pono-wne ustalenie emerytury - przeliczając podstawę wymiaru z uwzględnieniem nowej kwoty bazowej, obowiązującej na dzień zgłoszenia wniosku. (JJ)

Nasz ekspert wyjaśnia: Na wniosek lub z urzędu

Joanna Biniecka, rzecznik oddziału ZUS w Sosnowcu
Prócz wymienionych wyżej osób, kolejnymi objętymi znowelizowaną ustawą są te, które pobierają emerytury według zreformowanych zasad - wyłącznie w związku z ukończeniem powszechnego wieku lub obniżonego - z tytułu przepracowania 15 lat w warunkach szczególnych przed 1 stycznia 1999 r. Jeżeli przy ustaleniu kapitału początkowego okres nauki w szkole wyższej został uwzględniony w niepełnym wymiarze (z powodu ograniczenia do 1/3 okresów składkowych przebytych do 31.12.1998 r.), to obecnie można wnioskować o doliczenie go w całości do okresów nieskładkowych.

Przeliczenie emerytury nastąpi, jeśli wnioskowany okres będzie się mieścił w wymiarze 1/3 okresów składkowych udowodnionych do dnia zgłoszenia wniosku o emeryturę. Natomiast oczekującym na świadczenia emerytalne - z naliczonym już kapitałem początkowym - ewentualne przeliczenie dokonane zostanie z urzędu - przy wniosku o emeryturę.

W stosunku do osób, które pobierają lub nabędą prawo do emerytury naliczonej według zreformowanych zasad z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego, mają zastosowanie nowe uregulowania dotyczące przyjmowania do wyliczenia emerytury tzw. długości średniego dalszego trwania życia. Dotychczas, przyjmowane były wielkości obowiązujące na dzień zgłoszenia wniosku. Obecne przepisy przewidują możliwość - jeżeli jest to korzystniejsze dla ubezpieczonego - zastosowania tablic trwania życia, obowiązujących w dniu osiągnięcia wieku emerytalnego (szczegóły dotyczące tablic podajemy obok).
Zakres zmian wprowadzonych ustawą z 5.03.2015 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z FUS, dotyczy tylko niektórych emerytur i kapitału początkowego. Nie uległy zmianie przepisy regulujące wysokość rent z tytułu niezdolności do pracy. (JJ)


*Przepisy drogowe od 18 maja 2015: 50 km/h + odebranie prawa jazdy
*WYBORY PREZYDENCKIE 2015 NA ŻYWO: WYNIKI, GŁOSOWANIE, OPINIE
*Gdzie jest burza? Gwałtowny deszcz i grad [MAPA BURZOWA POLSKI ONLINE, RADAR BURZOWY]
*Matura 2015 bez tajemnic: PYTANIA + ARKUSZE + ODPOWIEDZI
*NA ŻYWO Akcja ratunkowa w KWK Wujek Śląsk trwa. Szukają 2 górników
*Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY
*Śląsk Plus. Zobacz nowe wydanie interaktywnego tygodnika o Śląsku

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

E
Ekonomista

Fajnie, że o tym piszecie. Przydałby się jeszcze jeden tekst z kilkoma prostymi przykładami. Dobrze, że ZUS nagłaśnia korzystne zmiany w przepisach. Brawo ZUS!

G
Gość

PO SMIECUFKACH NA CZORNO PRZEZ POLSKIGO CZARNUCHA.

Dodaj ogłoszenie