MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe mieszkania w Zagłębiu i Małopolsce z rządowym wsparciem. SIM Zagłębie to szansa na własne lokum. Jakie warunki trzeba spełnić?

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Spotkanie w biurze poselskim posła Roberta Warwasa dotyczyło wsparcia rozwoju sektora mieszkaniowego w Polsce i Zagłębiu Dąbrowskim Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Spotkanie w biurze poselskim posła Roberta Warwasa dotyczyło wsparcia rozwoju sektora mieszkaniowego w Polsce i Zagłębiu Dąbrowskim Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE PAS
Rynek mieszkaniowy w Zagłębiu Dąbrowskim ożywia się. Spora w tym zasługa inwestycji spod znaku Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej Zagłębie oraz pieniędzy, które z rządowego Funduszu Dopłat trafiły do zagłębiowskich gmin, by wesprzeć budowę nowych mieszkań, a także adaptację na lokale pustostanów oraz budynków, które się do tego doskonale nadają. O tym wszystkim była mowa podczas poniedziałkowej (24 lipca) konferencji prasowej w biurze poselskim posła PiS Roberta Warwasa w Dąbrowie Górniczej.

Duże wsparcie dla lokalnych samorządów na budowę mieszkań

Od 2016 roku z Funduszu Dopłat do miast zagłębiowskich oraz gmin z powiatu zawierciańskiego i Jaworzna trafiło w sumie na przeróżne formy wsparcia rozwoju rynku mieszkaniowego prawie 236 milionów złotych. Są to pieniądze na budowę nowych mieszkań, przebudowę budynków, kupno mieszkań, by mogły wejść w zasób mieszkaniowy danej gminy czy też dofinansowanie budowy mieszkań w ramach SIM Zagłębie lub też, tak jak w przypadku Dąbrowy Górniczej, dofinansowanie budowy trzech bloków ze 168 mieszkaniami w ramach systemu Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

- Rząd od 2016 roku wspiera budownictwo socjalne, komunalne, a teraz także Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe. Na ten cel rząd przeznaczył 4 miliardy złotych. Jeśli chodzi o SIM-y i SAN-y Fundusz Dopłat w ramach BGK wspiera te inwestycje w wysokości do 35 procent, natomiast gminy mogą liczyć na dopłaty w wysokości 80 procent do kosztów budowy mieszkań i zwiększenia mieszkaniowych zasobów gminnych. Wspieramy też inicjatywy polegające na zakupie mieszkań zakładowych oraz adaptacji na mieszkania pustostanów. W tym drugim przypadku dopłaty też sięgają 80 procent – mówił poseł Robert Warwas.

Te wszystkie inicjatywy mają ograniczyć wyludnianie się miast, w tym także w Zagłębiu Dąbrowskim. Młodzi ludzie mają bowiem wciąż problemy z kupnem w przystępnej cenie własnego mieszkania. - Są pieniądze, są narzędzie wsparcia, tylko samorządy muszą nieco bardziej aktywnie o nie aplikować – dodał Robert Warwas.

- Rząd PiS przeznacza fundusze na wszystkie samorządy, także te, w których władzę sprawuje opozycja. Wspieramy wszystkich w Zagłębiu Dąbrowskim, Jaworznie i całym regionie, bo finalnie zyskują na tym mieszkańcy, a to jest najważniejsze. Przeznaczmy fundusze dla gmin także w ramach programu Polski Ład czy Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Dzięki tym inicjatywom mieszkaniowym Zagłębie Dąbrowskie znów będzie się rozwijało. Mieszkańcy w tym regionie potrzebują tych nowoczesnych mieszkań, gdzie można w nich zamieszkać na korzystnych warunkach. SIM Zagłębie pokazuje, że to świetnie działa, z czego się bardzo cieszymy – podkreślił poseł Waldemar Andzel.

Dąbrowski radny Rady Miejskiej z ramienia PiS Mateusz Stępień przypomniał, że pierwsze nowe mieszkania po transformacji ustrojowej w Dąbrowie Górniczej powstały w 2021 roku przy ul. Spisaka i Swobodnej. Potem przez wiele lat nic się nie działo. Powstały tylko budynki socjalne na os. Kasprzaka i budynek w Ząbkowicach. W tym mieście na własne lokum czeka ponad 400 osób. Tym bardziej cieszy budowa trzech bloków ze 168 mieszkaniami w rejonie ulicy Kwiatkowskiego i al. Zagłębia Dąbrowskiego w systemie TBS, wsparta prawie 21 mln zł dofinansowania z rządowego Programu Wsparcia Budownictwa Socjalnego i Komunalnego. Zdaniem Grzegorza Jaszczury, radnego klubu PiS w dąbrowskiej Radzie Miejskiej, szkoda jednak, że władze samorządowe Dąbrowy Górniczej nie przystąpiły do spółki SIM Zagłębie.

Od 2016 roku z Funduszu Dopłat gmina Siewierz pozyskała na inwestycje mieszkaniowe ponad 3,5 mln z, Sławków ponad 1,6 mln zł, Czeladź w 2022 roku ponad 113 mln zł, Dąbrowa Górnicza ponad 23 mln zł (w tym ponad 21 mln zł w 2022 roku), Jaworzno ponad 15 mln zł, Sosnowiec ponad 65 mln zł, Zawiercie ponad 13 mln zł.

SIM Zagłębie wybuduje 1000 mieszkań, a będzie ich pewnie jeszcze więcej

SIM Zagłębie, działająca od 2021 roku, zrzesza dziś 13 gmin i miast z Zagłębia, a także powiatu zawierciańskiego i Małopolski. Obecnie wspólnicy spółki to: Skarb Państwa, którego prawa wykonuje Krajowy Zasób Nieruchomości, Sosnowiec, Psary, Bobrowniki, Czeladź, Będzin, Wojkowice, Ogrodzieniec, Chrzanów, Siewierz, Szczekociny, dołączają natomiast Poręba, Libiąż i Babice.

SIM Zagłębie daje szanse na mieszkanie każdemu, kogo dziś nie stać na kupno własnego lokum na wolnym rynku lub nie jest w stanie otrzymać w banku kredytu na takie przedsięwzięcie, ale jego dochody są na tyle wysokie, że będzie w stanie regularnie spłacać czynsz. Nieco większy niż w mieszkaniach komunalnych, ale zawarta jest w nim spłata kredytu, zaciągniętego przez spółkę na taką inwestycję (około 35-40 procent kosztów całej inwestycji). Po 15 latach, przy chęci wykupu takiego mieszkania, kwota, jaką trzeba będzie za nie zapłacić, będzie pomniejszona właśnie o płaconą comiesięcznie część składową opłaty czynszowej (spłata kredytu). Trzeba także wpłacić kwotę partycypacji, w wysokości tylko 20 procent.

- Budujemy konkurencyjnie, ekologicznie, w sposób odpowiedzialny społecznie i na koniec drogi okazuje się, że jesteśmy tańsi od prywatnej konkurencji. Wypełniamy lukę między mieszkaniami komunalnymi a tymi, które pojawiają się na wolnym rynku. Dysponujemy już ośmioma prawomocnymi pozwoleniami na budowę, a nasze gminy pozyskały już 40 mln zł z funduszy publicznych na realizację poszczególnych inwestycji. Bez współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego to wszystko, by się nie udało – mówił Piotr Czarnojańczyk, prezes Zarządu SIM Zagłębie.

Pierwszy etap zakłada inwestycje w Czeladzi, Sosnowcu i Chrzanowie.

- Tu już jesteśmy na ostatniej prostej do otrzymania promesy z Banku Gospodarstwa Krajowego na udzielenie kredytu SBC - Społeczne Budownictwo Czynszowe. Mamy już pozyskane pieniądze z Funduszu Dopłaty, z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. W przypadku Czeladzi na dniach ogłoszony zostanie przetarg na wybór generalnego wykonawcy i będziemy planować wbicie pierwszej łopaty – podkreślił Piotr Czarnojańczyk.

W następnej kolejności ma zostać wyłoniona firma, która zajmie się budową mieszkań w Sosnowcu przy ul. Hubala-Dobrzańskiego oraz rozstrzygnięty zostanie przetarg na inwestycję w Chrzanowie. W drugim etapie budowa mieszkań rozpocznie się w Ogrodzieńcu, Wojkowicach oraz Będzinie.

- Tam mamy pół roku przesunięcia, co związane jest z transzami wnioskowania o kredyt SBC. Trzeci etap to są pozostałe gminy, a czwarty, to trzy nowe gminy, a więc Poręba, Libiąż, Babice. Przy czym w Porębie wszystko pójdzie szybciej, bo gmina wnosi nieruchomość, która zostanie wykorzystana w całym procesie, więc będziemy przechodzić do projektowania – wyjaśnia Piotr Czarnojańczyk.

Łącznie w pierwszym etapie powstaną 234 mieszkania, w drugim etapie 300, w trzecim 500, a w samej gminie Babice planujemy docelowo budowę około 400 mieszkań.

- Krajowy Zasób Nieruchomości, a więc główny operator reprezentujący Skarb Państwa w zakresie Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa i całej idei SIM ma plan, aby w przyszłym roku co druga gmina była objęta programem Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. To będzie bardzo dobry wynik, są na to pieniądze – przyznał Piotr Czarnojańczyk.

Dodatkowym plusem budownictwa w ramach SIM jest fakt, że gmina nie zajmuje się całym procesem inwestycyjnym, a potem zajmuje się zarządzaniem tymi nieruchomościami, natomiast mieszkania wybudowane w ramach SIM nie wchodzą w skład zasobu mieszkaniowego gminy. Gmina na start nie musi też wykładać żadnych pieniędzy (3 mln zł), one pochodzą z funduszy państwa.

Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe: kto finansuje a kto może się starać o mieszkanie?

Jeśli chodzi o finansowanie inwestycji SIM Zagłębie, to co do zasady, montaż finansowy spółki składa się ze środków pochodzących z: kredytu społecznego budownictwa czynszowego (SBC) udzielanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego (jego wysokość może pokryć do 80 procent wartości inwestycji), Funduszu Dopłat (maks. do 35 procent kosztów inwestycji, to forma grantu udzielanego gminom tworzącym SIM; jest wnoszony przez nie w formie wkładu pieniężnego do Spółki, w zamian za objęcie udziałów), Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa (RFRM) (maks. do 10 proc. wartości każdej inwestycji).

Czwartą częścią montażu finansowego jest partycypacja przyszłych najemców, czyli wkład najemcy w koszty budowy lokalu mieszkalnego, a jednocześnie gwarant późniejszego dojścia do własności mieszkania. Jej wysokość nie przekracza 20 proc. kosztów budowy lokalu mieszkalnego. Wartość ta jest uzależniona od wielkości mieszkania.

By ubiegać się o mieszkanie w zasobach SIM trzeba spełnić kilka wymogów. Przede wszystkim nie można posiadać prawa własności do innej nieruchomości lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, zarobki w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego nie mogą być wyższe niż 5800 zł, w przypadku dwóch osób nie wyższe niż 10 tysięcy zł, a dla trzyosobowego gospodarstwa domowego w granicach 14 tysięcy złotych. Dolne progi finansowe każda gmina ma prawo określić samodzielnie. Pierwszeństwo w dostępie do mieszkań, które powstają w ramach SIM mają osoby, które zamieszkują w zasobach komunalnych i chcąc podnieść swój standard zamierzają przenieść się właśnie do nowych lokali i budynków z windami i całą niezbędną infrastrukturą.

Nie przeocz

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni