Nowe Muzeum Śląskie RECENZJA. Dlaczego Korfantego zrównano z...

  Nowe Muzeum Śląskie RECENZJA. Dlaczego Korfantego zrównano z Ulitzką?

  Teresa Semik

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Nowe Muzeum Śląskie trzeba koniecznie zobaczyć, jego architekturę i surowe wnętrza, pięć wystaw stałych. Mamy powód do dumy
  1/9
  przejdź do galerii

  Nowe Muzeum Śląskie trzeba koniecznie zobaczyć, jego architekturę i surowe wnętrza, pięć wystaw stałych. Mamy powód do dumy ©Arkadiusz Ławrywianiec/Dziennik Zachodni

  Wystawa historyczna w Muzeum Śląskim wciąga widza, a czasem zdumiewa; dlaczego Wojciecha Korfantego zrównano z Carlem Ulitzką?
  Wystawa: "Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów" w nowym gmachu Muzeum Śląskiego była od dawna dyskutowana. Jaka wizja historii regionu zostanie pokazana, jakie eksponaty? Nie było wiadomo do końca. I nadal nie wszystko jest jasne, bo aranżacja nie jest zakończona, wbrew zapowiedziom dyrekcji. Brakuje opisów, kierunków zwiedzania i zakończenia.

  MUZEUM ŚLĄSKIE BEZ TAJEMNIC - GALERIA ZDJĘĆ Z OTWARCIA  Jest kilka bardzo mocnych akcentów tej ekspozycji, że aż wzruszenie łapie za gardło: rotunda cieszyńska wczesnopiastowska, specjalnie zbudowana, by nas przenieść w tak odległy czas, okopy I wojny, ulica z okresu międzywojennego, gdzie słyszymy całą melod)ię miasta. Najmocniej przemawia jednak głęboko ukryta gilotyna. Ten symbol niemieckich zbrodni na Śląsku, który prof. Ewa Chojecka nazwała "jarmarczną atrakcją dla żądnej sensacji gawiedzi", a Leszek Jodliński uważał, że "zabije wystawę". Nie zabija, ale z całą powagą wywołuje smutek i ból.

  Bardzo silnym akcentem ma szansę stać się aranżacja tak kontrowersyjnego Kulturkampfu, ale po wprowadzeniu napisów, bo teraz nie do końca wiadomo, o co chodzi. Z jednej strony jest wielka, podświetlona płaszczyzna z głowami w pikielhaubach (niemieckie hełmy zakończone szpikulcem). Ma przypominać rządy Bismarcka. Z drugiej strony przyklejony jest do tej płaszczyzny kościół wypełniony po brzegi modlitewnikami. Wszystkie są po polsku. Z głośników wydobywają się pieśni maryjne, po polsku. Bismarck walczył z Kościołem katolickim, który na Śląsku był nosicielem polskiej mowy. Bismarck zwalczał też polskość, ale tego nie ma w tym bardzo plastycznym przekazie.

  Działają na wyobraźnię dwa kręcące się walce historii. Jeden zachęca, by głosować za Polską, a drugi - za Niemcami. Na walcach twarze groźne, rozkrzyczane. Walka przed plebiscytem była brutalna, ale niosła ważne przesłanie, nie żądzę krwi.

  Nowe Muzeum Śląskie. Otwarcie! ZOBACZ PROGRAM NA WEEKEND  Wojciecha Korfantego, który zamarzył, by Śląsk był przy Polsce, można przeoczyć. Jego zdjęcie jest na planszy o autonomii Śląska z dopiskiem, że chciał "spolonizować Śląsk". Obok, na takim samym poziomie uogólnienia jest Carl Ulitzka, opowiadający się za niemieckim Śląskiem. Zamiar, by wystawa była neutralna, doprowadzony jest czasem do absurdu. Widać to też przy okazji III powstania śląskiego. Główną postacią uczyniono Macieja Mielżyńskiego, naczelnego dowódcę wojsk powstańczych. Dla równowagi pokazano Karla von Hoefera, dowódcę sił niemieckich. Rolę narodowego zrywu sprowadzono więc do "wojny śląsko-niemieckiej" i zmarginalizowano Korfantego. A to on był mózgiem wszystkiego. Tymczasem w tym miejscu jedynie o nim wspomniano: "uznał, że nadszedł czas, by działania dyplomatyczne wesprzeć czynem". Mocniej wyeksponowany jest wojewoda śląski Michał Grażyński, który był jego przeciwnikiem politycznym.

  Nowe Muzeum Śląskie otwarte! LIVE, ZDJĘCIA, WIDEO, MAPA, PRAKTYCZNE INFORMACJE
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Kalendarz niedziel handlowych 2018: Sprawdź najbliższy weekend

  Kalendarz niedziel handlowych 2018: Sprawdź najbliższy weekend

  Horoskop miesięczny PAŻDZIERNIK 2018 wróżki z Katowic dla każdego znaku Zodiaku

  Horoskop miesięczny PAŻDZIERNIK 2018 wróżki z Katowic dla każdego znaku Zodiaku

  Te imiona noszą geniusze. Daj dziecku szansę WYKAZ IMION

  Te imiona noszą geniusze. Daj dziecku szansę WYKAZ IMION