Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe rondo i ulica Staszica po remoncie otwarte w Dąbrowie Górniczej. To ważny łącznik z drogą krajową nr 94 i trasą S1

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Nowe rondo i droga po remoncie zostały otwarte w czwartek, 19 października, w Dąbrowie Górniczej. To bardzo dobre informacje dla kierowców, bo teraz, dzięki nowemu łącznikowi mogą bezpiecznie i szybko wyjechać z ul. Staszica na DK94 i trasę S1. Wcześniej istniało w tym miejscu kolizyjne skrzyżowanie, gdzie wielu właścicieli aut czy motocykli rozbiło swoje maszyny.

Często tworzyły się w tym drogowe zatory, szczególnie w godzinach szczytu komunikacyjnego, ale teraz pojedzie się zdecydowanie lepiej. W ostatnich tygodniach pojawiła się ostatnia warstwa nowej nawierzchni, zarówno na rondzie, jak i na ulicy Staszica, od ronda do skrzyżowania z ulicą Uthkego. Nową nawierzchnię na niemal 2-kilometrowym odcinku zyskała także nowa droga rowerowa wzdłuż ulicy Staszica i Oddziału AK Ordona. Zamontowane zostało nowe oświetlenie, pojawiło się też oznakowanie poziome.

- Otworzyliśmy dziś łącznice ulicy Staszica z DK94 i S1. Wspólnie z Komendą Miejską Policji w Dąbrowie Górniczej i Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad odebraliśmy organizację ruchu na całym przebudowanym odcinku ul. Oddziału AK Ordona i Staszica - od Hotelowej do Ziemby - przekazał Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Przebudowa układu komunikacyjnego w tej części Dąbrowy Górniczej wyczekiwana była od dawna, bowiem wąska droga, obciążona ruchem ciężkich tirów oraz samochodów ciężarowych była już mocno zniszczona. Do tego ciasne skrzyżowanie, będące połączeniem DK94 i S1 z ulicą Staszica, prowadzącą do dzielnicy Strzemieszyce, nie gwarantowało komfortu wykonywania manewrów skrętu w żadnym z kierunków. Dlatego często dochodziło tutaj do groźnych sytuacji na jezdni, kończących się rozbitymi pojazdami.

Na wartą prawie 10 mln zł inwestycję miasto pozyskało ponad 3,8 mln zł dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Inwestycje drogowe w Dąbrowie Górniczej: powstanie kolejne rondo

Miasto starało się też o wsparcie finansowe przebudowy gminnego odcinka ulicy Staszica od ul. Ziemby do Wojska Polskiego. Gotowy już projekt zakłada budowę ronda na skrzyżowaniu z ul. Wojska Polskiego oraz kontynuację drogi rowerowej. I w końcu się udało, dzięki czemu dalsza część ulicy Staszica i drugie kolizyjne skrzyżowanie też zostaną zmodernizowane.

Budowa nowego ronda w tym miejscu planowana była przez lokalny samorząd od dawna. W ostatnich miesiącach miasto skupiło się natomiast na przebudowie ulicy Staszica, prowadzącej właśnie w kierunku skrzyżowania ul. Starocmentarnej i Wojska Polskiego. Miasto czekało na możliwość pozyskania dofinansowania zewnętrznego na tę nową inwestycję. Otrzyma niemal 4 mln zł dofinansowania na drugi etap przebudowy ul. Staszica, w ramach którego wybudowane zostanie wspomniane rondo na skrzyżowaniu ul. Wojska Polskiego i Starocmentarnej.

Dokładna kwota dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na lata 2024-2025 to 3 mln 931 tys. 476,95 zł. Pieniądze te pomogą w przebudowie ulicy Staszica – od skrzyżowania z ul. Ziemby do skrzyżowania z ul. Wojska Polskiego i Starocmentarną.

Jak przyznał prezydent Dąbrowy Górniczej Marcin Bazylak miasto będzie szukać w budżecie miasta brakującej kwoty i równocześnie przygotowywać dokumentację do przetargu. Dofinansowanie pokryje bowiem niecałe 50 procent kosztów tego przedsięwzięcia.

Poza przebudową kilometrowego odcinka ulicy, projekt przewiduje budowę ronda na skrzyżowaniu z ulicami Wojska Polskiego i Starocmentarną oraz dokończenie budowy drogi rowerowej wzdłuż ulicy Staszica i przez ulicę Wojska Polskiego połączenie jej z drogą rowerową w parku Hallera.

To ważna inwestycja, bowiem dotychczasowe skrzyżowanie ulic Starocmentarnej i Wojska Polskiego nie jest w pełni funkcjonalne, często dochodzi tam także do kolizji.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera