Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Częstochowie. Te psy i koty czekają na kochających właścicieli!

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Częstochowie. Te psy i koty czekają na kochających właścicieli!
Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Częstochowie. Te psy i koty czekają na kochających właścicieli! Katarzyna Gwara
Częstochowskie schronisko dla bezdomnych zwierząt wciąż jest pełne. Obecnie przebywa w nim około 150 psów i ponad 90 kotów. Jednak to nie jedyny problem. Zapasy karmy kończą się błyskawicznie. A przed czworonożnymi przyjaciółmi przecież jeden z najtrudniejszych okresów do przetrwania. Jakiekolwiek wsparcie, zwłaszcza teraz, jest bardzo potrzebne. Wystarczy odrobina dobrej woli. Kilkuset zwierzakom trzeba zapewnić dobre warunki. W schronisku potrzebne jest niemal wszystko, co pomogłoby zwierzakom przetrwać mroźny czas.

Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Częstochowie zbiera żywność dla swoich podopiecznych

Jesień i zima to okres trudny także dla zwierząt, zwłaszcza tych bezpańskich. Szczęśliwe będę te, które zamiast wyrzucenia na ulice albo katowania przez swoich pseudo właścicieli trafią do schroniska. Jednak tradycyjnie i tutaj sytuacja nie jest łatwa. Jakiekolwiek wsparcie jest bardzo potrzebne. Wystarczy odrobina dobrej woli. Kilkuset zwierzakom trzeba zapewnić dobre warunki.

Najtrudniej jest oczywiście z jedzeniem - magazyny niemal świecą pustkami. Schronisko potrzebuje kilkadziesiąt kilogramów karmy każdego dnia! Pomóc mogą wszyscy - wystarczy tylko przynieść coś z wymienionych rzeczy do schroniska.

Obecnie najbardziej potrzebna jest sucha karma dla psów i kotów o zawartości białka surowego powyżej 23% oraz karma mokra dla psów i kotów o zawartości białka surowego powyżej 10%. Każdy, nawet najmniejszy worek jedzenia lepszej jakości jest na wagę złota. Tego rodzaju artykuły znikają bowiem w mgnieniu oka.

Przy tej okazji schronisko apeluje, aby unikać karm tzw. "marketowych" dostępnych na półkach w dyskontach spożywczych czy supermarketach. Dlaczego? Bo są one bardzo ubogie w składniki pokarmowe (np. poniżej 20% białka) i zawierają niestrawne węglowodany. Zdaniem schroniska przynoszą więcej szkód (np. zdrowotnych) niż korzyści.

Poza tym schronisko potrzebuje również bentonitowego żwirku, zabawek, a także małych legowisk dla kotów oraz artykułów do pielęgnacji zwierząt. Przydadzą się też koce lub ręczniki - to właśnie te rzeczy dadzą ciepło i pomogą podczas mroźnych dni. Można dostarczyć również słomę, ale najlepiej w formie "kostki" - tak, aby można było ją łatwiej przechowywać.

Zwierzęta można też wesprzeć finansowym datkiem. Najlepiej zrobić to poprzez wpłatę darowizny (przelew) na konto bankowe schroniska bądź poprzez osobistą wpłatę gotówki bezpośrednio w schronisku. Każdy, nawet ten najdrobniejszy dar, jest bardzo ważny. Wszelka pomoc to ogromne wsparcie dla czworonogów.

Najbardziej potrzebują kochających właścicieli

Oczy pełne nadziei i miłości, patrzące zza krat na przechodzących - taki obraz niejednego chwyta za serce. Wszystkie zwierzaki przebywające w schronisku potrzebują kochającego właściciela. Dlatego bardzo potrzebne są też osoby odpowiedzialne i chętne do adoptowania zwierząt.

Na stronie internetowej schroniska znajdziemy zdjęcia i opisy zwierzaków, które wciąż czekają na nowy dom. Spójrzcie, jakie psy i koty z utęsknieniem wypatrują kochających właścicieli.

Zaadoptowane ze schroniska zwierzęta potrafią być wdzięczne i oddane. Każde przecież potrzebuje poczucia bezpieczeństwa i przynależności, więc jeśli otoczone zostanie uczuciem - odpłaci się tym samym. Mimo że niemal wszystkie zwierzaki, które przebywają w schronisku, w swoim życiu przeszły wiele, wciąż są pełne radości i energii. Żyją z nadzieją, że spotkają osoby, które wreszcie je bezinteresowanie pokochają...

Można też zaadoptować wirtualnie

Dla osób, które chcą mieć zwierzaka jednak z różnych przyczyn nie mogą przygarnąć go do swego domu, stworzono możliwość adopcji wirtualnej. Polega ona na comiesięcznym dokonywaniu wpłaty na konto schroniska. Miesięczna wysokość darowizny na wirtualną adopcję zwierzęcia to: 30 zł dla małych zwierząt, 40 zł dla średnich, 50 zł dla dużych.

Przekazane w ten sposób pieniądze wspomagają utrzymywanie zwierząt. Na stronie internetowej schroniska http://schronisko.czestochowa.pl (bez www na początku!) w ogłoszeniach adopcyjnych pod zdjęciem zwierzęcia znajduje się przycisk "Zaadoptuj mnie wirtualnie". Po przesłaniu wypełnionego formularza, schronisko skontaktuje się z przyszłym wirtualnym opiekunem.

Schronisko w Częstochowie działa od blisko 40 lat

Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Częstochowie powstało w roku 1985 jako dział Zakładu Oczyszczania Miasta. Liczyło wówczas tylko 6 boksów, 2 klatki i 2 blaszane baraki służące za gabinet lekarski, biuro, kuchnię i pomieszczenia dla obsługi. Wtedy przebywało tutaj około 20 psów. Obecnie jest w nim ponad 250 zwierząt - psów i kotów. Każdego roku setki podopiecznych trafiają do nowych domów. W ubiegłym roku w sumie 580 zwierzaków znalazło nowych właścicieli. Zwierzęta przeznaczone do adopcji posiadają komplet szczepień przeciwko chorobom wirusowym, wściekliźnie, a także są odrobaczone i odpchlone. Każdy dorosły pies i kot jest poddany zabiegowi sterylizacji.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera