MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowoczesna pracownia Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie. Będą z niej korzystać m.in. przyszli ratownicy medyczni i lekarze

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Z myślą o przyszłych kadrach służby zdrowia - w tym ratownikach medycznych i lekarzach - w murach Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie powstało nowoczesne centrum symulacji. W ramach inwestycji stworzono między innymi salę ćwiczeń, na której będzie można wykorzystać ambulans, wraz z wydzielonym pomieszczeniem symulującym mieszkanie, a także centrum powiadamiania ratunkowego oraz salę audiowizualną.

Nowoczesna pracownia Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie

Centrum Symulacji Medycznych Ratownictwa Medycznego UJD powstało na parterze budynku przy al. Armii Krajowej 13/15. Stanowi ono ważny element dla wszystkich studentów i wykładowców Collegium Medicum im. dr. Władysława Biegańskiego.

- Symulacje, to niezwykle ważna część edukacji każdego ratownika medycznego, ale również przyszłych lekarzy, fizjoterapeutów czy absolwentów pielęgniarstwa, czyli tych kierunków, które prowadzi Collegium Medicum im. dr. Władysława Biegańskiego – wyjaśnia JM Rektor UJD prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska.

Inwestycja została zrealizowana w ciągu kilku miesięcy. Prace rozpoczęły się w drugiej połowie grudnia ubiegłego roku, a zakończyły pod koniec maja tego roku. Obejmowała ona zabudowę istniejącego tarasu oraz przebudowę holu i szatni na potrzeby szkoleniowo - egzaminacyjne w zakresie ratownictwa.

- Z tego centrum będą korzystać wszyscy studenci kierunków medycznych, nie tylko ratownicy medyczni - mówi Anna Wypych-Gawrońska, rektor UJD. - To była bardzo ważne, ale i droga, inwestycja. Karetkę, która znajduje się na wyposażeniu udało się zakupić dzięki środkom samorządowym, i wojewódzkim - przyznaje.

Karetka symulacyjna jest wykorzystywana przez uczelnię również w celach promocyjnych - tak, aby pokazać, że UJD kształci przyszłych medyków i ratowników medycznych i zachęcić do studiowania w murach częstochowskiego uniwersytetu.

W wyniku inwestycji powstała:

  • sala ćwiczeń z wykorzystaniem ambulansu o pow. 96,4m2 z wydzielonym pomieszczeniem symulującym mieszkanie,
  • centrum powiadamiania ratunkowego o pow. 12,7m2,
  • sala audiowizualna o pow. 43,49m2 dla 20-24 studentów oraz pomieszczenie magazynowo-techniczne, korytarz i wc dla osób z niepełnosprawnością.

Wprowadzenie ambulansu do pomieszczenia wymagało wzmocnienia stropu tarasu, dlatego w zakres prac wchodziły również prace konstrukcyjne obejmujące pomieszczenie wentylatorowni i węzła ciepła, mieszczące się w piwnicy. Powierzchnia użytkowa całości inwestycji to: 204,2m2

Pomieszczenie do ćwiczeń z wykorzystaniem ambulansu, mieszkanie oraz wnętrze ambulansu wyposażone jest w system do monitorowania zachowań studentów. Obraz z kamer może być odbierany w pomieszczeniu sąsiadującym z salą ćwiczeń lub transmitowany do dowolnej sali, która ma dostęp do sieci internetowej.

Pomieszczenia sąsiadujące z salą do ćwiczeń z wykorzystaniem ambulansu - zarówno centrum powiadamiana ratunkowego, jak i sala audiowizualna - wyposażone są w lustra weneckie, zatem umożliwiają egzaminowanie/obserwacje studentów bez konieczności bezpośredniego kontaktu.

- Z tego, co wiem, to jedyne takie pomieszczenie, które znajduje się w centrum symulacji w Polsce, bo to jest nasz autorski pomysł – tłumaczy Magdalena Myga-Nowak, prodziekan ds. studencko-dydaktycznych. – Celowo jest małe i ciasne. Chcemy, by studenci mogli ćwiczyć w sytuacjach jak najbardziej zbliżonych do realnych. Pomieszczenie jest wyposażone w fantoma-kobiety, która według scenariusza cierpi na dolegliwości. W przyszłości na terenie centrum chcemy jeszcze zaaranżować przejście dla pieszych. Tam często dochodzi do wypadków. Studenci będą mieć więc zaaranżowaną sytuację, z którą będą musieli się zmierzyć - dodaje.

Skorzystają przyszłe kadry służby zdrowia

W centrum można zaaranżować różnorodne sytuacje, które mają dać poczucie realnych działań. W ten sposób ćwiczy się prawidłowe postępowanie w celu ratowania ludzkiego życia.

- W centrum studenci będą uczyć się, jak postępować w rzeczywistym życiu, a także przygotować się do egzaminu. Dla cyklu, który rozpocznie się w przyszłym roku na kierunku lekarskim będzie obowiązkowy egzamin związany właśnie z wykorzystaniem Centrum Symulacji Medycznych - wyjaśnia Anna Wypych-Gawrońska.

Inwestycja łącznie pochłonęła ponad 1,6 mln złotych brutto. Na tym jednak nie koniec prac UJD związanych z rozwojem kierunku medycznego.

- Stoimy przed bardzo dużym wyzwaniem związanym z kształceniem na oddziałach szpitalnych przy łóżkach pacjenta. Kolejny element, to zwiększanie zasobów w Centrum Symulacji Medycznych, które są niezbędne według standardów kształcenia - dodaje.

Kolejnym krokiem uczelni będzie remont budynku znajdującego się przy ulicy Okólnej (dawny ZUS). Na razie uczelnia uzgadnia szczegóły tej inwestycji między innymi z resortem zdrowia.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni