Nowy banknot 20 zł z Józefem Piłsudskim: NBP wprowadził...

  Nowy banknot 20 zł z Józefem Piłsudskim: NBP wprowadził banknot kolekcjonerski "Niepodległość", ale w sklepach będzie problem. Jak wygląda?

  TK

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Nowy banknot kolekcjonerski "Niepodległość" o nominale 20 zł został wprowadzony do obiegu przez Narodowy Bank Polski 31 sierpnia 2018
  1/8

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Narodowy Bank Polski

  Nowy banknot 20 zł - Narodowy Bank Polski wprowadził 31 sierpnia 2018 do obiegu banknot kolekcjonerski "Niepodległość" o nominale 20 zł z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego, wyemitowany w ilości 50 tys. sztuk. Jest to upamiętnienie przez NBP 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Za nowy banknot NBP trzeba będzie jednak zapłacić 75 złotych. Przeczytaj gdzie go kupić i zobacz jak wygląda banknot "Niepodległość".

  Nowy banknot 20 zł: "NIEPODLEGŁOŚĆ". Jak wygląda?


  Nowy banknot kolekcjonerski "Niepodległość" o nominale 20 zł został wprowadzony do obiegu przez Narodowy Bank Polski 31 sierpnia 2018 roku. Banknot z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego upamiętnia 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Został wyemitowany w nakładzie 50 tysięcy sztuk.
  • Wymiary banknotu: 150 x 77 mm
  • Projekt banknotu: Agnieszka Próchniak


  ZOBACZ KONIECZNIE W GALERII
  SZCZEGÓŁY ZWIĄZANE Z NOWYM BANKNOTEM NBP

  Zobacz galerię


  Na nowym banknocie 20 zł "Niepodległosć" znajduje się m. in.:

  Na przedniej części:
  • portret Józefa Piłsudskiego
  • odznaka pamiątkowa 1. Brygady Legionów
  • odznaka Polskiej Organizacji Wojskowej
  • odwzorowany z rękopisu Piłsudskiego napis "NIEPODLEGŁA"
  Józef Piłsudski zaczął energicznie organizować rząd i armię. Jako naczelny wódz polskiej armii 16 listopada notyfikował mocarstwom odrodzenie niepodległej, suwerennej i demokratycznej Polski. To właśnie fragmenty tej noty widnieją na przedniej stronie banknotu, obok portretu Józefa Piłsudskiego w legionowym mundurze - pisze w folderze emusyjnym Wojciech Kalwat z Muzeum Historii Polski.

  Na tylnej części:
  • przedstawione są barwy narodowe oraz orzeł legionowy trzymający w szponach tarczę Amazonek z literą S (strzelcy)
  • napis RZECZPOSPOLITA POLSKA


  Jest to nawiązanie do okolicznościowych monet 5 i 10 złotych z 1934 roku, wybitych z okazji 20. rocznicy wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej, których projektantem był rzeźbiarz Stanisław Kazimierz Ostrowski - dodaje Wojciech Kalwat.

  Banknot 20 zł "Niedodległość". Gdzie kupić i za ile?


  Banknot kolekcjonerski "Niepodległość" o nominale 20 zł z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego jest już do nabycia w cenie 75 złotych.

  Nowy banknot NBP można kupić w:
  • Oddziałach Okręgowych NBP
  • sklepie internetowym Kolekcjoner


  Banknot został wyemitowany w ilości 50 tysięcy sztuk.  Czy można płacić banknotami i monetami kolekcjonerskimi?


  Płatność w sklepie banknotami kolekcjonerskimi, czy monetami okolicznościowymi w świetle prawa jest dozwolona i całkowicie legalna. Czasem zdarzyć się może, że wartość takiego kolekcjonerskiego banknotu, czy monety, jest o wiele wyższa niż nominał.

  Podstawą prawną, mówiącą o legalności użytkowania takich pieniędzy znajduje się w konstytucji, a konkretnie w artykule 227:

  Centralnym bankiem państwa jest Narodowy Bank Polski. Przysługuje mu wyłączne prawo emisji pieniądza oraz ustalania i realizowania polityki pieniężnej. Narodowy Bank Polski odpowiada za wartość polskiego pieniądza.

  Pieniądze emitowane przez NBP, który jednocześnie jest ich zarządcą i wprowadzaje do obiegu, są zatem pełnoprawnym środkiem płatniczym.

  Często jednak możemy spotkać się z sytuacją, że w sklepie ktoś nie chce przyjąć takiej monety, czy banknotu. Warto jednak wiedzieć o tym, że takie działanie nie powinno mieć miejsca, ponieważ jak mówi 135 artykuł Kodeksu Wykroczeń: "kto (...) umyślnie bez uzasadnionj przyczyny odmawia sprzedaży (...) towaru, podlega karze grzywny". W takiej sytuacji możemy zwrócić się do Straży Miejskiej, która może na sprzedawcę nałożyć mandat.

  Wpisz miejscowość i sprawdź wyniki wyborów  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  II tura wyborów w niedzielę, 4.11.2018  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo