Nowy Kodeks Pracy 2019: PRAWDA i MITY Nadgodziny, urlopy,...

  Nowy Kodeks Pracy 2019: PRAWDA i MITY Nadgodziny, urlopy, czas pracy. Kiedy będzie nowelizacja kodeksu pracy

  KS

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Nowy Kodeks Pracy 2019: Urlop przepadnie jeśli nie zostanie wykorzystany do końca I kwartału nowego roku? Ministerstwo odpowiada
  1/4
  przejdź do galerii

  Nowy Kodeks Pracy 2019: Urlop przepadnie jeśli nie zostanie wykorzystany do końca I kwartału nowego roku? Ministerstwo odpowiada ©Karolina Misztal/Dziennik Bałtycki

  Nowy Kodeks 2019: Zmiany w urlopach i nadgodzinach zapowiadały rewolucję, ale z zapowiedzi zostało niewiele, a cała ustawa została zamrożona. Oto PRAWDA i MITY o kodeksie pracy. Bo zmiany były głośno oprotestowane przez środowiska związkowe. Największe emocje budziło przelewanie pieniędzy za nadgodziny na specjalne konto pracodawcy, czy obowiązek wybrania urlopu w roku kalendarzowy. Najpierw resort pracy szybko wycofał się z zaproponowanych zmian przez komisję kodyfikacyjną prawa pracy. A Teraz wiadomo, że zmian w ogóle nie będzie w tej kadencji. na Forum Ekonomicznym w Krynicy potwierdził to wiceminister Stanisław Szwed.

  Nowy Kodeks Pracy 2019


  Na Forum Ekonomicznym w Krynicy wiceminister Stanisław Szwed, potwierdził, że zmian w Kodeksie Pracy w tej kadencji nie będzie. Minister uważa jednak, że nowy Kodeks Pracy jest potrzebny.

  Jestem przekonany, że nowy kodeks pracy w Polsce jest potrzebny, odpowiadający na większą elastyczność, na takie kwestie, które powinny być uregulowane, ale nie przeregulowane. To jest przed nami, w tej kadencji parlamentu już to się nie uda, ale myślę, że następna kadencja do tego wróci - powiedział wiceminister Szwed


  Jak podaje gazetaprawna.pl - Wiceminister "ocenił, że materiał wypracowany przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Pracy jest obszerny i wartościowy i warto do niego wrócić". Potwierdził zatem, że projekt zmian, jaki przedstawiono w marcu tego roku, nie pójdzie w całości do kosza

  NOWY KODEKS PRACY 2019: NIEWYKORZYSTANY URLOP PRZEPADNIE?  Niewykorzystany urlop przepadnie? Tak zakładał projekt zmian zaproponowany przez powołaną Komisję Kodyfikacyjną Prawa Pracy. Ale Ministerstwo Rodziny wycofało się z takich propozycji. 16 sierpnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wydało komunikat następującej treści:

  "W związku z pojawiającymi się w mediach doniesieniami na temat urlopów wypoczynkowych MRPiPS informuje, że w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie są prowadzone obecnie żadne prace dotyczące urlopów wypoczynkowych".

  Resort poinformował również, że nie prowadzi żadnych prac związanych ze zmianami w kwestii nadgodzin. Projekt zmian w Kodeksie Pracy miał pójść w odstawkę, jednak nie wszystkie pomysły miały trafić do kosza.

  Zmiany w kodeksie pracy 2019: Nowelizacja obejmie przede wszystkim urlopy
  Powołana przez minister pracy Elżbietę Rafalską Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy pracowała nad zmianami w nowym kodeksie aż 18 miesięcy. W marcu zakończyła prace, a propozycje przedstawiła resortowi pracy. Te wzbudziły ogromne kontrowersje i w większości trafiły do zamrażarki.

  Po ogniu krytyki Minister Rafalska poinformowała, że propozycje nowych ustaw przedstawione przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Pracy nie będą dalej procedowane, jednak cześć zmian ma zostać wprowadzona etapowo. Nie będzie jednej dużej nowelizacji. Na pierwszy ogień pójdą zmiany w czasie pracy i urlopy.
  NOWY KODEKS PRACY 2019: NIEWYKORZYSTANY URLOP PRZEPADNIE. TAK ZAKŁADAŁ PROJEKT


  W Nowym kodeksie pracy przewiduje się jednolity wymiar urlopu dla wszystkich, niezależnie od stażu pracy czy wykształcenia. I będzie to 26 dni w roku kalendarzowym.

  Dla wielu pracowników takie zmiany to korzyść, bo młodzi pracownicy mogą obecnie liczyć na ledwie 20 dni urlopu w roku, ale ta zmiana ma swoją swoją cenę. Ma nią być przedawnienie urlopu. Czyli, jeśli pracownik nie wykorzysta urlopu za dany rok, w tym samym roku, ma czas na odrobienie zaległości w odpoczywaniu tylko do końca I kwartału roku następnego. Gdy tego nie zrobi, urlop przepadnie. Dotychczas wiele osób "zbierało" urlop, aby po wytężonej pracy jednego roku, wziąć więcej wolnego w kolejnym.

  Przepada nawet w takich skrajnych przypadkach, w których pracownik w trakcie roku wielokrotnie będzie występował z wnioskiem o urlop, ale będzie otrzymał ze strony pracodawcy odmowę uwarunkowaną uzasadnionymi, ważnymi dla firmy okolicznościami.
  Jedyne o co w takiej sytuacji będzie można wnosić do pracodawcy, to rekompensata finansowa. Projekt przewiduje, że za taki anulowany urlop przysługuje zadośćuczynienie ze strony pracodawcy w wysokości dwukrotności świadczenia urlopowego.

  Należy pamiętać, że jest to jak na razie projekt, wiec nie wiadomo, czy wejdzie w życie.

  NOWY KODEKS PRACY 2019: URLOP NA ŻĄDANIE ZOSTANIE ZLIKWIDOWANY?
  Formalnie nie, jednak zmienią się zasady jego udzielania. Co prawda pracownik nadal będzie mógł występować o krótki urlop – do 4 dni w roku, ale taką potrzebę będzie musiał zgłosić pracodawcy najpóźniej 24 godziny przed wzięciem dnia wolnego. Obecnie większość pracowników taką potrzebę zgłasza tuż przed rozpoczęciem pracy, co est istotą urlopu na żądanie.

  OTO 10 NAJWIĘKSZY ZMIAN, KTÓRE WZBUDZIŁY NAJWIĘKSZE KONTROWERSJE


  Nowelizacja ustawy ma być gotowa na koniec roku. Wiadomo jednak również, że część propozycji Komisji Kodyfikacyjnej zostanie wykorzystana, jednak obecnie ministerstwo nie chce spekulować, aby nie straszyć ludzi.

  Będzie nowy program - tysiąc złotych na dziecko czy nie? Kliknij w ten tekst a dowiesz się!

  - Chcę uspokoić i stworzyć pole do spokojnej decyzji. Jak będziemy mieli ten pierwszy szlif uzgodniony ze stroną społeczną to powiemy, to jest to. Nie chcemy żadnej awantury - powiedziała minister pracy Elżbieta Rafalska.

  CZYTAJ RÓWNIEŻ:
  Urlop na żądanie JAK ZGŁOSIĆ URLOP SZEFOWI? JAKIE WARUNKI?  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Spotkania Medyczne. Odc. 1 - Borelioza.


  Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego TYDZIEŃ


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (367)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  tere fere kuku babcia strzela z łuku

  emeryt (gość)

  Zgłoś / 1

  Czyli kolejny temat w którym ustawodawca "zmieniał wszystko żeby było tak jak było"
  PiS chce utrzymać władzę w oparciu o 500 + , tylko zapomniał że zafundował innej grupie społecznej bardzo duży...rozwiń całość

  Czyli kolejny temat w którym ustawodawca "zmieniał wszystko żeby było tak jak było"
  PiS chce utrzymać władzę w oparciu o 500 + , tylko zapomniał że zafundował innej grupie społecznej bardzo duży ( -minus ) , a mianowicie emerytom i rencistom. Podniesiono minimalne wynagrodzenie dla pracownikom , dzieciom dali 500+ . mundurowym i urzędnikom podnieśli 400 do 1000 zł a emerytom ZUS dodał po 20 - 50 zł czyniąc ich przez to dziadami.
  Już babcia z dziadkiem zastanawiają się nad pójściem do fryzjera a i kromeczkę chleba masełkiem cieniutko smarują. Myślę że przy najbliższych wyborach parlamentarnych seniorzy się odpłacą pięknym za nadobne. A że nie ma na kogo głosować bo to wszystko co tam dziś zasiada już zdążyło się skompromitować to pozostanie nam zostać w domciu - niech się sami wybierają.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Urlop na żądanie

  ewi (gość)

  Zgłoś / 1 / 1

  Urlop na żądanie wielu kojarzy się z tzw. kacowym. Tylko co wtedy gdy ktoś zatruje się jedzeniem, albo złapie wirusówkę, której objawami będą wymioty i biegunka. Pełno będzie nosicieli wszelakich...rozwiń całość

  Urlop na żądanie wielu kojarzy się z tzw. kacowym. Tylko co wtedy gdy ktoś zatruje się jedzeniem, albo złapie wirusówkę, której objawami będą wymioty i biegunka. Pełno będzie nosicieli wszelakich chorób, którzy zamiast wyleżeć, dojść do siebie, będą musieli zapitalać do pracyzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pis

  pelo (gość)

  Zgłoś / 4 / 1

  pis--pelo to to samo DNO
  BANDA NIYROBOW KOalicja

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  s

  d (gość)

  Zgłoś / 8

  A KTO BEDZIE NA TE NADGODZINY ROBIL? PRZECIEZ TO NIEPRZEJDZIE LUDZIE TO JEST CHORE, W LATO BEDA ZMUSZAC DO NADGODZIN A W ZIME BEDZIEMY ODBIERAC TO,

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  s

  d (gość)

  Zgłoś / 5 / 1

  A KTO BEDZIE NA TE NADGODZINY ROBIL? PRZECIEZ TO NIEPRZEJDZIE LUDZIE TO JEST CHORE, W LATO BEDA ZMUSZAC DO NADGODZIN A W ZIME BEDZIEMY ODBIERAC TO,

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nieprzemyslane totalnie

  Ewelina (gość)

  Zgłoś / 11 / 3

  Jesli urlop mialby byc wykorzystany w danym roku, to konieczne byloby wprowadzenie rownolegle przepisow, ze np. pracodawca ktory dwa razy odrzuci wniosek pracownika o urlop, za trzecim razem nie ma...rozwiń całość

  Jesli urlop mialby byc wykorzystany w danym roku, to konieczne byloby wprowadzenie rownolegle przepisow, ze np. pracodawca ktory dwa razy odrzuci wniosek pracownika o urlop, za trzecim razem nie ma wyjscia i musi go zaakceptowac.
  A chec dania pracodawcom jeszcze wiekszych praw przy zarzadzaniu urlopem?
  Pomysl totalnie nieudany! Urlop jest po to aby pracownik mogl wypoczac! Czy wypocznie dobrze gdy dostanie urlop np. w polowie listopada, gdy za oknem tragiczna pogoda, dzieci musza chodzic do szkoly, a maz dostanie urlop w marcu? Kazdy z nich ma spedzac wakacje oddzielnie?
  Chyba nie o to w urlopie chodzi "Madre glowy".zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Racja

  Izek (gość)

  Zgłoś / 8 / 2

  Dokładnie, jak pracodawca jakieś chamidło to nie da Ci urlopu przez cały rok, na koniec urlop przepadnie i można się pocałować w d**e.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  18 miesięcy pracowali....

  Polak (gość)

  Zgłoś / 15 / 2

  18 miesięcy pracowali.... i co? I wyprodukowali bubel pod dyktando lobby pracodawców.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wybory

  Stas (gość)

  Zgłoś / 15 / 2

  Zmiany zostaly zamrozone bo ida wybory. Boje sie ze KP zostanie zmieniony po cichu po wyborach w okresie swiatecznym , kiedy ludzie beda zabiegani i w Nowym Roku wszystcy obudza sie z reka w nocniku.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Do zwolnienia

  Wyborca Który nie zagłosuje na Pis (gość)

  Zgłoś / 17 / 5

  Za takie proponowane zmiany najchętniej Zwolniłabym tą babę. Co to za niewolnicze przepisy , pozbawione praw pracowniczych. Najlepiej jak by człowiek pracował za darmo 20 godzin na dobę. Tylko tak...rozwiń całość

  Za takie proponowane zmiany najchętniej Zwolniłabym tą babę. Co to za niewolnicze przepisy , pozbawione praw pracowniczych. Najlepiej jak by człowiek pracował za darmo 20 godzin na dobę. Tylko tak dalej a w Polsce już nikt nie zostanie i będziecie mieć samych Imigrantów na utrzymaniu Na których sami będziecie zapierdalać aby spełniać ich zachcianki.
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pol godziny

  Tosiek (gość)

  Zgłoś / 5 / 1

  Czy to jest zgodne z kodeksem pracy że pracodawca płaci mi za pół godziny a nie za całą rozpoczętą godzinę

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo