Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy szpital miejski w Gliwicach. Tak będzie wyglądał

MAKI/Mat. pras
Wizualizacje: Industria
Nowy szpital miejski w Gliwicach będzie miał pięć kondygnacji, 12 oddziałów i na dachu lądowisko dla helikopterów. Kiedy powstanie?

Nowy szpital miejski w Gliwicach. Tak będzie wyglądać?

Właśnie wybrano jeden z wariantów budynku nowego Szpitala Miejskiego w Gliwicach, który ma zostać zbudowany na działce w rejonie ul. Kujawskiej. Prezydent Gliwic podjął decyzję o kontynuowaniu przygotowań do budowy nowego szpitala miejskiego - poinformowało miasto.

Prace koncepcyjne są zaawansowane, projektowanie przebiega etapowo i ma zostać sfinalizowane w pierwszym kwartale 2021 roku. W tym roku zakończy się przygotowywanie projektu budowlanego, potem powstaną projekty wykonawcze i kosztorysy.
Projektowanie powierzono doświadczonej firmie Industria Project, która projektowała m.in. Szpital Uniwersytecki w Krakowie.

Musisz to znać

Jeden z trzech wariantów

Miasto pokazało wizualizacje nowego szpitala miejskiego przy ul. Kujawskiej. To jedna z trzech propozycji przedstawionych przez projektanta, która będzie w kolejnym etapie doprecyzowana.
Jak tłumaczą urzędnicy, w wybranym wariancie powierzchnia całego budynku jest większa niż pierwotnie zakładano. Projektant zaproponował zastosowanie dwukorytarzowego układu oddziałów, zgodnie z obecnymi światowymi trendami w budowie obiektów szpitalnych. Na każdym skrzydle i oddziale zaprojektowano układy dwóch korytarzy, co umożliwia łatwe izolowanie osób narażonych na zakażenie. Po zmianach powierzchnia wyniesie w przybliżeniu 57 000 m2 i przewiduje możliwości dalszego rozwoju.

- Z jednej strony nie chcemy, żeby była za duża, bo musimy brać pod uwagę koszty bieżącego utrzymania obiektu. Z drugiej strony większa niż planowaliśmy powierzchnia uwzględnia rezerwowe pomieszczenia, które w razie potrzeby będzie można zagospodarować w momencie poszerzania lub zmiany oferty szpitalnej – bez konieczności rozbudowy szpitala. Pozwala także na wprowadzenie rozwiązań przydatnych na przykład w czasie walki z pandemią, co gwarantuje większe bezpieczeństwo zdrowotne – informuje Mariusz Śpiewok.

Budynek ma mieć 5 kondygnacji (podpiwniczenie, parter i trzy piętra), a na dachu lądowisko dla śmigłowców medycznych.

Bryła przypomina na planie literę H.

Ten wariant, jak przekonują w mieście, pozwala na lepsze dostosowanie szpitala do funkcjonowania w czasie zagrożeń epidemicznych. Na każdej kondygnacji przewidziano podobne moduły i możliwość odcięcia w razie potrzeby poszczególnych części budynku bez konieczności zamykania całej placówki. Na każdym skrzydle i oddziale zaprojektowano układy dwóch korytarzy, co umożliwia łatwe izolowanie osób narażonych na zakażenie.

W szpitalu ma działać 12 oddziałów mieszczących 353 łóżka - więcej niż pierwotnie zakładano.
Zaplanowano m.in. 8 sal operacyjnych, zespół przychodni i działy diagnostyczno-zabiegowe. Będzie się tam także mieścić Szpitalny Oddział Ratunkowy z prawdziwego zdarzenia, zakład rehabilitacji kardiologicznej i laboratorium genetyczne.
Budynek ma być przyjazny środowisku i energooszczędny. Szpital będzie wyposażony w panele fotowoltaiczne oraz system trigeneracji.

Nowy szpital miejski w Gliwicach. Tak będzie wyglądał

Jak przekonują urządnicy, zaletą lokalizacji przy ul. Kujawskiej jest dojazd z różnych części Gliwic i miejsca na parkingi. Blisko stąd także do zjazdów na Drogową Trasę Średnicową, niedaleko znajduje się duży węzeł autostradowy Gliwice Sośnica i budowana obwodnica miejska.

(Źródło: UM Gliwice/gliwice.eu)

Obejrzyj dokładnie

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera