Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy szyb w Bziu jest na ponad kilometr głęboki

Bartosz Wojsa
Drążenie szybu rozpoczęto w grudniu 2010 roku. Prace trwały więc niemal sześć lat
Drążenie szybu rozpoczęto w grudniu 2010 roku. Prace trwały więc niemal sześć lat Dawid Lach/JSW
Szyb ma pozwolić dotrzeć do 300 mln ton węgla. - To inwestycja nietrafiona w czasie - ocenia Marek Płocharski, szef Kadry Jas-Mos

Szyb, który pozwoli dotrzeć do ponad 300 mln ton zasobów i pozwoli przedłużyć żywotność kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie do 2051 roku, został ukończony. Na tę inwestycję Jastrzębska Spółka Węglowa wydała ponad 300 mln złotych.

Te pieniądze teraz by się przydały...

Kiedy ważą się losy pracowników Ruchu Jas-Mos i kopalni Krupiński, które już nieodwracalnie mają zostać przeniesione do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, czyli de facto mają zostać zlikwidowane, JSW chwali się oficjalnym zakończeniem głębienia Szybu I Bzie. Część pracowników, nawet tych, którzy teraz pracują w Jas-Mosie lub Krupińskim, może trafić właśnie do kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie.

- Mam nadzieję, że tak będzie, ale nie do końca jest realizowane to tak, jak powinno. Mamy przykład zakładu przeróbczego i pracowników, którzy nie przechodzą do kopalni zespolonej, tylko na Budryk czy Knurów-Szczy-głowice, czyli na dalsze rejony - mówi Marek Płocharski, szef Kadry Jas-Mos. Jego zdaniem, inwestycja szybu w Bziu jest chybiona w czasie. - Na ten czas jest on niepotrzebny, będzie nam najwcześniej potrzebny za jakieś 3-4 lata, żeby rozpocząć tam eksploatację. Teraz służy tylko jako droga wentylacyjna, a nie szyb do wydobywania urobku. Kiedy JSW boryka się z problemami finansowymi, kasa, która poszła na ten szyb, mogłaby pójść na ratowanie choćby kopalni Krupiński - mówi.

Gwarancja rozwoju kopalni

Jastrzębska Spółka Węglowa zapewnia, że szyb zagwarantuje rozwój kopalni, a inwestycja jest jak najbardziej potrzebna. - Szyb I Bzie jest gwarancją rozwoju kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie oraz JSW. Nowy szyb pozwoli nam dotrzeć do jednych z największych złóż węgla koksowego w Europie - mówi Józef Pawlinów, wiceprezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Jak podkreślają w spółce, umowę na drążenie szybu podpisano w roku 2009, w grudniu 2010 roku rozpoczęto drążenie szybu. Inwestycja kosztowała JSW ponad 300 milionów złotych, natomiast koszt głębienia szybu 1 Bzie wyniósł około 250 milionów zł.
- To był pierwszy od ponad dwudziestu lat szyb głębiony na Śląsku. Cieszymy się, że wspólnie z Jastrzębską Spółką Węglową udało nam się inwestycję doprowadzić do szczęśliwego końca - powiedział Janusz Olszewski, wiceprezes Kopex PBSz. JSW zapewnia, że Szyb 1 Bzie pozwoli udostępnić jedne z największych złóż węgla koksowego typu 35.2 hard w Europie - Bzie-Dębina 2-Zachód i Bzie-Dębina 1-Zachód. Wielkość zasobów bilansowych występujących w tych złożach szacowana jest na ponad 300 mln ton.

- Dzięki ich udostępnieniu i zagospodarowaniu żywotność kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie będzie przedłużona co najmniej do 2051 roku. Szyb 1 Bzie jest już połączony z wyrobiskami Ruchu Zofiówka na poziomie 1110.

Dzięki temu Ruch Zofiówka zyskał niezbędne połączenie wentylacyjne, dzięki któremu będzie można bez zakłóceń prowadzić prace przygotowawcze, a szczególnie eksploatacyjne w partii N pokładu 505/1, gdzie w 2018 roku ma ruszyć eksploatacja pierwszej ściany - mówi Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzeczniczka JSW.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera