reklama

Nowy ZUS 2020. Od stycznia 2020 r. ogromny wzrost obciążeń ZUS dla większości przedsiębiorców. Składki wyższe o 10 procent [15.11.2019 r.]

AIPZaktualizowano 
Podobna sytuacja była przed rokiem, wówczas wzrost obciążeń przedsiębiorców na ZUS też był rekordowy w historii, choć wyniósł nieco ponad 88 zł. Teraz aż o 127 zł miesięcznie. Krzysztof Kapica / Polska Press
Przedsiębiorcy opłacający obowiązkowe składki ZUS od własnej działalności muszą szykować na nie dodatkowe 127 złotych. To efekt dynamicznego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia. Wyższe składki zapłacą także osoby rozpoczynające działalność gospodarczą i korzystające z preferencji w płaceniu ZUS. W sumie wyższe niż się na to zanosiło, bo ich składki zależą od płacy minimalnej, a tę rząd w ostatniej chwili zdecydował się podnieść o dodatkowe 150 zł.

Jedyną grupą, która skorzysta na dynamicznym wzroście płac, a konkretnie minimalnego wynagrodzenia za pracę są przedsiębiorcy uzyskujące nieduże obroty, beneficjenci obowiązującego od początku 2019 r, prawa zwanego :mała firma mały ZUS”.

Podwyżka składek o 127 złotych miesięcznie

Wzrost obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne osób prowadzących działalność gospodarczą to efekt coraz wyższych płac. Podstawa minimalnego wymiaru składek emerytalnych, rentowych i innych uzależniona jest od wysokości wynagrodzenia. W przypadku standardowych składek podstawę stanowi 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia prognozowanego na dany rok, a w przypadku składek opłacanych na zasadach preferencyjnych – wysokość minimalnego wynagrodzenia w danym roku.
Taka prognoza zawarta jest w projekcie ustawy budżetowej na 2020 rok, zaakceptowanym już przez Radę Ministrów. Przewidziano w nim, że przeciętne wynagrodzenie w 2020 roku wzrośnie z 4 765 zł (prognoza dla 2019 r., wedle której ustalono przedsiębiorcom wysokość składek na 2019 r.) do 5 227 zł, a więc o prawie 10 proc. W praktyce oznacza to, że minimalne składki ZUS przedsiębiorców wzrosną o 9,7 proc., a dokładnie w sumie o 127 zł.

Podobna sytuacja była przed rokiem, wówczas wzrost obciążeń przedsiębiorców na ZUS też był rekordowy w historii, choć wyniósł nieco ponad 88 zł.

Dla większości małych firm, zwłaszcza samozatrudnionych to ogromne dodatkowe obciążenie – im nikt dochodów nie podwyższa z automatu, na dodatkowe koszty prowadzonej działalności muszą zarobić zwiększając wysiłki dla uzyskania odpowiednio wyższych zysków.

Rząd nie ograniczy podwyżki

Rząd od razu uciął wszelkie spekulacje, że może w takim razie zmienić zasady ustalania składek ZUS by ich podwyżka nie była tak dotkliwa.

"Wysokość składek na ubezpieczenia społeczne jest ustalana w odniesieniu do prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. Od dwudziestu lat funkcjonuje taki mechanizm. Rząd nie wprowadza żadnych zmian w tym zakresie. Od kilku lat widać lepszy standard życia oraz wzrost wynagrodzeń Polaków, który również prognozujemy w kolejnym roku. Dlatego też automatycznie będą korygowane składki na ubezpieczenia społeczne" - zakomunikowało Ministerstwo Rodziny, pracy i Polityki Społecznej.

Korygowane czy waloryzowana czyli podwyższane mocno skoro mocno rosną przeciętne wynagrodzenia.

Obciążenia ZUS wzrosną też zaczynającym własny biznes

Faktem jest, że część osób prowadzących własny biznes ma prawo do skorzystania z preferencyjnych zasad opłacania składek. Od dawna dotyczy to przedsiębiorców stawiających pierwsze kroki we własnym biznesie, a począwszy od 2019 roku także uzyskujących niewielkie obroty. Dla obu tych grup wysokość składek na ZUS uzależniona jest wprost lub pośrednio od minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Black Friday 2019 - czy to najlepszy dzień do kupowania najlepszych prezentów na gwiazdkę i pod choinkę. Co trzeba wiedzieć, by nie wpaść w pułapkę szaleństwa zakupowego. Po prostu kliknij w ten tekst a poznasz szczegóły!

To zaś od nowego roku także odnotuje rekordowy wzrost. Ile wyniesie ostatecznie dowiemy się co prawda dopiero we wrześniu, ale na pewno nie mniej niż 2 450 zł (wobec 2 250 zł aktualnie), co oznacza wzrost o 8,9 proc., a więc niewiele niższy niż składki przedsiębiorców nie mających prawa do preferencji.
[b]Według ministerstwa przedsiębiorczości z małego ZUS-u korzysta ok. 186 tys. przedsiębiorców. Pracujemy nad rozszerzeniem tego rozwiązania od przyszłego roku i powiązaniem składek z dochodami.

Nowa ulga dla 300 tys. przedsiębiorców

Ogłoszony przez premiera mateusza Morawieckiego nowy Pakiet dla Przedsiębiorców (PdP) składa się z pięciu punktów: dwa z nich dotyczą składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne (ZUS) przedsiębiorców.
Kluczowe rozwiązanie PdP dotyczy ok. 300 tys. przedsiębiorców, którzy osiągają dochody do 6 tys. zł lub przychody do 10 tys. zł miesięcznie. Takie osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą będą płacić składkę pomniejszoną o 500 złotych.
To rozwiązanie dotyczy tych przedsiębiorców, którzy nie mają prawa do wprowadzonego od początku br. tzw. ryczałtowego ZUS (mały ZUS dla małych firm) - ta grupa mikroprzedsiębiorców będzie korzystała z uprawnień do ZUS obliczonego od faktycznych

przychodów na dotychczasowych zasadach.

O tyle też zapewne wzrosną składki osób, które przez pierwsze dwa lata prowadzenia biznesu. Wzrośnie za to grono osób, które zyskają prawo do płacenia ZUS nie od minimalnej podstawy wymiaru uzależnionej od przeciętnego wynagrodzenia, ale od faktycznie osiąganych przez siebie obrotów z działalności gospodarczej.[/b]

Na tym nie koniec. Z całą pewnością wzrośnie też składka na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne. Jednak o ile, dowiemy się dopiero na początku 2020 r. bowiem jej wysokość uzależniona jest od przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale, a tę kwotę GUS podaje dopiero pod koniec stycznia.

Black Friday 2019 - czy to najlepszy dzień do kupowania najlepszych prezentów na gwiazdkę i pod choinkę. Co trzeba wiedzieć, by nie wpaść w pułapkę szaleństwa zakupowego. Po prostu kliknij w ten tekst a poznasz szczegóły!

Mała firma mały ZUS 2020

Od 2019 r. firmy o małych obrotach płacą ZUS od faktycznie osiąganego przychodu a nie od jednakowej dla wszystkich podstawy wymiaru, którą stanowi 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. Z takiej formy skorzystać mogą jednak przedsiębiorcy, których łączy obrót z działalności gospodarczej w poprzednim roku nie przekracza 30-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę. Aktualnie jest to 63 000 zł, na 2020 r. będzie zaś co najmniej 73 500 zł. Odpowiada to średnim obrotom miesięcznym 5 250 zł (za rok ubiegły) i 6 125 zł – w roku bieżącym.

Według ministerstwa przedsiębiorczości ok. 300 tysięcy (76 proc. uprawnionych) beneficjentów ulgi na start.

A może polubisz nas na Facebooku? Po co? Dostaniesz zawsze na swoją oś czasu zwiastun każdego naszego ciekawego materiału. Kliknij, przejdź na nasz fanpage i tam kliknij "polub". DZIĘKUJEMY!

100 milionów euro z Funduszy Norweskich na rozwój przedsiębiorczości

Wideo

Materiał oryginalny: Nowy ZUS 2020. Od stycznia 2020 r. ogromny wzrost obciążeń ZUS dla większości przedsiębiorców. Składki wyższe o 10 procent [15.11.2019 r.] - Strefa Biznesu

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 489

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

r
rolnik

kogo to interesuje, przeciez jest zaraz black firday! ale fajnie nie moge sie doczekac super promocji!

G
Gość

Macie pisowską komunę... Brajany mają 500 plus, a reszta 500 minus

G
Gość

"Platforma was tak nie wy[wulgaryzm]ła jak wy[wulgaryzm] was PiS. Aż was kukle będą swędziały!" - prorok 100noga.

G
Gość

Po to pracuje na umowę zlecenie by to co mogło iść do ZUS odłożyć na konto oszczędnościowe na starość. Wiem że emerytura, którą bym miała dostać była by śmieszna, a przez te lata zaoszczędzę tyle by móc na emce pożyć godnie, by wystarczyło na opłaty, jedzenie i leki. Skoro tak ma wyglądać sytuacja to młodzi chętniej będą opuszczać kraj.

G
Gość
8 listopada, 16:29, Gość:

No i macie swoje 500 dalej idioci głosujecie na PiSiorow a tak do komentarzy poniżej jakiej Polski tego panetwa już nie ma polin na to nazywają tzw: prezydent Duda profanuje godło Polski orła naszego jakąś żydowska gwiazda a na banknocie 200 zł orzeł w trumnie .... Jude robią co trzeba

9 listopada, 21:19, Dzings:

A kuźwa PO podnosilo przez 8lat.zus i żadnej ulgi nikt nie miał Co już CWOKU nie pamiętasz?

13 listopada, 9:01, Gość:

Sam jesteś cwokiem. Dzięki twojemu PiSowi wszystko wyskoczyło do góry. Ale patol ma się dobrze

też dostaję 500 plus i nie uważam się za patola ani nieroba.Moje dzieci są czyste zadbane a pieniądze przeznczam w całości na ich potrzeby, nie na wódkę papierosy czy inne dziadostwo Uczciwie pracuję i od następnego roku będę oddawać to 500 plus do ZUSu jak mi podniosą składki. Wolała bym nie dostawać tego 500 plus tylko płacić mniejsze rachunki za prąd, ZUSy czy podatki. Uczciwy rząd nie kupuje narodu ich własnymi pieniędzmi, ale o czym my tu piszemy. Uczciwy rząd? Ktokolwiek widział ktokolwiek wie... ani PO ani PIS ani Lewaki- wszyscy g...warci. Wszyscy w czyjejś kieszeni.

G
Gość

Widać polepszenie sytuacji dlatego żeby Polakom się w dupach nie poprzewracało od dobrobytu trzeba im dowalić .Macie 500 plus za to oddacie do ZUS.

L
Llllhhu

I tak nie odczujecie tych większych zarobków, więc się tak nie cieszcie, bo przedsiębiorcy podniosą ceny za swoje produkty, żeby zarobić na to...

Powinno być tak, że taki np.500 dostaje osoba, która pracuje chociaż na pół etatu... A nie dawać nierobom...

G
Gość
6 listopada, 19:54, Gość:

Ha ha 30 lat mija jednak powiedzenie "polak mądry po szkodzie" trzeba zmienic na :" jak głupi był tak będzie" haha, nikt mi nie wmowi ze pracuje na emeryture swoich rodziców(ps system socjalistyczny nie mający prawa bytu w państwie demokratycznym) jestem drugim powojennym pokoleniem;)ile dziadkowie wypracowali tyle dostali ile rodzice wypracowali tyle dostali Ja pracuje na siebie i won od moich pieniedzy, rozliczyc gnoi co prze..bali te pieniądze, a i jeszcze jedno dlaczego ku..a mać moje pieniądze odkladane czy raczej przymusowo mi odbierane haha po mojej śmierci choćby w wypadku czy choroby są zabierane przez państwo?a nie oddawane w całości bez podatku(bo juz podatek byl oplacony)rodzinie?????????

To jest trafne spostrzeżenie, my się wydaje że dlatego iż politycy to mafia, która karty rozdaje między sobą .Polskie prawo nigdy nie było i nie jest przychylne obywatelom.

G
Gość
6 listopada, 07:21, Yyy:

Przeniesienie firm do Czech lub Niemiec.

6 listopada, 8:25, Gość:

Tak, przenieś do Niemiec, tam są dużo wyższe podatki.

I inny standard życia jak tutaj.

G
Gość
8 listopada, 16:29, Gość:

No i macie swoje 500 dalej idioci głosujecie na PiSiorow a tak do komentarzy poniżej jakiej Polski tego panetwa już nie ma polin na to nazywają tzw: prezydent Duda profanuje godło Polski orła naszego jakąś żydowska gwiazda a na banknocie 200 zł orzeł w trumnie .... Jude robią co trzeba

9 listopada, 21:19, Dzings:

A kuźwa PO podnosilo przez 8lat.zus i żadnej ulgi nikt nie miał Co już CWOKU nie pamiętasz?

Sam jesteś cwokiem. Dzięki twojemu PiSowi wszystko wyskoczyło do góry. Ale patol ma się dobrze

m
mały sklepik

Mały handel upadnie , szkoda ...Tak się pomaga małym sklepikom,straganikom,itp .

A
ANNA

Czy Morawiecki wie, że na Ryczałcie przychód jest 12000 tys na przykład miesiąć ale dochód to 4 000 zł, i opłać tu ZUS podatek do US poniesione koszty i ile zostaje takiemu przedsiębiorcy Polakowi????????????!!!!!!

G
Gość

tęskno za Rostowskim

P
Polak
8 listopada, 16:29, Gość:

No i macie swoje 500 dalej idioci głosujecie na PiSiorow a tak do komentarzy poniżej jakiej Polski tego panetwa już nie ma polin na to nazywają tzw: prezydent Duda profanuje godło Polski orła naszego jakąś żydowska gwiazda a na banknocie 200 zł orzeł w trumnie .... Jude robią co trzeba

9 listopada, 21:19, Dzings:

A kuźwa PO podnosilo przez 8lat.zus i żadnej ulgi nikt nie miał Co już CWOKU nie pamiętasz?

No i będziemy idiotom bo to jest pikuś w porównaniu z tym co nas okradli rudy że swoją bandą

D
Dzings
8 listopada, 16:29, Gość:

No i macie swoje 500 dalej idioci głosujecie na PiSiorow a tak do komentarzy poniżej jakiej Polski tego panetwa już nie ma polin na to nazywają tzw: prezydent Duda profanuje godło Polski orła naszego jakąś żydowska gwiazda a na banknocie 200 zł orzeł w trumnie .... Jude robią co trzeba

A kuźwa PO podnosilo przez 8lat.zus i żadnej ulgi nikt nie miał Co już CWOKU nie pamiętasz?

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3