O esbeku, który pisał piosenki

  O esbeku, który pisał piosenki

  Tomasz Szymborski

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Każdy fan SBB i Haliny Frąckowiak zna nazwisko - Julian Matej. Był on autorem najbardziej znanych tekstów piosenek tak śląskiej legendy rocka, jak i naszej gwiazdy. Tylko wtajemniczeni wiedzą , że Julian Matej to... pseudonim, pod którym kryje się oficer Służby Bezpieczeństwa. Pułkownik Romuald Skopowski od lat jest na emeryturze. Resortowej, czyli z MSW.
  - Wiosną 1981 roku przyszedł do swego przełożonego, uklęknął, przepraszał i ze łzami w oczach prosił o wysłanie na emeryturę, bo "nie był w stanie zapobiec kontrrewolucji Solidarności" - mówi jeden z byłych esbeków z "czwórki", wydziału zajmującego się inwigilacją księży.

  - Bzdura. Odszedłem z SB, bo miałem dosyć i się rozchorowałem - odpowiada Skopowski. Mieszka "od zawsze" w jednym z katowickich osiedli, ale nie w znanym "bloku milicyjnym". Wychodzi na długie spacery, ogląda telewizję, czasem działa społecznie. Ma dużo czasu na refleksję i lekturę.

  Trochę jeszcze pisze. Nie chce się spotkać "twarzą w twarz", ale chętnie rozmawia przez telefon.
  - Proszę mnie zrozumieć. Nie chcę do pewnych spraw wracać… Nie lubię historii, bo mam do tego powody. Niedługo skończę 70 lat i historię życia mam nieciekawą, bo żyłem w nieciekawych czasach - tak tłumaczy Skopowski niechęć do osobistego spotkania. Zawsze był w cieniu. Do czasu, kiedy jego zdjęcie i służbowy życiorys pojawiły się na wystawie IPN "Twarze katowickiej bezpieki". - No cóż… Miłe to nie było, ale nikt nie dzwonił i nie bluzgał - stwierdza.

  Romuald Skopowski vel Julian Matej (tak podpisywał swoje tomiki wierszy) miał drugą twarz. Tej pierwszej - towarzysza i oficera Skopowskiego nie znali przyjaciele i znajomi "spoza resortu", drugiej - literata i poety Juliana Mateja, koledzy z SB.

  1 3 4 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jeden z poszkodowanych

  SPYRA (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Jako jeden z członków ekipy SBB muszę stwierdzić, że prześladowania, wywłaszczenia, tortury, okaleczenia i śmierć wielu członków ekipy zespołu oraz ich rodzin są bardzo powszechne, a wręcz...rozwiń całość

  Jako jeden z członków ekipy SBB muszę stwierdzić, że prześladowania, wywłaszczenia, tortury, okaleczenia i śmierć wielu członków ekipy zespołu oraz ich rodzin są bardzo powszechne, a wręcz bezpośrednio związane z działalnością pułkownika SB Romualda Skopowskiego alias Juliana Mateja.

  Chronologicznie:

  Ludwik Skrzek, ojciec Józefa i Jana Skrzeków - ZAMORDOWANY w sowieckim obozie koncentracyjnym w Chorzowie (zginął w jednym z kopalnianych "wypadków"), matka i siostra Józefa Skrzeka zmuszone do emigracji.

  Bolesław Bielecki, technik zespołu - prześladowany, schorowany, zmuszony do opuszczenia Ojczyzny wkrótce ZMARŁ wskutek powikłań.

  Zbigniew Wiatr, inżynier dźwięku i technik zespołu - prześladowany, okradany, więziony, torturowany, eksmitowany, ZAMORDOWANY.

  Andrzej Kozioł, kierowca i technik zespołu - wraz z całą rodziną prześladowany, wszyscy ZMARLI wskutek prześladowań i powikłań.

  Mariusz Zych, technik zespołu, archiwista, dźwiękowiec, organizator, producent - prześladowany, okradany, więziony, torturowany, kaleczony, zmuszony do opuszczenia Ojczyzny. Najbliższa rodzina Mariusza - Piastowie rodu Spyra - prześladowani, wywłaszczeni, WYMORDOWANI.

  Artur Kamiński, technik zespołu, producent - prześladowany, inwigilowany prawdopodobnie bezpośrednio przez Skopowskiego, ZNIKNĄŁ BEZ ŚLADU.

  Jerzy Woźniak, technik zespołu - prześladowany, więziony, torturowany, ZMARŁ wskutek powikłań.

  Jan Skrzek, młodszy brat Józefa Skrzeka - ZMARŁ wskutek powikłań związanych z prześladowaniami.

  Niewykluczone, że prześladowania, napady, prowokacje, wywłaszczenia i ŚMIERĆ związanego z zespołem SBB Tomasza Szukalskiego mają również bezpośredni związek z Romualdem Skopowskim, i bezsprzecznie z jego warszawskimi kolegami.

  Więcej detali wpisując w wyszukiwarkę: SBB Spyrazwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Schiz

  Tadek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Oni dzisiaj wszyscy sa czarujacy a ci zli znikneli.te k**** maja po 3 osobowosci

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo