Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O Śląsku na Oxfordzie: Brytyjscy naukowcy debatują o śląskiej tożsamości

Marcin Zasada
Dr Jim Bjork wygłosi dziś na Oksfordzie wykład o Ślązakach
Dr Jim Bjork wygłosi dziś na Oksfordzie wykład o Ślązakach Greg Funnell
Brytyjski naukowcy będą dyskutować dziś o Ślązakach i ich tożsamości. Tak, brytyjscy. Gdzie? W słynnym Uniwersytecie Oksfordzkim.

Problem śląskiej tożsamości od dawna interesuje nie tylko regionalnych badaczy. Dowodem na to, że ta kwestia przekroczyła państwowe i kulturowe granice, jest dzisiejsza debata poświęcona śląskości, organizowana w jednym z najbardziej prestiżowych miejsc w Europie: Uniwersytecie Oksfordzkim.

- Najnowsza historia Górnego Śląska jest fascynująca z uwagi na mnogość dramatycznych wydarzeń, skalę politycznej niestabilności i społeczne traumy, z jakimi ten region i jego mieszkańcy zmagali się przez ostatnie 150 lat - powiedział DZ dr Hugo Service, historyk z University of Oxford, jeden z uczestników dzisiejszej śląskiej dyskusji.

Ta rozpocznie się o godz. 17 pod hasłem "Polacy i Niemcy jako Ślązacy: masowe przemiany narodowościowe pod koniec XX wieku w Polsce". Debata odbędzie się w ramach Programu Studiów o Współczesnej Polsce, które na Oksfordzie w ubiegłym roku zainicjował prof. Norman Davies. To studia interdyscyplinarne, adresowane do obcokrajowców. Śląska sesja będzie 4. poświęconą Polsce, realizowaną w tym roku na brytyjskiej uczelni (mówiono już m.in. o emigracji na Wyspy po wejściu do Unii oraz politycznych skutkach więzień CIA w Polsce).

- Historia odegrała wielką rolę w poparciu nowej narracji śląskiej autonomii - mówi prof. Paul Betts, historyk Oksfordu, prowadzący dzisiejszą dyskusję.

Trzecim jej uczestnikiem, obok prof. Bettsa i dr. Service'a, będzie dr Jim Bjork z londyńskiego King's College, autor książki "Ani Niemiec, ani Polak", opisującej zjawisko rozwoju śląskiej tożsamości regionalnej. Dr Bjork, który gościł na naszych łamach w ubiegłym roku ("Proces budowania regionalnej świadomości Ślązaków jest mocno osadzony w kontekście europejskim i tylko w takich realiach mógł zaistnieć" - przekonywał w wywiadzie w DZ), dziś wygłosi wykład na temat narodowościowych przemian na Śląsku.

CZYTAJ KONIECZNIE:
DR BJORK: NA ŚLĄSKU NIE BĘDZIE DRUGIEJ KATALONII

- Dr Bjork starannie rozpracowuje mity i fantazmaty narodowościowe i sugeruje, że na Śląsku mamy do czynienia z przypadkiem, który należy analizować przez pryzmat innych regionalnych ruchów w Europie: Szkocji czy północnej Hiszpanii - dodaje prof. Betts.
Dr Service podkreśla też, że proces interpretacji współczesnej sytuacji na Śląsku musi odbywać się równolegle do interpretacji wydarzeń historycznych, jakie miały miejsce w regionie i w całej Europie.

- Powstawanie państw narodowych, I wojna światowa, zmiany geopolityczne na mapie Europy i ich skutki społeczne, powstania śląskie, plebiscyt, 2 dekady podziału Śląska i międzynarodowych sporów o prawa mniejszości, trauma nazistowskiego prześladowania, wejście na Śląsk Armii Czerwonej, odpływ autochtonicznej ludności, 4 dekady komunizmu, a następnie polityczny, ekonomiczny i społeczny przewrót w wolnej Polsce - wylicza dr Service.

I konkluduje: - Pełnia tego historycznego obrazu pokazuje, dlaczego rozpatrywanie przeszłości i teraźniejszości Śląska w narodowych ramach może prowadzić tylko do dalszych nieporozumień - uważa historyk.

Dr Bjork mówił w DZ, że zainteresował się historią Śląska już kilkanaście lat temu. Dziś usłyszą o niej brytyjscy studenci.

- Doświadczenia i dzieje Górnego Śląska są zbyt szerokie, zbyt interesujące i zbyt ważne, by posiadła, pomieściła je narodowa historia Niemiec, narodowa historia Polski, ale i narodowa historia Górnego Śląska - zaznacza dr Bjork. W przyszłym tygodniu w DZ napiszemy o wnioskach i przebiegu śląskiej debaty na Oksfordzie.

*SOCZI 2014 - IGRZYSKA OLIMPIJSKIE - RELACJE, ZDJĘCIA, CIEKAWOSTKI
*Najlepsze studniówki 2014 w woj. śląskim ZDJĘCIA + GŁOSOWANIE
*TVP ABC I TV TRWAM NA MULTIPLEKSIE. Jak odbierać, jak przeprogramować dekoder?
*Tak kochają tylko Ślązacy ŚLĄSKI SŁOWNIK MIŁOSNY

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!