Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obrazy Ociepki z Nakła Śląskiego idą do magazynu

Krzysztof Szendzielorz
Stanisław G. Trefoń zebrał wielką kolekcję śląskiego malarstwa
Stanisław G. Trefoń zebrał wielką kolekcję śląskiego malarstwa Arkadiusz Gola
Stanisław Gerard Trefoń znów stracił stałe miejsce wystawiennicze dla swojej kolekcji śląskiej sztuki nieprofesjonalnej, w której znajdują się m.in. dzieła Teofila Ociepki, Pawła Wróbla, czy Erwina Sówki.

Wszystko z powodu rozpoczynającego się jutro remontu nakielskiego pałacu rodu Henckel von Donnersmarck. Prace mają się zakończyć za dwa lata, a większa część kolekcji Trefonia trafiła do... magazynu.

Nakielski pałac doczeka się wreszcie remontu za ponad 6 mln zł. Większość pieniędzy na ten cel pochodzi z unijnych funduszy. Zabytek wymaga już renowacji. W ostatnim czasie nie można było tutaj wchodzić na piętra pałacu ze względu na uszkodzenia stropów. Zgodnie z planami tarnogórskiego starostwa, aktualnego właściciela zabytku, ma tutaj powstać Centrum Kultury Śląskiej z nowymi salami ekspozycyjnymi i warsztatowymi.

Starostwo, po apelu " Dziennika Zachodniego" o pomoc w znalezieniu godnego miejsca dla śląskiej sztuki nieprofesjonalnej ze zbiorów rudzkiego kolekcjonera Stanisława Gerarda Trefonia, postanowiło w 2006 roku zorganizować w pałacu stałą galerię. Na jej potrzeby zagospodarowano kilka pomieszczeń na parterze budynku. Przez ten czas Stanisław Gerard Trefoń wraz ze swoimi przyjaciółmi zorganizował tutaj kilkadziesiąt wernisaży wystaw. W swojej kolekcji ma bowiem ponad 2.500 prac śląskich artystów.

Teraz jednak Stanisław Gerard Trefoń znów nie ma stałego miejsca, gdzie mógłby prezentować obrazy, rysunki i rzeźby ze swojej kolekcji. - Galeria pana Trefonia wróci do pałacu po remoncie - zapewnia Katarzyna Majsterek, rzecznik tarnogórskiego starostwa.

Kolekcjoner martwi się, czy starostwo przygotuje tymczasowe sale ekspozycyjne. - Prace trafiły do magazynu byłych Zakładów Chemicznych. Obiecano nam, że tymczasowa galeria powstanie w szkole kolejowej w Tarnowskich Górach, ale nadal jej nie ma, a przecież o remoncie wiedziano od dawna - mówi Stanisław Trefoń.

W starostwie zapewniają, że tymczasowa galeria powstanie w szkole kolejowej w grudniu lub najdalej w styczniu.

- Nie mamy na razie funduszy na wyremontowanie sal - przyznaje Katarzyna Majsterek.

Rudzki kolekcjoner radzi sobie na razie organizując wystawy czasowe w różnych miejscach regionu.
Najbliższa odbędzie się 17 września w skansenie Luiza w Zabrzu o godz. 17.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera