Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Rybniku powstało nowe miejsce na kulturę. To Galeria Sztuki Rzeczna. Otwarcie już w marcu

OPRAC.:
Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Galeria Sztuki Rzeczna zostanie otwarta 9 marca
Galeria Sztuki Rzeczna zostanie otwarta 9 marca M. Giba, mat. prasowe
W Rybniku powstało nowe miejsce na kulturę, w którym będą organizowane wystawy malarstwa, rzeźby i fotografii oraz spotkania tematyczne. - Jest to jedyna tego typu przestrzeń w okolicy - zapowiada Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

W Rybniku powstało nowe miejsce na kulturę. To Galeria Sztuki Rzeczna

Przy ulicy Rzecznej w Rybniku, powstała nowa przestrzeń wystawiennicza i miejsce działań edukacyjno-popularyzatorskich w dziedzinie działań sztuk wizualnych. To Galeria Sztuki Rzeczna.

- Lokalizacja galerii w samym centrum miasta Rybnika, sprawia, że staje się ona łatwo dostępna i otwarta dla wszystkich zainteresowanych. Jest to jedyna tego typu przestrzeń w okolicy. Pomysł na to miejsce wziął się od ludzi, którzy w naszym mieście zajmują się szeroko pojętymi sztukami wizualnymi – mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. - Budynek został zaprojektowany specjalnie z myślą o utworzeniu nowoczesnej instytucji, w której miejsce znajdą rzeźba, malarstwo, fotografia i inne rodzaje sztuki nowoczesnej – zapowiada prezydent.

Galeria będzie współpracowała z cenionymi osobowościami ze świata sztuki, instytucjami oraz partnerami, co pozwoli aspirować jej do miejsca wśród najbardziej cenionych przestrzeni ekspozycyjnych w kraju.

- Misja instytucji, skupia się na edukacji i rozwijaniu zainteresowań kulturowych i artystycznych wszystkich pokoleń mieszkańców Rybnika – podkreśla Nina Giba kierowniczka Galerii Rzeczna. - Jednym z celów Galerii Rzecznej jest stworzenie platformy wymiany myśli między artystami a społeczeństwem, budowanie kapitału ludzkiego wokół idei wywodzących się ze sztuki i stworzenie miejsca, gdzie sztuka staje się żywą dyskusją, inspiracją i refleksją nad światem – podsumowuje Nina Giba.

Jak informują rybniccy urzędnicy, galeria chce wzmacniać poczucie tożsamości kulturowej i realnie poszerzać horyzonty mieszkańców Rybnickiego Okręgu Węglowego. W planie są lekcje historii sztuki, oprowadzania kuratorskie oraz warsztaty dedykowane uczestnikom różnych grup wiekowych. Kierowniczka galerii podkreśla „chcemy dawać poczucie, że tutaj „się dzieje wielki artystyczny świat”. Otwarcie galerii zaplanowano na 9 marca.

Podczas otwarcia zobaczymy twórczość rzeźbiarza – prof. Adolfa Ryszki, urodzonego w Rybniku artysty, uczył się w Liceum Technik Plastycznych w Zakopanem, a potem studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jego dzieła znane są na całym świecie, tymczasem w Polsce jego prace były prezentowane tak szeroko tylko w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku i w Zachęcie Narodowej Galerii.

Autorem drugiej wystawy jest Chris Niedenthal, mistrz fotografii reportażowej. Dzięki współpracy z Domem Spotkań z Historią, blisko 200 prac autora zostanie zaprezentowanych szerszej publiczności, przybliżając tym samym najważniejsze wydarzenia ostatnich dziesięcioleci. Co ciekawe, wystawa ta będzie pierwszą prezentacją prac Niedenthala na Śląsku w ogóle. A ta konkretnie była pokazywana jedynie w Warszawie i Łodzi. Mistrz zaszczyci wydarzenie osobiście.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jaśkowiak ponownie prezydentem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera