Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od Góry św. Anny po Santiago de Compostela, czyli szlaki pielgrzykowe Ślązaków

Redakcja
Częstochowa, Kalwaria Zebrzydowska, Góra św. Anny to jedne z najbardziej znanych sanktuariów w Polsce, a także na świecie. Mniej rozpoznawalne są ośrodki pielgrzymkowe w Mariazell czy Gietrzwałdzie.

Historie powstania tych oraz wielu innych miejsc kultu można poznać dzięki płycie z wirtualną wycieczką po wystawie "Szlaki pielgrzymkowe Ślązaków. Od Góry Św. Anny po Santiago de Compostela" dostępną w Magazynie Kulturalnym oraz w sklepie internetowym Muzeum Śląskiego.

Symbolem pątników była przez prawie dziesięć wieków muszla wskazująca drogę zmierzającym do grobu św. Jakuba. Wśród pielgrzymów znajdowała się wcale niemała grupa Ślązaków. O bogatej tradycji pątniczej mieszkańców tego regionu świadczyło to, iż można było ich spotkać nie tylko oddających cześć w Piekarach Śląskich, Częstochowie, na Górze św. Anny czy w Wambierzycach, lecz także w sanktuariach w Ziemi Świętej oraz w Wiecznym Mieście.

GÓRA ŚW. ANNY CZY JASNA GÓRA? [KTÓRA JEST WAŻNIEJSZA?]

Wirtualna wycieczka po wystawie "Szlaki pielgrzymkowe Ślązaków. Od Góry Św. Anny po Santiago de Compostela" dowodzi, iż mamy do czynienia ze zjawiskiem nadal bardzo żywym i ważnym w kształtowaniu świadomości kulturowej Europejczyków. Na płycie zaprezentowano obszerny zbiór różnorodnych materiałów drukowanych, modlitewników, wyrobów rzemiosła artystycznego, pamiątek udziału w pielgrzymkach, które są dowodem siły tradycji pątniczej istniejącej w tej części Polski i Europy. Odnaleźć na niej można historie kilkudziesięciu ośrodków pątniczych, do których pielgrzymowali i nadal pielgrzymują Ślązacy. Wśród nich uwzględnione zostały zarówno najbardziej znane sanktuaria, takie jak Jerozolima, Rzym, Santiago de Compostela, Częstochowa, Kalwaria Zebrzydowska, Góra św. Anny, Piekary Śląskie, jak również miejsca lokalnego kultu.

Teksty wzbogacono licznymi fotografiami przedstawiającymi obrazy święte, panoramy klasztorów i miejsc kultu, dokumenty, wydawnictwa (modlitewniki, śpiewniki, "kalwaryjki"), dewocjonalia (różańce, krzyże, medaliki, plakietki, figurki), pamiątki. Płyta powstała z inspiracji wystawą "Szlaki pielgrzymkowe Ślązaków", którą prezentowano w Muzeum Śląskim w Katowicach od 9 grudnia 2010 roku do 27 lutego 2011 roku. Dodatkowo w aneksie zamieszczono informację o historii i zbiorach Muzeum Śląskiego.

* CZYTAJ KONIECZNIE:

*ZOBACZ CZEGO NIE KUPOWAĆ KOBIECIE POD CHOINKĘ. LISTA NAJGORSZYCH PREZENTÓW
*LISTA NAJGORSZYCH PREZENTÓW POD CHOINKĘ DLA MĘŻCZYZNY. ZOBACZ
*GYSZYNKI DO KOŻDEGO ŚLONZOKA - TO KUP HANYSOWI
*NAJLEPSZE PREZENTY POD CHOINKĘ - PORADNIK DZ [ZDJĘCIA I CENY] - ZOBACZ KONIECZNIE
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!