Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od lat uczy młodzież szacunku do innych. Została za to nagrodzona

Katarzyna Domagała-Szymonek
Zofię Cofałkę wyróżniono za naukę w duchu tolerancji
Zofię Cofałkę wyróżniono za naukę w duchu tolerancji Fot. MARZENA BUGAŁA-AZARKO
Laureatka prestiżowej nagrody im. Ireny Sendlerowej uczy w chorzowskim gimnazjum. Z naszego regionu jest też dwoje wyróżnionych.

Zofia Cofałka, nauczycielka z Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Chorzowie oraz Niepublicznego Liceum dla Dorosłych w Katowicach, została laureatką prestiżowej Nagrody im. Ireny Sendlerowej. W gronie docenionych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej znalazło się jeszcze dwoje nauczycieli z woj. śląskiego.

Nagroda imienia Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata” przyznawana jest od 10 lat. Jak tłumaczą pomysłodawcy, jej celem jest uhonorowanie nauczycieli, którzy uczą i wychowują w duchu tolerancji i poszanowania dla innych.

- Dla mnie to wielkie wyróżnienie. Ale ta nagroda to spora odpowiedzialność i zobowiązanie do dalszej pracy - komentuje w rozmowie z DZ Zofia Cofałka. Przyznaje, że na chwilę refleksji nie miała za wiele czasu. Zaraz po odebraniu nagrody wróciła do pracy. Zajmuje się organizowaniem czterech akcji, m.in. maratonu pisania listów z Amnesty International, Szlachetnej Paczki czy gry miejskiej „Fair Train”.

Członkowie kapituły konkursowej podkreślali, że pani Zofia od 17 lat działa na rzecz praw człowieka, podejmując trudne tematy w inspirujący i angażujący młodzież sposób. Ze swoimi uczniami podejmuje zagadnienia m.in. mniejszości romskiej, sprawiedliwego handlu, sytuacji uchodźców czy historii Holokaustu. Współpracuje z Amnesty International, Polską Akcją Humanitarną i wieloma innymi organizacjami i instytucjami.

- Nie dziwi nas to. Przyznanie Zofii nagrody było tylko kwestią czasu - mówi Małgorzata Pieniek, wicedyrektor Gimnazjum nr 2 w Chorzowie. - Od samego początku współpracowała z wieloma organizacjami pozarządowymi. To ona w naszej szkole zainicjowała wiele ważnych akcji. Jedną z pierwszych był „Pajacyk” Polskiej Akcji Humanitarnej. Szybko okazało się, że jej praca przynosi efekty, a nasi uczniowie chętnie włączają się w różne pomysły i wolontariaty - uzupełnia.

Główną nagrodę, czyli 15 tys. zł, laureatka przeznaczy na cele charytatywne.

W gronie 10 wyróżnionych nauczycieli z całej Polski znaleźli się również Przemysław Fabjański, dyrektor Akademickiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Chorzowie, oraz Małgorzata Wójcik-Dudek, nauczycielka z II Liceum Ogólnokształcące im. S. Wyspiańskiego w Będzinie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!