Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odkrycie w Chorzowie: Eksperci chcą zbadać podziemne źródła. Kąpielisko Fala będzie czynne cały rok?

Justyna Toros
Basen termalny w Bukowinie Tatrzańskiej. Czy tak w przyszłości może wyglądać kąpielisko Fala? Raczej nie. Były plany, by w Parku Śl. wybudować aquapark, teraz mówi się o całorocznym basenie
Basen termalny w Bukowinie Tatrzańskiej. Czy tak w przyszłości może wyglądać kąpielisko Fala? Raczej nie. Były plany, by w Parku Śl. wybudować aquapark, teraz mówi się o całorocznym basenie Anna Kaczmarz
Pod Chorzowem są wody kopalniane, które mogą służyć do podgrzewania wody. Czy opłaca się je wykorzystać? Na razie nie wiadomo.

Wyobrażacie sobie pływanie zimą w basenach Fali w Parku Śląskim? Okazuje się, że to może być realne. W okolicach parku są wody kopalniane. Czy są jednak na tyle blisko, żeby opłacało się je wykorzystać? Chcą to zbadać naukowcy.

Regionalna Izba Gospodarcza wraz z Głównym Instytutem Górnictwa, Uniwersytetem Śląskim oraz Politechniką Częstochowską planują prace badawczo-rozwojowe nad możliwością wykorzystania wód geotermalnych i kopalnianych na terenie Chorzowa, Jaworza koło Bielska-Białej i Olsztyna koło Częstochowy. Na wszystko potrzeba 80 mln zł, o które RIG stara się z Unii Europejskiej. Ta inwestycja trafiła na listę projektów kluczowych, którą zatwierdzić ma Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, a następnie Komisja Europejska.

Jak wykorzystać wody?

W Chorzowie poszukiwane będą wody kopalniane. Jak dowiedzieliśmy się w Regionalnej Izbie Gospodarczej, o tym, że one tam się znajdują, już wiadomo, teraz należy je zidentyfikować i sprawdzić właściwości. Projekt zakłada jednak tylko finansowanie projektu do momentu publikacji informacji o zakończeniu badań i ich wynikach. - Dowiemy się, czy i gdzie w rejonie Parku Śląskiego znajdują się zasoby wód kopalnianych o podwyższonej temperaturze, które można wykorzystać - wyjaśnia Arkadiusz Godlewski, prezes Parku Śląskiego. - Chodzi o to, czy ich ilość, temperatura oraz odległość, na jaką miałyby być transportowane ze źródeł do parku, pozwolą na wykorzystanie ich do przekształcenia sezonowego kąpieliska Fala w obiekt całoroczny - dodaje.

Okazuje się bowiem, że taka woda musi mieć odpowiednią temperaturę i skład chemiczny, a źródło - odpowiednią wydajność, żeby można je było wykorzystać do odzyskiwania energii, czyli np. podgrzewania wody w basenie lub ogrzewania mieszkań. - A wody kopalniane mają często podwyższoną temperaturę, jak wody geotermalne - wyjaśnia prof. Andrzej Witkowski, specjalista od wód podziemnych z Uniwersytetu Śląskiego. - To kwestia głębokości, na której się znajdują.
Wody kopalniane są jednak łatwiejsze do wykorzystania od geotermalnych, bo znajdują się w wyrobiskach górniczych i wystarczy je tylko pompować. Nie trzeba robić specjalnych odwiertów, żeby je pozyskiwać.

Nieoficjalnie mówi się, że dzięki zlokalizowaniu tych wód w Chorzowie, w miejscu Fali mógłby powstać aquapark. Plany powstania takiego obiektu były już w 2011 roku, trwały nawet rozmowy z Holendrami, aby wykorzystać ich wiedzę podczas budowy. Pomysł nie doczekał się realizacji. Teraz ma szansę? - Kąpielisko to temat ciekawy dla nas, ale na pewno nie będziemy pomagać przy budowie aquaparku, bo to inwestycja trudna do finansowania - podkreśla Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa. Arkadiusz Godlewski też nie mówi dzisiaj o aquaparku, podkreśla, że wody mają pomóc w przekształceniu Fali w całoroczne kąpielisko.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!