Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odkryj Beskid Wyspowy, jeszcze niezadeptany przez turystów

Anna Ładuniuk
Więcej na temat Beskidu Wyspowego można znaleźć na stronie: blogi.dziennikzachodni.pl/dziwnytenswiat/
Więcej na temat Beskidu Wyspowego można znaleźć na stronie: blogi.dziennikzachodni.pl/dziwnytenswiat/ Odkryj Beskid Wyspowy
Symbolem akcji promującej Beskid Wyspowy jest ryś. To symbol przewrotny, bo ryś w tych górach jest tak samo rzadki jak turysta.

Z Katowic do Mszany Dolnej jest około 130 km i półtorej godziny jazdy (płatną autostradą A4), do Kasiny Wielkiej - 134 km, do Tymbarku - 140 km. Tyle samo do Rabki i Limanowej. Warto rozważyć te miejsca i odległości przy planowaniu weekendowego wypoczynku.

A i na dłużej jest po co tam jechać. To najpopularniejsze, choć nie jedyne (bo wokół wiele wsi z agroturystyką), bazy wypadowe dla wędrówek po Beskidzie Wyspowym.

Szczyty Beskidu Wyspowego nie są specjalnie wysokie - tylko niektóre przekraczają 1000 metrów n.p.m. (najwyższy - Mogielica - ma 1171 m n.p.m.), ale ze względu na specyficzne, wyspowe ukształtowanie terenu, trzeba się trochę zmęczyć, by wejść na górę. A o co chodzi z tymi wyspami? Po prostu: w tym miejscu góry nie układają się w pasma, widzimy pojedyncze, odosobnione szczyty. Podobno najbardziej widoczne jest to jesienią, kiedy w dolinach ścielą się mgły. Wtedy z góry widoczne są tylko szczyty, płynące w morzu mgieł jak małe wyspy.

To region, który do niedawna nie był specjalnie chętnie odwiedzany przez turystów, (świadczy o tym chociażby to, że klasyczne schronisko jest tylko na Luboniu Wielkim, a bazy turystyczne na Lubogoszczy i Śnieżnicy - wszystko to obiekty jeszcze przedwojenne), ale od kilku lat miejscowi społecznicy (znaleźć ich można wpisując w internet hasło "Odkryj Beskid Wyspowy") walczą o wprowadzenie swojej małej ojczyzny do ekstraklasy regionów turystycznych. - Mamy tu piękne góry, mamy nieskażoną przyrodę, mamy lokalne produkty kulinarne i kapitał najważniejszy - ludzi chętnych do współpracy - pomyśleli i zaczęli powolutku, krok po kroku, odkrywać dla nas ten swój Beskid.

Za symbol akcji wybrali sobie rysia (widnieje na wszystkich materiałach promocyjnych). Trochę przewrotnie - jak mówi Czesław Szynalik, jeden z inicjatorów akcji - bo rysie w Beskidzie Wyspowym można co prawda spotkać, ale jest ich tak samo mało jak turystów.

Od kilku lat próbują zachęcać do przyjazdu w Beskid cyklem letnich imprez. To przede wszystkim wspólne weekendowe wyjścia w góry, gdzie element ludyczny łączy się z duchowym, bo oprócz występów artystycznych, konkursów i zabaw oraz poczęstunku dla uczestników jest też polowa msza święta, często w góralskiej oprawie.

W tym roku wspólne odkrywanie Beskidu trwa już od połowy czerwca, a zakończenie zaplanowane jest na koniec września (kiedy w Czasławiu odbywać się będzie Święto Jabłka i Gruszki). A do tego czasu w każdy weekend turyści mogą wędrować wspólnie na kolejne beskidzkie szczyty. Uczestnictwo we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatne, nie trzeba się wcześniej rejestrować. Wystarczy przyjść na miejsce zbiórki.

A poza tym przez całe lato w miasteczkach i wsiach Beskidu Wyspowego odbywają się festiwale i festyny, z występami miejscowych grup artystycznych i pokazami lokalnych specjałów kulinarnych, przygotowywanych według tradycyjnych receptur.

W najbliższy czwartek razem z "Dziennikiem Zachodnim" otrzymają Państwo w prezencie nową, z najbardziej aktualnymi szlakami, mapę turystyczną Beskidu Wyspowego. To miniprzewodnik w pigułce, bo oprócz samej mapy znajdą tam Państwo opis najważniejszych szczytów, zabytków i architektury oraz innych atrakcji regionu. Z mapą łatwiej będzie brać udział w kolejnych imprezach "Odkrywania Beskidu Wyspowego". Na najbliższe tygodnie zaplanowano jeszcze:
12 lipca - wejście na Kamionną,
19 lipca - na Łyżkę, 26 lipca w programie jest Kostrza, a 1 sierpnia Potaczkowa (to wejście nocne, początek o godz. 21). Potem kolejno: 2 sierpnia - Szczebel, 9 sierpnia - Jasień, 16 sierpnia - Łopień, 23 sierpnia - Ja-worz, 30 sierpnia - Mogielica,
6 września - Miejska Góra i Festiwal Piosenki Turystycznej w Limanowej, 13 września V Festiwal "Beskidzka Podkówecka" w Wiśniowej, 20 września - Festiwal Jabłka i Gruszki (Czasław).
Wszystkie niedzielne wyjścia w góry zaczynają się o godz. 9, szczegóły i miejsce zbiórki można znaleźć na stronie: http://www.odkryjbeskidwyspowy.pl/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!