Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odkryj Śląskie: Stare Tarnowice

Grzegorz Szklarski
Na zamku Tarnowice Stare odbywają się imprezy kulturalne. 29 listopada wystąpi tu z koncertem jazzowym  Katarzyna "Puma" Piasecka. Bilety po 35 zł do kupienia w kasie zamku
Na zamku Tarnowice Stare odbywają się imprezy kulturalne. 29 listopada wystąpi tu z koncertem jazzowym Katarzyna "Puma" Piasecka. Bilety po 35 zł do kupienia w kasie zamku R. Piernikarczyk
W tarnogórskiej dzielnicy Stare Tarnowice znajduje się pięknie odrestaurowany renesansowy zamek. Zaglądamy tam w ramach naszej akcji "Odkryj Śląskie" i podpowiadamy, co warto zobaczyć

Zamek w Starych Tarnowicach (dzielnica Tarnowskich Gór) jest niezwykłym zabytkiem o walorach zarówno historycznych, jak i architektonicznych, którego historia sięga aż XV wieku. Obiekt ten stanowi także niezwykły przykład budownictwa renesansowego na obszarze Górnego Śląska.

Kompleks został wzniesiony w latach 1520-1570 z inicjatywy Piotra Wrochema, pana na Tarnowicach, i pozostawał w rękach jego rodu aż do początków XVII wieku. Początkowo zamek miał charakter budowli trójskrzydłowej, z dużym otwartym dziedzińcem zorientowanym na północ. W wyniku sprzedaży dóbr ziemskich cały kompleks przypadł Baltazarowi Ohm Januszewskiemu, z którym to wiążą się legendy o duchach krążących korytarzami zamku.

Przez kolejne lata zamek wraz z okolicznymi ziemiami często zmieniał swych właścicieli, którzy to dokonywali wszelakich zmian i przebudowań. Jednakże największą rolę w historii całego kompleksu odegrał ród hrabiów von Donnersmarck, którzy stali się jego właścicielami w roku 1822. Pod rządami Karola Łazarza Henckel von Donnersmarcka dokonano licznych modernizacji całego kompleksu, sprowadzono także nowoczesne maszyny z Anglii, co w jeszcze większym stopniu wpłynęło na rozwój tak samego zamku, jak i całych Starych Tarnowic. Ponadto w okresie panowania rodu Henckel von Donners-marck, kompleks został powiększony o murowany spichlerz dworski, oborę oraz stodołę. Tarnowickie dobra były w posiadaniu rodu von Donnersmarck aż do zakończenia II wojny światowej.

W okresie powojennym kompleks pełnił funkcję administracyjną i stanowił część Państwowego Gospodarstwa Rolnego, zbudowano także budynek gospodarczy oraz nową oborę. Niestety, począwszy od roku 1988 większość obiektów, poza budynkiem administracyjnym, pozostawała niewykorzystana i pozbawiona odpowiedniej opieki konserwatorskiej.

Taki stan rzeczy zmienił się w maju 2000 roku, kiedy to kompleks został nabyty przez państwo Krystynę i Rajnera Smolorzów, którzy zdecydowali się podjąć jego rewitalizacji. Rozpoczęte na szeroką skalę prace modernizacyjne, mające na celu przywrócenie świetności całemu kompleksowi, trwały ponad 10 lat. Uroczyste otwarcie zamku, które przyciągnęło tłumy zainteresowanych, miało miejsce 18 czerwca 2011 roku.

Obecnie zamek stanowi niezwykle ważny zabytek na turystycznej mapie Śląska, a dzięki przepięknemu dziedzińcowi oraz arkadowym krużgankom, uznaje się go za jedną z pereł architektury renesansowej naszego regionu.

Podziw wzbudzają także bogato umeblowane sale, które w pełni oddają ducha epoki dzięki odpowiedniemu wystrojowi i dekoracji wnętrz. Na zwiedzających czekają także liczne eksponaty związane z meblarstwem oraz niezwykle bogata wystawa elementów zdobniczych. Odbywają się tu także koncerty i imprezy kulturalne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera