Po milionie złotych dla Ochotniczych Straży Pożarnych
O zainicjowaniu nowego projektu rządowego pod nazwą „Bitwa o remizy” poinformowała w środę, 27 września 2023 roku w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska. W towarzystwie gen. brygadiera Andrzeja Bartkowiaka, komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej zapewniła, że celem akcji jest zaktywizowanie lokalnych społeczności do udziału w zbliżających się wyborach parlamentarnych, a także wsparcie działających na ich terenach Ochotniczych Straży Pożarnych.
– Chcemy aktywizować te lokalne społeczności, chcemy zachęcić do aktywnego udziału w wyborach. Dlatego ogłaszamy i zachęcamy do udziału w projekcie „Bitwa o remizy”. Wyciągając dobre wnioski z pilotażu termomodernizacji, wsłuchując się w potrzeby Ochotniczych Straży Pożarnych zachęcamy do udziału w rywalizacji. W każdym powiecie ta gmina, która będzie miała najwyższą frekwencję wyborczą otrzyma milion złotych” – mówiła podczas konferencji prasowej Anna Moskwa.
Remizy są również miejscami, integrującymi lokalną społeczność
Do udziału w akcji będą również zachęcać strażacy, o czym wspomniał gen. brygadier Andrzej Bartkowiak. Zapowiedział on bowiem, że jednym ze sposobów informowania społeczności lokalnej o inicjatywie staną się plakaty, które zawisną na wszystkich remizach straży pożarnej. Przekonywał też, że istnieje potrzeba na unowocześnienie remiz i w ramach projektu „Bitwa o remizy” kwota w wysokości 300 milionów złotych zostanie przeznaczona właśnie na ten cel.
Minister klimatu i środowiska podkreśliła ogromną wartość działań, podejmowanych przez Ochotnicze Straże Pożarne. W pierwszej kolejności zwróciła uwagę na wkład strażaków w ratowanie życia oraz zdrowia w różnych sytuacjach – również tych na drogach czy związanych ze skutkami zjawisk, jakie zachodzą w naturze. Poza tym zaznaczyła też, że remizy są także miejscami, integrującymi lokalną społeczność. Odbywa się tam wiele wydarzeń o charakterze kulturalnym, sportowym bądź rozrywkowym, ale i obywatelskim.
– W lokalnych społecznościach to są bardzo ważne centra aktywności społecznej i obywatelskiej, gdzie bardzo często, bo w około 16 tys. budynków OSP w całym kraju są ośrodki życia dla całej społeczności lokalnej. Gromadzą się tam świetlice, koła gospodyń wiejskich, grupy kulturalne i śpiewacze. Większości straży pożarnych rozwijają się młodzieżowe drużyny pożarnicze” – mówiła Anna Moskwa.
Nie przeocz
- TOP 20 najlepiej ocenianych kościołów w Katowicach i okolicach według Google
- Częstochowa sprzedała "Dom księcia". Po nieudanych przetargach doszło do rokowań
- Koniec procesu Łukasza T. Kierowca autobusu dostał 16 lat pozbawienia wolności
- Bytom i Świętochłowice wśród najbardziej zadłużonych miast w Polsce. Ranking KRD
Musisz to wiedzieć

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?