Operacja Południe 2016: Upał przeniósł pojazdy militarne aż...

  Operacja Południe 2016: Upał przeniósł pojazdy militarne aż na wrzesień!

  Jacek Drost

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Operacja Południe
  1/9
  przejdź do galerii

  Operacja Południe ©arc.

  Operacja Południe 2016:Operacja Południe, jedna z największych imprez dla miłośników militariów, nie odbędzie się w połowie wakacji. Wszystko przez upał!

  Operacja Południe 2016:  Informacja, że Międzynarodowy Zlot Pojazdów Militarnych Operacja Południe nie odbędzie się jak zwykle na przełomie lipca i sierpnia obiegła miłośników militariów i rekonstrukcji historycznych lotem błyskawicy. U wielu wywołała konsternację, a nawet niepokój czy w ogóle się odbędzie. Nic dziwnego - największy zlot pojazdów militarnych w Polsce wpisał się już na stałe w kalendarz bielskich imprez odbywających się podczas letniej kanikuły.

  - Operacja Południe nie odbędzie się w lipcu - przyznał Rafał Bier z Fundacji Ochrony Zabytków Techniki Militarnej, pomysłodawca i organizator bielskich zlotów.

  W ubiegłym roku Operacja Południe odbyła się nad Białą już po raz 15. W zlocie uczestniczyło około 160 załóg, które pierwszego dnia imprezy, tradycyjnie w samo południe w zwartej kolumnie, przejechały przez centrum Bielska-Białej. Później skierowały się na bielskie Błonia, gdzie tysiące bielszczan i turystów mogło z bliska obejrzeć m.in. czołgi, w tym słynny T-55, transportery opancerzone i wiele innych pojazdów będących na wyposażeniu różnych armii, pochodzących nie tylko z czasów II wojny światowej, ale także wojny w Wietnamie czy Iraku. Jakby tego było mało była też znakomita okazja, żeby zobaczyć sprzęt i wyposażenie wojskowe, a także zaplanowano liczne pokazy możliwości technicznych pojazdów oraz ciekawe prezentacje grup rekonstrukcyjnych. Ale ambitny plan legł w gruzach.

  - Niestety, upał mocno dał się nam we znaki. W cieniu było 36 stopni Celsjusza. W mundurach, pod maskami pojazdów było jeszcze cieplej. Sam odwiozłem dwóch kierowców do szpitala, bo poparzyli się o karoserie. Upał zniszczył cały program imprezy, musieliśmy zrezygnować z wielu zaplanowanych atrakcji - tłumaczy Rafał Bier.

  Dodaje, że frekwencyjnie impreza wypaliła, bo bielskie Błonia odwiedziły tysiące ludzi, ale pogoda była nie do wytrzymania. Dla uczestników i mieszkańców okolicznych domów nie do zniesienia był także unoszący się w powietrzu kurz.


  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bardzo dobra decyzja

  Olsen (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

  Bardzo dobra decyzja. W tamtym roku spod Wzgórza na moich oczach karetka zabrała do szpitala młodego chłopaka, który jeszcze parę minut wcześniej wydawał się być całkiem zdrowym i silnym...rozwiń całość

  Bardzo dobra decyzja. W tamtym roku spod Wzgórza na moich oczach karetka zabrała do szpitala młodego chłopaka, który jeszcze parę minut wcześniej wydawał się być całkiem zdrowym i silnym człowiekiem. A tak, to będzie chyba chłodniej. Poza tym ten termin ma jeszcze inne dwa plusy. Będzie to piękna okazja do uczczenia naszych żołnierzy z Kampanii Wrześniowej 1939, ale też może się stać okazją do świetnej lekcji historii dla uczniów. Zawsze lepiej się zapamiętuje, jak się coś zobaczy naocznie. Te mundury, pojazdy, broń. To wchodzi w pamięć. Teraz uczeń słysząc nazwę "Brygada zmechanizowana", czy "pułk snajperski", albo "Brygada pancerna", będzie wiedział, o co chodzi i dlaczego, kto odniósł sukces. A tak...frekwencja jest, ale raczej z turystów tych do nas jadących, a teraz co...Tour de Pologne, olimpiada, Światowe Dni Młodzieży, stały się po prostu "złodziejami ludzi" obniżającymi frekwencję na tej imprezie. zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Horoskop miesięczny na styczeń 2019 wróżki z Katowic

  Horoskop miesięczny na styczeń 2019 wróżki z Katowic

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  Świeć się Energą. Sprawdź, kto wygrał

  Świeć się Energą. Sprawdź, kto wygrał