Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostatki, czyli śledzik – ciekawostki o ostatnim dniu karnawału. Skąd wzięła się nazwa? Jakie zwyczaje królowały na Śląsku?

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Zwyczaje ostatkowe dziś odchodzą w zapomnienie. Ostatni dzień karnawału to przede wszystkich różnego rodzaju imprezy. Najczęściej odbywają się w klubach i dyskotekach.
Zwyczaje ostatkowe dziś odchodzą w zapomnienie. Ostatni dzień karnawału to przede wszystkich różnego rodzaju imprezy. Najczęściej odbywają się w klubach i dyskotekach. Sylwia Penc / Polska Press
13 lutego przypada tzw. śledzik, czyli ostatni dzień karnawału. Ostatki to czas imprez i dużej ilości jedzenia przed rozpoczynającym się w Środę Popielcową wielkim postem trwającym do Wielkanocy. Śledzik jest związany z wieloma ludowymi tradycjami i zwyczajami.

Ostatki, czyli śledzik – skąd pochodzi nazwa?

Wskazanie jednoznacznego pochodzenia nazwy „śledzik” określającej ostatki nie jest łatwe. Pojęcie powstało na Kaszubach, by później rozprzestrzenić się na całą Polskę. Dlaczego właśnie takiego słowa używano? Możliwych wyjaśnień jest kilka. Jedno z nich mówi, że śledź był jedną z prostszych i bardziej dostępnych kaszubskich potraw, a tym samym dobrze pasował do zbliżającego się postu.

Zwyczaje i tradycje związane z ostatkami

Inne wyjaśnienie jest bardziej prozaiczne. W ostatni dzień karnawału stoły zwykle uginały się od jedzenia, ale co to za impreza bez alkoholu. Przyjęło się, że najlepszą zakąską podczas picia wódki jest właśnie śledzik. Z tego powodu nie mogło go zabraknąć podczas imprez ostatkowych.

Nie w każdym regionie Polski śledzik jest śledzikiem. W Wielkopolsce ostatki to tzw. podkoziołek. W zabawie odbywającej się we wtorek ostatkowy brały udział dziewczęta, którym w trakcie kończącego się karnawału nie wyszły za mąż. Przed ich chatami zatrzymywali się kawalerowie, którzy obwozili po wsi koziołka. Najczęściej była to kukła z koźlimi rogami, ale koziołek mógł przyjmować również inne formy. Kawalerowie wyciągali z domów panny i zabierali je na tańce. Dlaczego kozioł? To zwierzę, które w Wielkopolsce symbolizuje witalność i seksualność. Po więcej ciekawostek na temat ostatków zapraszamy do naszej galerii.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera