Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostro z bandytami. Nadchodzą rewolucyjne zmiany w prawie karnym [INFOGRAFIKA]

Aldona Minorczyk-Cichy
Rewolucyjne zmiany w prawie karnym. Mniej będzie teraz kar w zawieszeniu, więcej grzywn. Za pobicie, rozbój, zgwałcenie będzie można niebawem trafić za kratki nawet na 20 lat.

Kara ma być nieuchronna, dolegliwa i sprawiedliwa. Czy tak właśnie stanie się za sprawą podobno rewolucyjnych zmian jakie uchwalono w Kodeksie prawnym? 15 stycznia, kiedy na Śląsku trwały górnicze protesty, w Sejmie oprócz ustawy górniczej uchwalono także inne, równie ważne prawo. Dzięki niemu znikną w niedługim czasie kolejki w zakładach karnych do... odbywania kary więzienia. Mniej ma też być kar w zawieszeniu. Więcej grzywien, prac społecznych, dozoru elektronicznego.

Grzywna sposobem na przewietrzenie więzień

Obecnie w zakładach karnych na terenie Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Katowicach przebywa 7241 osadzonych. - "W kolejce" do odbycia kary czekają 5544 osoby, przeważnie są poszukiwane przez policję - mówi por. Tomasz Marciniak, rzecznik śląskiego Inspektoratu.

W całym kraju to aż 40 tys. osób. Niektórzy czekają na otwarcie więziennej bramy po kilka lat. A jak podkreśla poseł Jarosław Pięta ze śląskiej PO mogliby zostać objęci karami wolnościowymi: - Po nowelizacji przepisów tych kar będzie więcej i będzie je można łączyć. To dozór elektroniczny, grzywny, nakaz pracy lub nauki - wylicza poseł sprawozdawca świeżo znowelizowanego Kodeksu karnego.

Dodaje, że w Niemczech kara grzywny stanowi aż 80 proc. zasądzanych kar, a w Wielkiej Brytanii - 70 proc. - Tymczasem u nas zaledwie 20 proc. i na dodatek jedynie 3-4 proc. z zasądzanych grzywien jest wyższa niż przeciętne wynagrodzenie - mówi poseł Pięta.

Po wejściu ustawy w życiu (lipiec 2015 r.) wysokość grzywien ma być uzależniana od statusu majątkowego skazanego. Chodzi o to by kara była dolgliwa tak dla biednego, jak i dla bogatego.

Kara w "zawiasach" po prostu nieskuteczna

Sąd będzie musiał odwrócić kolejność kar. Według nowych zasad pierwszeństwo będą miały grzywny, następnie ograniczenie wolności, na koniec jej pozbawienie. Słowem np. alimen-ciarz trafić zamiast na garnuszek państwa za kratki dostanie grzywnę i np. nakaz pracy społecznej. Z usług takiej darmowej siły roboczej będą mogły korzystać samorządy.
Wychodzący z zakładu karnego mieli zwyke problem ze znalezieniem pracy. Teraz nie będą musieli z niej rezygnować. Nie będziemy płacić za ich pobyt za kratkami, a potem wypłacać im zasiłku dla bezrobotnych. Pięta podkreśla, że kara w tzw. zawiasach nie była skuteczna, więc będzie stosowana znacznie rzadziej, a w niektórych przypadkach nie będzie jej wolno orzekać. - Wobec 400 tys. osób "warunek orzeczono po 2 i 3 razy. A są i przestępcy z dwudziestoma takimi wyrokami - wylicza poseł PO.

Częściej też elektroniczna bransoletka

- Zależy nam także na tym by więcej osób orzystało z dozoru elektronicznego. Obecnie to 3-3,5 tysiąca skazanych, a chcemy aby było to 10 tys. - mówi Jarosław Pięta.

System Dozoru Elektronicznego jest szansą na zastąpienie obowiązku odbywania kary w więzieniu - wykonywaniem jej na wolności. Umożliwia naprawienie swoich błędów w normalnych warunkach życia społecznego oraz przyjaznym otoczeniu rodziny i osób bliskich. W 2014 roku skazanych na "noszenie bransoletki" zostało w całym kraju 4690 osób, w tym a apelacji katowickiej 800. To najwięcej w kraju.

Wobec np. pijanych kierowców, którzy spowodowali wypadek i zabili będzie można już od 1 lipca orzec karę nawet 20 lat więzienia. Do tej pory osoby te dostawały wyroku, które w odczuciu większości z nas były wręcz śmiesznie niskie.

Sejm RP uchwalił 15 stycznia przygotowaną przez Ministerstwo Sprawiedliwości nowelizację ustawy o zmianie ustawy Kodeks karny. Oto najważniejsze cele i zmiany:
szereg przestępstw zagrożonych karą od 2 lat np. rozbój nie będzie, co do zasady, objętych możliwością warunkowego zawieszenia, ale wobec takich sprawców zastosowana może zostać krótkoterminowa kara pozbawienia wolności połączona z karą ograniczenia wolności.
Kara ograniczenia wolności lub grzywny będzie mogła zostać orzeczona wobec sprawców przestępstw zagrożonych karą pozbawienia wolności do lat 8, a więc np. oszustwa.
Kara ograniczenia wolności będzie obejmować:
- obowiązek nieodpłatnej pracy na cele społeczne,
- obowiązek pozostawania w miejscu stałego pobytu lub w innym wyznaczonym miejscu, z zastosowaniem systemu dozoru elektronicznego,
- obowiązki takie jak np. przygotowanie do zawodu, powstrzymanie się od nadużywania alkoholu, czy zakaz zbliżania się,
- potrącenie od 10 do 25 proc. wynagrodzenia za pracę w stosunku miesięcznym na cel społeczny wskazany przez sąd.
Możliwość orzeczenia nadzwyczajnie obostrzonej kary pozbawienia wolności do 20 lat pozbawienia wolności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!