Ostrzeżenie przed gwałtownymi burzami z gradem. IMGW ostrzega przed niebezpiecznymi zjawiskami meteorologicznymi

KOW

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Gwałtowne burze z gradem przechodzą przez całą Polskę. Silne wyładowania atmosferyczne wraz z porywistym wiatrem i gradem mogą spaść także na tereny woj. śląskiego. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie. W czwartek, 20 czerwca, w całym województwie mogą wystąpić burze z gradem o średnicy 2 cm.

Ostrzeżenie przed burzami

W czwartek, 20 czerwca, praktycznie od rana możemy cieszyć się słoneczną pogodą i dość wysokimi temperaturami. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał jednak ostrzeżenie dla całego województwa śląskiego. To ostrzeżenie pierwszego stopnia. Oznacza to, że przewidywane są warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych.

Ostrzeżenie przed burzami w całym województwie

W całym województwie śląskim obowiązuje ostrzeżenie pierwszego stopnia. Mogą występować burze z opadami od 20 do 30 mm. Porywy wiatru będą wtedy osiągać do 70 km/h. Może występować grad.

Stopień prawdopodobieństwa wystąpienia burzy to 85 procent.

GDZIE JEST TERAZ BURZA? SPRAWDŹCIE TUTAJ RADAR POGODOWY

Łowcy Burz ostrzegają przed silnymi burzami

Polska znajduje się w strefie pomiędzy wyżem znad zachodniej Rosji a niżem znad okolic Wysp Brytyjskich. Nasz kraj jest w zasięgu dość wilgotnego i chwiejnego powietrza zwrotnikowego, w którym prognozowana temperatura punktu rosy ma wynieść ok. 16-20°C. W czwartek nad zachodnią, a później także centralną częścią Polski znajdzie się zatoka niżowa wraz ze strefą zbieżności wiatrów poprzedzającą chłodny front atmosferyczny. Z uwagi na niewielkie gradienty ciśnienia atm. występujące na różnych poziomach, prędkość wiatru w pionowym profilu troposfery będzie niewielka. Jedynie na północnym zachodzie kraju prognozuje się wystąpienie nieco większych prędkości wiatru, zwłaszcza w środkowej części troposfery.

Wierzchowiska koło Janowa Lubelskiego zalane po burzy. Ponad...

W praktycznie całym kraju prognozujemy niewielkie lub średnie ryzyko wystąpienia silnych burz, przy czym głównym zagrożeniem z uwagi na dość wolne przemieszczanie się komórek będą silne opady deszczu powodujące podtopienia. Na przeważającym obszarze Polski energia CAPE ma wynosić 1000-2500 J/kg. Największa ma być w rejonie występowania zbieżności wiatrów, w pasie od rejonu Zatoki Gdańskiej po Opolszczyznę i Dolny Śląsk. Dodatkowo wartości PW będą osiągać ok. 40-42 mm. Z uwagi na raczej niewielkie wartości wskaźników kinematycznych, nie przewidujemy tworzenia się dobrze zorganizowanych układów burzowych w dużej ilości. Już około południa rozwiną się pierwsze silniejsze komórki burzowe, natomiast największej aktywności zjawisk związanych z głęboką i wilgotną konwekcja spodziewamy się po godzinie 14:00. W wielu miejscach grupy pojedynczych komórek burzowych mogą z czasem tworzyć słabe i nietrwałe klastry komórek. Miejscami mogą pojawić się burze pulsacyjne o dość gwałtownym przebiegu, z porywistym wiatrem do ok. 90-100 km/h oraz z gradem do ok. 2,5 cm. Nieco inaczej może być na zachodzie, północy i północnym zachodzie Polski, gdzie wartości 0-6 km shear i 0-3 km shear wzrosną do ok. 10-15 m/s. Tu późnym popołudniem oraz wieczorem mogą się rozwinąć bardziej trwałe i zorganizowane burze wielokomórkowe (być może nawet o rozmiarze MCS) oraz kilka superkomórek. Burze w tej części kraju mogą przynieść dość duży grad, osiągający w kilku przypadkach średnicę do ok. 3-4 cm. Ponadto na północnym zachodzie i północy kraju w związku z prognozowaną dość dużą wartością SBCAPE 0-2 km AGL nie wyklucza się pojedynczego przypadku trąby powietrznej.

Zalane Wierzchowiska w powiecie janowskim. Woda opada, akcja...

Zjawiska burzowe zaczną słabnąć i zanikać wieczorem i w pierwszej części nocy, choć w pasie od Pomorza Wschodniego i Warmii po centrum Polski z uwagi na występowanie strefy zbieżności wiatrów duża aktywność zjawisk może utrzymywać się przez większą część nocy.

Nie przegapcie

Niektóre modele dla tych części Polski prognozują niższe wartości energii CAPE (do ok. 400-800 J/kg), a na południu występowanie dość dużego zachmurzenia do godzin popołudniowych, co mogłoby osłabić potencjał do tworzenia się burz i występowania groźnych zjawisk konwekcyjnych. Niestety, brak zgodności w wyliczeniach różnych modeli utrudnia w tym wypadku prognozowanie bardziej szczegółowego przebiegu zjawisk. Przypuszczalnie silne burze i zjawiska im towarzyszące mogą wystąpić także w tych częściach kraju, stąd nie wykluczamy ich poza obszar obowiązywania 1. stopnia zagrożenia. Sytuacja w tych regionach jest jednak dość wątpliwa w porównaniu z pozostałą częścią Polski.

Zobaczcie koniecznie

Porywacze ze Śląska złapani po 17 latach

Marsz Równości w Częstochowie zablokowany

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie