Oświatowa Solidarność żąda od ministra edukacji realizacji postulatów ze strajku nauczycieli. Piszą do ministra edukacji

Bartosz Wojsa
Bartosz Wojsa
Oświatowa Solidarność żąda realizacji postulatów. Piszą do ministra edukacji arc.
Oświatowa „Solidarność” żąda realizacji porozumienia z rządem, do którego doszło 7 kwietnia podczas trwającego strajku nauczycieli. Zdaniem jej przedstawicieli, szczególne zastrzeżenia budzi przygotowanie do wykonania m.in. punktu dotyczącego zmiany systemu wynagradzania nauczycieli.

Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” żąda realizacji porozumienia z rządem, do którego doszło 7 kwietnia 2019 roku, podczas trwającego strajku nauczycieli. Przedstawiciele oświatowej „S" napisali w tej sprawie list do ministra edukacji, Dariusza Piontkowskiego.

Porozumienie z 7 kwietnia br. zostało jedynie w części zrealizowane. Nasze zastrzeżenia budzi szczególnie wykonanie punktów: V i VI Porozumienia, tj. Zmniejszanie uciążliwości pracy wynikającej z nadmiernej dokumentacji szkolnej „papiery” i Zmiana systemu wynagradzania nauczycieli w uzgodnieniu ze związkami zawodowymi do 2020 r. - czytamy w liście podpisanym przez przewodniczącego, Ryszarda Proksę.

Proksa w imieniu prezydium podkreśla, że "nadmierna biurokracja powoduje, że nauczyciele obarczeni są dodatkową, nieodpłatną pracą".

- KSOiW NSZZ „Solidarność” wielokrotnie wskazywała na to zagadnienie. Ten problem miał zostać zlikwidowany, a gwarantować to miało porozumienie z 7 kwietnia - czytamy.

Solidarność przypomina, jak dokładnie wyglądały postulaty dotyczące nadmiernej biurokracji, które miały zostać zrealizowane:

 1. Indywidualne programy edukacyjno-terapeutyczne dla uczniów z orzeczeniami o potrzebie
 2. kształcenia specjalnego – w formie jednego dokumentu zamiast wielu dotychczas.
 3. Odbiurokratyzowanie ewaluacji:
 4. - zniesienie obowiązku przygotowywania przez szkołę dokumentów na potrzeby ewaluacji,
 5. - ograniczenie liczby narzędzi (rezygnacja z niektórych ankiet i wywiadów),
 6. - zmniejszenie liczby pytań ewaluacyjnych,
 7. - zmniejszenie objętości prezentacji wyników w raportach.
 8. Zniesienie obowiązku rozliczania się z godzinowej realizacji nowej podstawy programowej
 9. (był taki wymóg w starej podstawie).
 10. Likwidacja wymogu przygotowywania przez nauczycieli tzw. rozkładów materiału i planów
 11. wynikowych.
 12. Opracowanie dla szkół gotowych do wykorzystania procedur dotyczących bezpieczeństwa
 13. fizycznego i psychicznego dzieci (do tej pory opracowywanych na własny koszt szkół)

Jak podkreślają przedstawiciele organizacji, żadne akty wykonawcze nie zostały w tym zakresie do tej pory przygotowane. - Informacja, że MEN powoła 19 września zespół do spraw biurokracji nas nie satysfakcjonuje. Uważamy, że do problemu nadmiernej biurokracji powinno się inaczej podejść. Oczekujemy, że MEN określi minimalną dokumentację, którą powinien opracowywać każdy nauczyciel. Z wykonywania pozostałej powinien on zostać zwolniony - piszą związkowcy.

Strajk nauczycieli: kilkuset nauczycieli demonstrowało na ry...

Solidarność przypomina również, że według wspólnych uzgodnień z rządem nowy system wynagradzania miał być dopracowany do 2020 r. - Jak widać jednak, tempo negocjacji z przedstawicielami rządu RP nie gwarantuje wprowadzania nowego systemu od stycznia 2020 r. W związku z powyższym domagamy się 15 proc. waloryzacji wynagrodzeń nauczycieli od 1 stycznia 2020 r. - czytamy w piśmie adresowanym do ministra edukacji.

Jaka będzie odpowiedź MEN w tej sprawie? Będziemy informować na bieżąco.

Zwierzęta też potrafią się śmiać

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie