Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Otwarcie drogi Ikei za blisko 50 mln w Zabrzu. Łączy Zaborze Południe z Zaborzem Północ i i Porembą. Czekano na nią 2,5 roku

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
Zdjęcia na terenie inwestycji w dniu otwarcia.
Zdjęcia na terenie inwestycji w dniu otwarcia. Mateusz Czajka
5 lipca uroczyście otwarto drogę łączącą dzielnice Zabrza: Zaborze Południe z Zaborzem Północ i Porembą. Droga biegnie tuż obok DTŚ i terenów inwestycyjnych. Koszt 50 milionów tej inwestycji pokryła ze swojej kieszeni IKEA. Na drogę czekano wiele miesięcy.

Nowa droga IKEI zmniejszy korki w tej części miasta?

Nowa droga ma usprawnić ruch samochodów w tej części Zabrza oraz być impulsem do rozwoju biznesu. Łączy ona ulicę Lompy z ulicą Wolności (biegnie wzdłuż Drogowej Trasy Średnicowej). Inwestorem jest IKEA, która zakupiła w pobliżu tereny inwestycyjne. Prace wykonała firma Drogopol. Całkowity koszt inwestycji w infrastrukturę drogową to blisko 50 milionów złotych. Drogę otwarto uroczyście 5 lipca. Od południa można nią się normalnie poruszać.

— Wierzę, że tu już niedługo zobaczymy dobrze rozwijające się firmy. Co najważniejsze od dziś możemy bezpiecznie jeździć kolejnym odcinkiem drogi. Na pewno najbardziej cieszą się mieszkańcy Starego Zaborza i Nowego Zaborza (albo jak kto woli: Południowego Zaborza i Północnego Zaborza) oraz Poremby – mówiła w dniu otwarcia drogi prezydent miasta Zabrze Małgorzata Mańka-Szulik.

— Nie było na Piotra Skargi zjazdu ze średnicówki. Ten zjazd jest bardzo potrzebny z tej strony – dodał wiceprzewodniczący Rady Miasta Krystian Jonecko.

IKEA w Zabrzu?

Według wiceprzewodniczącego Rady ludzie z Zaborza mają się cieszyć z rozwoju infrastruktury i możliwości powstania nowych miejsc pracy. Teren, na którym miałyby być postawione w przyszłości hale, stoi na nieużywanych terenach zielonych. Chcieliśmy dopytać o długoterminowe plany IKEI dotyczące ich inwestycji, jednak na otwarciu drogi nie pojawił się żaden przedstawiciel firmy. Z przekazanych przez prezydent miasta informacji wynika jednak, że widoczne są pewne działania, mogące świadczyć o planach budowy nowego marketu spółki lub innego typu hal.

Na drogę łączącą Zaborze Południowe z Północnym i Porembą czekano stosunkowo długo

Mimo że prace budowlane na wybudowanym odcinku zakończyły się już jakiś czas temu, na otwarcie drogi trzeba było jednak trochę poczekać. Konieczne było uzyskanie stosownych zgód, pozwoleń oraz odbioru inwestycji.

— Ten kilometrowy odcinek drogi budowany przez dwa i pół roku. Jest to chyba najbardziej obciążona piętnem pandemii inwestycja, jaką prowadziliśmy w ostatnim czasie – mówił przy otwarciu drogi wiceprezes firmy Drogopol Michał Staszewski.

Dodaje także, że oprócz utrudnionych kontaktów z urzędami w dobie pandemii, proces budowy wydłużyły wprowadzane zmiany i odstępstwa w dokumentacji projektowej. Wymagały one kolejnych decyzji administracyjnych. W ramach prac na kilometrowym odcinku ulicy Lompy teren inwestycyjny został uzbrojony w kanalizację deszczową. Wkopano zbiorniki retencyjne na 1600 metrów sześciennych wód opadowych, wybudowano także kanał technologiczny konieczny do budowy ewentualnych przyszłych zakładów, które miałyby powstać na Zaborzu. Zajęto się także przygotowaniem oświetlenia. Przy ulicy Wolności powstały nowe przystanki tramwajowe i autobusowe.

Wybudowana droga łączy się w pewnym momencie z inwestycją Tramwajów Śląskich. Ich prezes także pojawił się na uroczystym otwarciu. Drogopol musiał współpracować ze spółką, aby wybudować przejazd torowo-tramwajowy. Wzdłuż DTŚ Tramwaje Śląskie już od jakiegoś czasu modernizują torowisko. Przy okazji zapytaliśmy o stan robót.

— To jest modernizacja torowiska tramwajowego od ulicy Floriana (od browaru) do granicy Zabrza z Rudą Śląską. To jest inwestycja warta gdzieś około 40 milionów złotych, dotowana środkami unijnymi. W tej chwili uwolniły się fronty robót po usunięciu kolizji z telekomunikacją i z firmą Tauron. Szacujemy (rozmawialiśmy bardzo twardo z wykonawcą), że tramwaj wróci na swoją trasę i będzie realizował rozkład jazdy we wrześniu tego roku – opowiada Bolesław Knapik prezes zarządu i dyrektor naczelny Tramwajów Śląskich.

Ukończenie inwestycji we wrześniu oznacza opóźnienie rzędu miesiąca w stosunku do pierwotnych planów.

Odnowienie zabytkowego krzyża

Przy okazji inwestycji drogowej odnowiono także zabytkowy krzyż. Obecnie stoi kilkanaście metrów od miejsca, gdzie był poprzednio i jest obrócony w taki sposób, że stoi tyłem do jezdni (aby przechodnie mogli podejść i zobaczyć jego przód)

— Ten krzyż jest z XIX wieku. Przez całe lata stał przy ulicy Wolności. Jest starszy od kościoła (kościół mamy z 1929 roku). Krzyż przez te lata był malowany na różne sposoby, figury też były już dosyć mocno zniszczone. Dzięki firmie Drogopol krzyż został odnowiony i przestawiony, bo niestety był w paśmie drogi i tam nie mógł stać - przekazał ks. Tomasz Sękowski proboszcz parafii św. Jadwigi w Zabrzu.

Ksiądz Tomasz Sękowski po uroczystym przecięciu wstęgi przez prezydent miasta, przewodniczącą Rady Miasta, wiceprezesa Drogopolu oraz prezesa Tramwajów Śląskich pobłogosławił drogę.

Nie przeocz

Zobacz także

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera