Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Otwarcie linii do produkcji dodatku do paliw Nitrocet 50. To jedna z najnowocześniejszych na świecie takich instalacji ZDJĘCIA

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Uroczyste otwarcie linii do produkcji dodatku do paliw Nitrocet 50
Uroczyste otwarcie linii do produkcji dodatku do paliw Nitrocet 50 Olga Krzyżyk
W zakładzie produkcyjnym Nitroerg w Krupskim Młynie otwarto nową linię do produkcji dodatku do oleju napędowego Nitrocet 50. To dodatek do paliw diesla najnowszej generacji. W uroczystości wziął udział premier Mateusz Morawiecki.

Jedyna w Polsce instalacja do produkcji dodatku do paliw Nitrocet 50

To jedyna w Polsce i jedna z zaledwie kilku na świecie instalacja do produkcji dodatku do oleju napędowego. Przypomnijmy, że w Krupskim Młynie Nitrocet 50 produkowany jest od 1998 roku. Dopiero niedawno zakończyła się jednak, rozpoczęta w grudniu 2016 roku, budowa nowej instalacji. Generalnym wykonawcą prac był Mostostal Zabrze S.A. Koszt tego zadania to ponad 77 mln złotych. Nitroerg sprzedaje dodatek do paliw pod nazwą Nitrocet 50.

- Dla Nitroerg S.A. to dzień szczególny - podwajamy zdolności produkcyjne. Teraz będziemy produkować w sposób efektowny i przyjazny dla środowiska - mówi Grzegorz Sosna, prezes Nitroergu. - Inwestycja ruszyła w 2016 roku, a już w 2018 rozpoczął się proces uruchamiania nowej linii produkcyjnej. Dziś mamy 100 procent wydajności - dodaje.

Nowa instalacja do produkcji dodatku do paliwa

Wczoraj w Krupskim Młynie oficjalnie otwarto w zakładzie Nitroerg nową linię do produkcji dodatku do oleju napędowego Nitrocet 50. Teraz docelowa wydajność tej produkcji ma wynieść 24 000 ton rocznie. Do tej pory w zakładzie funkcjonowały już dwie tego typu instalacje. Miały jednak już swoje lata. Ponadto, dotychczas stosowana technologia nie pozwalała na powtórne wykorzystanie odzyskanych surowców w procesie technologicznym. Nowa instalacja zaprojektowana została w taki sposób, aby wytwarzane w trakcie procesu odpady technologiczne mogły być skierowane do recyklingu.

- Ta i inne inwestycje pokazują, że idziemy do przodu. Nitrocet, czyli dodatek do paliw jest wyzwaniem tego czasu, który mamy, czyli gospodarki obiegu zamkniętego. Przetwarzamy odpady produkcyjne z innych inii, przez to mamy niższą emisję przy używaniu tych dodatków do oleju napędowego - wyjaśnia Marcin Chludziński, prezes KGHM Polska Miedź SA.

Co to oznacza? Zastosowanie tej technologii spowoduje, że odzyskane w trakcie produkcji kwasy azotowy i siarkowy zostaną zawrócone do ponownego użycia jako surowce o odpowiedniej jakości. Zwiększą się możliwości produkcyjne zakładu oraz poprawi się bezpieczeństwo samego procesu.

Czym jednak jest Nitrocet 50? To dodatek do oleju napędowego podnoszący liczbę cetanową, która jest wskaźnikiem zdolności olejów napędowych do samozapłonu. To z kolei ma oznaczać lepsze paliwo do silników diesla. Nitrocet 50 to dokładnie azotan 2-etyloheksylowy, którego wykorzystanie ma pozwolić zapewnić lepszy rozruch silnika oraz zredukować emisję spalin.

Sam produkt skierowany jest do takich odbiorców jak rafinerie, blendownie i producenci dodatków do paliw.

Firma Nitroerg oferuje dystrybucję Nitrocetu 50 za pomocą własnej floty pojazdów ciężarowych, dostosowanych do przewozu takich produktów, ale także za pomocą transportu kolejowego i morskiego. Produkt ten w 95 procentach jest eksportowany.

- Nie wiem, jak w 40 krajach świata, do których eksportujecie wasz produkt wymawiają nazwę Krupski Młyn, aby nie połamać sobie języka - śmiał się podczas otwarcia inwestycji premier Mateusz Morawiecki.

- Państwu i pracownikom chciałbym pogratulować tego sukcesu eskortowego, gospodarczego, inwestycyjnego i wspaniałej jakości polskich produktów, które są dzięki wam rozsławiane na całym świecie - dodał premier Mateusz Morawiecki.

Dodatek do paliwa do silników diesla Nitrocet 50 ma według producenta wiele korzyści. Wśród nich jest wymiar ekologiczny - dodatek redukuje emisję toksycznych składników spalin (takich jak tlenek azotu czy tlenek węgla) oraz emisję hałasu. Wśród korzyści technicznych, jakie gwarantuje producent, można wymienić: szybszy zapłon przy zimnym silniku, korzystny wpływ na moc silnika, pozytywny wpływ na efektywność spalania oleju napędowego oraz konserwacja silnika i zapewnienie jego płynnego działania przy niższym ciśnieniu. Korzyści rynkowe to produkcja olejów napędowych wysokiej jakości, rekomendowanych przez producentów silników i poszerzenie portfolio produktów o paliwa specjalne - diesel premium.

Zobaczcie koniecznie

Zaczęło się od dynamitu. Prawie 150 lat tradycji firmy

Historia firmy Nitroerg sięga 1871 roku. Zaledwie kilka lat po wynalezieniu dynamitu przez Alfreda Nobla, w Bieruniu i w Krupskim Młynie powstały dwa niezależne zakłady produkujące materiały wybuchowe. Od 2006 roku oba zakłady działają jako jedna firma Nitroerg S.A. W 2011 roku firma dołączyła do Grupy KGHM. Większościowy pakiet akcji Nitroerg S.A. został zakupiony przez KGHM Polska Miedź S.A., światowego lidera w produkcji miedzi i srebra rafinowanego.

Zakłady Nitroergu zarówno w Bieruniu, jak i w Krupskim Młynie są głównym pracodawcom w tych gminach. Łącznie w zakładach zatrudnionych jest ponad tysiąc wykwalifikowanych pracowników.

W ofercie zakładu znajdują się materiały wybuchowe emulsyjne, amonowo-saletrzane, dynamity, elektryczne, nieelektryczne oraz elektroniczne systemy inicjowania, rurka detonująca i lont detonujący oraz dodatek do paliw Nitrocet 50. Produkty firmy trafiają do ponad 40 krajów. Eksport stanowi ok. 60 proc. sprzedaży firmy.

Ponadto spółka Nitroerg Serwis świadczy usługi w zakresie kompleksowego wykonawstwa robót wiertniczo-strzałowych. Jest dystrybutorem produktów firmy Nitroerg S.A. na rynku kopalń odkrywkowych oraz w obszarze prac cywilnych wykonywanych z użyciem materiałów wybuchowych. Co więcej, Nitroerg świadczy usługi transportowe materiałów wybuchowych od ponad 30 lat.

Specjalizuje się w przewozie ładunków niebezpiecznych. Najczęściej obsługiwane kierunki poza Polską to: Szwecja, Norwegia, Niemcy, Włochy, Francja, Szwajcaria, Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia.

Nie przegapcie

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera