MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Otwarcie żłobków i przedszkoli to nie obowiązek. Dodatkowy zasiłek zostaje do 24 maja. Samorządy podejmą decyzje - mówi Łukasz Szumowski

MCH
Jak wyjaśnił minister Łukasz Szumowski, grupy w uruchomionych ponownie żłobkach i przedszkolach powinny być niewielkie i liczyć 12 do maksymalnie 14 osób. Dzieci i opiekunowie nie muszą także nosić maseczek. Lada moment powinny pojawić się wytyczne inspekcji sanitarnej.
Jak wyjaśnił minister Łukasz Szumowski, grupy w uruchomionych ponownie żłobkach i przedszkolach powinny być niewielkie i liczyć 12 do maksymalnie 14 osób. Dzieci i opiekunowie nie muszą także nosić maseczek. Lada moment powinny pojawić się wytyczne inspekcji sanitarnej. arc. mat. polska press
Niektórzy muszą po prostu iść do pracy, tak jak medycy. Dlatego chcemy uruchomić miejsca opieki nad dziećmi - podkreślił w czwartek, 30 kwietnia, podczas specjalnie konferencji minister zdrowia Łukasz Szumowski. Dodał przy tym, że otwieranie żłobków nie jest obowiązkowe, a kto może zostać z dziećmi w domu, powinien zwolnić miejsca dzieciom tych, którzy nie mają takiego wyboru. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do 8. roku życia zostanie bowiem przedłużony do 24 maja.

Jak wyjaśnił na początku minister Szumowski, konferencja została zwołana gdyż wśród rodziców i samorządowców pojawiło się wiele pytań o to w jaki sposób będą stopniowo uruchamiane żłobki i przedszkola. Przypomnijmy, premier Mateusz Morawiecki 29 kwietnia zapowiedział, że pozytywne analizy liczby zachorowań i osób, które zwalczyły COVID-19, pozwalają przyspieszyć otwarcie żłobków i przedszkoli. Decyzje będą należeć do samorządów, ale od 6 maja placówki te mogą już wrócić do pracy.

- To nie będzie uruchomienie przedszkoli w pełnym zakresie, ale rozwiązanie dla rodziców, którzy tak jak medycy muszą wrócić do pracy. Dlatego chcemy uruchomić miejsca opieki nad dziećmi - podkreślił 30 kwietnia minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Jak wyjaśnił, grupy w uruchomionych ponownie placówkach powinny być niewielkie i liczyć 12 do maksymalnie 14 osób. Dzieci i opiekunowie nie muszą także nosić maseczek. Decyzje o uruchomieniu żłobków i przedszkoli należą do samorządów.

Musisz to znać

Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki, zapewniła z kolei, że dodatkowe zasiłek opiekuńczy zostanie wydłużony do 24 maja.

- My dziś dajemy możliwość, żeby samorządy mogły podejmować decyzję. Robimy to, po to, by wyjść naprzeciw oczekiwaniom rodziców. Gdy rodzic nie będzie mógł posłać dziecka do żłobka czy przedszkola, zapewniamy zasiłki opiekuńcze. Takich wniosków wpłynęło już 580 tysięcy - mówiła minister Maląg.

Szef resortu zdrowia podkreślił z kolei, że kto nie musi posyłać dzieci do przedszkoli, niech da szansę tym, którzy to zrobić muszą. - Po to zostawiamy zasiłki, by możliwość posyłania dzieci do przedszkoli była możliwością, a nie wymogiem - zaznaczył Szumowski.

Obecny na konferencji minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski zapowiedział z kolei, że szczegółowy harmonogram egzaminów jest opracowywany i wkrótce pojawi się odpowiednie zarządzenia Centalnej Komisji Egzaminacyjnej. Zapewnił także, że reżim sanitarny podczas matury zostanie zachowany. Nie widzi także powodu, by uczniowie podczas egzaminu siedzieli w maseczkach. Młodzież bowiem będzie siedziała plecami do siebie, a każdy przyniesie ze sobą swój długopis.

Obejrzyj dokładnie

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera