Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pacjenci wybrali najbardziej przyjazne szpitale onkologiczne. Pierwsze miejsce na podium zajęły Katowice

Aneta Kasprzyk
Aneta Kasprzyk
W zmaganiach o tytuł najlepszej i najbardziej przyjaznej placówki onkologicznej w Polsce stanęło kilka tysięcy lekarzy i 120 ośrodków onkologicznych.
W zmaganiach o tytuł najlepszej i najbardziej przyjaznej placówki onkologicznej w Polsce stanęło kilka tysięcy lekarzy i 120 ośrodków onkologicznych. Radosław Nawrocki
W ogólnopolskim plebiscycie Onkofundacji Alivia, twórcy polskiej Onkomapy, w zmaganiach o tytuł najlepszej i najbardziej przyjaznej placówki onkologicznej w Polsce stanęło kilka tysięcy lekarzy i 120 ośrodków onkologicznych. Placówki i medycy byli oceniani według ściśle określonych kryteriów. W kategorii lekarzy pod uwagę były brane uprzejmość, otwartość lekarza na zadawane pytania czy sposób komunikacji. W kategorii ośrodków onkologicznych chorzy mogli ocenić organizację leczenia w szpitalu i przestrzeganie praw pacjenta. Zdaniem pacjentów najlepszym ośrodkiem onkologicznym w Polsce jest Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Nagrodzono także lekarza z Bielska-Białej.

Laureatów w konkursie na najbardziej przyjazny ośrodek onkologiczny w Polsce, organizowanym przez Onkofundację Alivia Onkomapa, wybrali ci, którzy najlepiej znają medyków i szpitale - ich pacjenci. Uroczysta gala wręczenia nagród dla najwyżej ocenionych przez pacjentów ośrodków onkologicznych w Polsce oraz najlepszych lekarzy w tej dziedzinie odbyła się 21 czerwca, w Teatrze Palladium w Warszawie. Przy okazji podsumowano 10 lat istnienia portalu Onkomapa.pl. Na najwyższym miejscu podium wśród polskich onkologicznych ośrodków medycznych znalazła się placówka z Katowic. Wśród wyróżnionych lekarzy medyk z Bielska-Białej.

Pacjenci wybrali najbardziej przyjazne szpitale onkologiczne. Na pierwszym miejscu podium wśród 120 konkurujących ośrodków medycznych znalazły się Katowice

Rywalizacja pomiędzy szpitalami i specjalistami trwała do ostatniego dnia konkursu. W szranki stanęło kilka tysięcy lekarzy i 120 ośrodków onkologicznych z całej Polski.

- Placówki i medycy byli oceniani według ściśle określonych kryteriów. W kategorii lekarzy pod uwagę były brane m.in. takie wskaźniki jak: uprzejmość, otwartość lekarza na zadawane pytania czy sposób komunikacji. A w kategorii ośrodków onkologicznych chorzy mogli ocenić m.in. organizację leczenia w szpitalu i przestrzeganie praw pacjenta - wymienia Martyna Pawlikowska, Specjalistka ds. komunikacji i PR Onkofundacji Alivia.

Pacjenci najwyżej ocenili Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Drugie miejsce w rankingu zajęło Radomskie Centrum Onkologii im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 76'. Na podium znalazło się też Białostockie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie. Tegoroczna Gala Finałowa konkursu Alivia Onkomapa odbyła się na deskach Teatru Palladium w Warszawie. Wydarzenie poprowadzili dziennikarze - Joanna Górska oraz Marcin Cejrowski. Wśród wielu gości nie zabrakło przedstawicieli ochrony zdrowia i organizacji pacjenckich, podopiecznych Onkofundacji Alivia, a także samych nagrodzonych: lekarzy i reprezentantów ośrodków medycznych.

Wśród medyków najlepiej ocenionych przez pacjentów znalazł się lekarz z Bielska-Białej

Tytuł Lekarza Dziesięciolecia przyjaznego pacjentom onkologicznym w Polsce otrzymali lek. Kamil Kuć, onkolog kliniczny, Wojewódzkiego Szpitala im. Św. Ojca Pio w Przemyślu; dr n. med. Rafał Wiśniowski, onkolog kliniczny reprezentujący Beskidzkie Centrum Onkologii Szpital Miejski im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej oraz dr n. med Robert Chmielewski, chirurg onkologiczny, z Mazowieckiego Szpitala Onkologicznego w Wieliszewie. Laureaci zostali nagrodzeni w kategorii ogólnopolskiej i wojewódzkiej. Statuetki dla najlepszych wręczyli Agata Polińśka - wiceprezeska Onkofundacji oraz Aleksander Pawłowski - dyrektor zarządzający.

- Podczas wydarzenia odbyły się ciekawe dyskusje pacjentów onkologicznych o ich własnych doświadczeniach i “podróży” przez system ochrony zdrowia w Polsce - relacjonuje Pawlikowska.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta, wśród patronów znaleźli się także Ogólnopolska Federacja Onkologiczna Fundacja MY Pacjenci i Portal onkologiczny zwrotnikraka.pl

Trudne systemowe wyzwania. Chorzy na raka szukają ośrodków na własną rękę. Pomaga Onkomapa

Jak wskazuje Onkofundacja Alivia, w Polsce nie istnieje publiczna i rzetelna baza ośrodków oraz specjalistów zajmujących się leczeniem raka. Chorzy zmuszeni są do szukania informacji na temat jakości opieki i efektywności leczenia na własną rękę. Dlatego Alivia prowadzi ogólnodostępny portal Onkomapa.pl, w którym pacjenci i ich bliscy mogą wyrazić własną opinię na temat szpitali i personelu medycznego w nich pracujących.

- Zakończenie prac nad ustawą o jakości w opiece zdrowotnej powinno doprowadzić do wdrożenia systemowego monitorowania opinii pacjentów. W naszej ocenie prowadzenie badań opinii i doświadczeń pacjentów powinno odbywać się poza podmiotem wykonującym działalność leczniczą i być prowadzone przez zewnętrzną instytucję np. Narodowy Fundusz Zdrowia, Centrum Monitorowania Jakości czy też Rzecznika Praw Pacjenta. Ważne, aby gromadzone dane były rzetelne, wiarygodne i reprezentatywne oraz oparte na wystandaryzowanej ankiecie. O wdrożenie takiego rozwiązania apelujemy do decydentów - mówiła podczas wydarzenia Joanna Frątczak-Kazana, wicedyrektorka Onkofundacji Alivia.

Onkomapa - namiar na leczenie raka

Onkofundacja Alivia od 2013 roku prowadzi ogólnodostępny portal Onkomapa.pl. To miejsce, gdzie zarówno pacjenci jak i ich bliscy mogą wyrazić swoją opinię na temat danej placówki lub lekarza oraz zapoznać się z ocenami innych osób.

- Portal umożliwia dokonywanie wielopłaszczyznowej oceny szpitali oraz medyków. Dodatkowo, system umożliwia wyszukiwanie ośrodków i lekarzy z użyciem filtrów lokalizacji, specjalizacji oraz ocen dokonanych przez pacjentów z danym typem nowotworu -podkreśla Martyna Pawlikowska.

Onkofundacja od 13 lat wspiera pacjentów onkologicznych w walce o ich życie i zdrowie, w tym zapewnia im kompleksowe wsparcie merytoryczne i finansowe.

- Udostępniamy bezpłatne portale internetowe takie jak: Oncoindex, Onkoskaner czy Onkomapa, które umożliwiają chorym podejmowanie świadomych decyzji dotyczących procesu leczenia - przekazuje Palikowska.

Od 2010 roku fundacja przekazała chorym na raka ponad 30 milionów złotych na pokrycie nierefundowanych przez NFZ kosztów leczenia.

Nie przeocz

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera