Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Nowy wiadukt nad DTŚ w Katowicach już stoi. Czeka go jeszcze betonowanie. Tymczasem w mieście sporo utrudnień dla pasażerów tramwajów

Anna Dziedzic
Anna Dziedzic
Nowy wiadukt, po którym pobiegnie linia tramwajowa jest przygotowywany do betonowaniaZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Nowy wiadukt, po którym pobiegnie linia tramwajowa jest przygotowywany do betonowaniaZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Lucyna Nenow
Nad katowicką częścią Drogowej Trasy Średnicowej mamy już nowy wiadukt. Mowa o wiadukcie na Chorzowskiej, po którym za kilka miesięcy będą już kursowały tramwaje. Na razie pracownicy wykonawcy obiektu przygotowują się do betonowania całego ustroju. Betonowe belki umieszczono na podporach przed kilkoma dniami. By tego dokonać, na kilka godzin konieczne było zamknięcie tunelu.

Nad biegnącą od tunelu DTŚ-ką w Katowicach pojawił się nowy wiadukt

To jedna z najważniejszych obecnie inwestycji w centrum Katowic. Codziennie postępy prac związane z budową wiaduktu, a także całej nowej linii tramwajowej biegnącej ulicą Grundmana obserwują tysiące mieszkańców. Baczni obserwatorzy już pewnie zauważyli, że tak naprawdę nad katowicką częścią DTŚ pojawił się już nowy wiadukt. Widać na nim już zbrojenie i pracujących ludzi, którzy przygotowują obiekt do betonowania. Wiadukt buduje firma Primost Południe, jako podwykonawca generalnego wykonawcy.

Kiedy po nowym wiadukcie pomkną pierwsze tramwaje?

Jak informują Tramwaje Śląskie, inwestor całego zadania, nastąpi to prawdopodobnie dopiero pod koniec roku, kiedy to zakończy się budowa całej nowej linii tramwajowej wzdłuż ulicy Grundmana w Katowicach.
Przed wykonawcą jeszcze jedno trudne logistycznie zadanie, chodzi o „przeprowadzenie” linii tramwajowej przez ulicę Chorzowską. Spowoduje to na pewno spore utrudnienia, jednak, jak powiedział nam Andrzej Zowada, rzecznik Tramwajów Śląskich, ta operacja będzie przeprowadzana podczas wakacji. Chodzi o to, by ruch drogowy był wtedy jak najmniejszy, a co za tym idzie zminimalizowane były utrudnienia drogowe.

Infrastruktura tramwajowa będzie nowocześniejsza

W ramach tej inwestycji, na skrzyżowaniu z Gliwicką jak i Chorzowską zaprojektowano rozjazdy we wszystkich kierunkach. Jak informuje spółka w sumie, w ramach tej inwestycji przewidziana została budowa około 1900 metrów toru, uwzględniono również przebudowę fragmentów torowisk na połączeniu nowej trasy z liniami biegnącymi w ul. Gliwickiej i wzdłuż ul. Chorzowskiej. Przystanki przewidziane są na dwóch końcach budowanego odcinka w pobliżu skrzyżowań z ul. Chorzowską i ul. Gliwicką. Powstanie też stacja prostownikowa.

Nocne utrudnienia na placu Wolności w Katowicach potrwają do 1 lipca

Tymczasem w nocy z poniedziałku na wtorek ( 19/20.06) rozpoczęły się prace torowe na placu Wolności w Katowicach.

- Prace polegające na napawaniu szyn, wykonywane przez pracowników Zakładu Torów i Sieci spółki Tramwaje Śląskie S.A., zaplanowane są na dziesięć kolejnych nocy. To prace utrzymaniowe torowiska, których konieczność wynika z naturalnego zużycia szyn w łukach – tłumaczy Andrzej Zowada.

Dodajmy jeszcze, że "napawanie" jest jedną z metod spawalniczych, która polega na pokrywaniu metalowych przedmiotów powłoką materiału na nadtopioną powierzchnię podłoża.

Jak podkreśla rzecznik, prace prowadzone będą nocami między 23.30 a 4.00, aby w możliwie jak najmniejszym stopniu utrudniać pasażerom podróże między Katowicami a Chorzowem. W tych godzinach we wszystkie noce, aż do tej z 30 30 czerwca na 1 lipca tramwaje linii nr 0 będą kursować w relacji: Chorzów Stadion Śląski Pętla Zachodnia – Katowice Plac Miarki, a tramwaje linii nr 20 będą kursować w relacji: Katowice Zawodzie Zajezdnia – Katowice Plac Miarki oraz w relacji: Chorzów Rynek – Chorzów Batory Zajezdnia. Na wyłączonej z ruchu tramwajowego trasie Katowice Rynek Teatr Śląski – Chorzów Batory Zajezdnia uruchomiona zostanie autobusowa komunikacja zastępcza T-20.

Na budowach w województwie śląskim powstają imponujące obiektyZapraszamy do obejrzenia naszego zestawienia najciekawszych obiektów inżynierskich, jakie obecnie powstają w województwie śląskim.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Najciekawsze budowle drogowe w województwie śląskim: Wiadukt...

Jak będą dokładnie wyglądały utrudnienia w komunikacji tramwajowej w Katowicach?

A oto szczegółowy plan utrudnień i zmian komunikacyjnych w noce 21/22, 23/24, 26/27, 27/28, 28/29, 29/30 czerwca oraz 30 czerwca na 1 lipca 2023 r. od godz. 23.30 do ok. godz. 04:00. Wówczas wprowadzone zostaną następujące zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej:

  • Tramwaj linii 0 od godz. 23:15 z przystanku Chorzów Stadion Śl. Pętla Zach. pojedzie na pl. Miarki zamiast na pl. Wolności, kursy zjazdowe będą realizowane z Pl. Miarki,
  • Tramwaj linii 6 o godz. 22:57 z przystanku Brynów CP po przyjeździe do przystanku Chorzów Batory Zajezdnia zawróci i pojedzie do zajezdni Zawodzie przez Chorzów Rynek i Plac Miarki w Katowicach,
  • Tramwaj linii 13 o godz. 22:51 z przystanku Siemianowice Pl. Skargi po obsłużeniu przystanku Katowice Rynek pojedzie do Centrum Przesiadkowego w Brynowie, skąd włączy się w planowy kurs do zajezdni Zawodzie,
  • Tramwaj linii 13 o godz. 23:18 z przystanku Siemianowice Pl. Skargi po obsłużeniu przystanku Katowice Rynek pojedzie na Pl. Miarki, skąd pojedzie do zajezdni Zawodzie,
  • Tramwaje linii 20 od godz. 22:48 z przystanku Zawodzie Zajezdnia będą kursować na Pl. Miarki w Katowicach, a kursy od godz. 22:45 z przystanku Chorzów Rynek będą kursować do zajezdni w Chorzowie Batorym. Na wyłączonej z ruchu tramwajowego trasie Chorzów Batory Zajezdnia – Katowice Rynek Teatr Śl. zostanie uruchomiona autobusowa komunikacja zastępcza T-20.

Trasa autobusowej komunikacji zastępczej T-20 w kierunku przystanku Katowice Rynek:

  • Chorzów Batory Piekarska (tramwajowy) – Chorzów Batory Zajezdnia (autobusowy) – Załęże Szkoła (tymczasowy na wysokości przystanku tramwajowego przy posesji 274) – Załęże Dom Kultury (tymczasowy na wysokości przystanku tramwajowego) – Załęże Wiśniowa (tymczasowy zlokalizowany na ul. Gliwickiej za skrzyżowaniem z ul. Wiśniową) – Załęże Dwór (autobusowy) – Załęże Janasa (autobusowy) – Załęże Kościół (autobusowy) – Załęże Pośpiecha (autobusowy) – Katowice Sobieskiego (autobusowy) – Katowice Dworzec PKP (tramwajowy) – Katowice Rynek (tymczasowy zlokalizowany w pobliżu placu Kwiatowego).

Trasa autobusowej komunikacji zastępczej T-20 w kierunku przystanku Chorzów Batory Piekarska:

  • Katowice Rynek (tymczasowy zlokalizowany w pobliżu placu Kwiatowego) – Katowice Dworzec PKP (tramwajowy) – Katowice Pl. Wolności (tramwajowy) – Katowice Sobieskiego (tymczasowy na wysokości tramwajowego) - Katowice Dąbrówki (tramwajowy) - Załęże Pośpiecha (autobusowy) - Załęże Kościół (autobusowy) - Załęże Janasa (autobusowy) - Załęże Dwór (autobusowy) - Załęże Wiśniowa (tymczasowy zlokalizowany na ul. Gliwickiej za skrzyżowaniem z ul. Wiśniową) - Załęże Dom Kultury (tymczasowy na wysokości przystanku tramwajowego) - Załęże Szkoła (tymczasowy na wysokości przystanku tramwajowego) – Chorzów Batory Zajezdnia (autobusowy) – Chorzów Batory Piekarska (tramwajowy).
  • W przypadku zaplanowania kolejnych zmian w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej powyższy komunikat zostanie zaktualizowany.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konopia spowalnia raka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera