Historia Pałacyku Mottego
Willa znajdująca się przy ulicy Krakowskiej znana jest bardziej jako Pałacyk Mottego. Jego historii należy doszukiwać się tak naprawdę w roku 1889. Wtedy to w Częstochowie - w pobliżu ujścia rzeki Stradomki do Warty - powstała fabryka włókiennicza. Potężne zabudowania wzniosła francuska spółka „Motte, Meillasoux, Caulliez et Delaoutre”. W ich bezpośrednim sąsiedztwie współwłaściciel fabryki Jean Motte zlecił stworzenie pałacyku. Ten powstał w roku 1909. Został wzniesiony przez częstochowską firmę budowlaną "Mizgalski, Feliks i Kancler" z ulicy Teatralnej. Autorem projekt był najprawdopodobniej warszawski architekt, Edward Lilpop. Według innej wersji projekt pałacyku wykonał nieznany architekt francuski.
Z informacji przekazanych przez Juliusza Sętowskiego, znanego częstochowskiego historyka, wynika, że Jean Motte, którego imię nosi pałacyk, prawdopodobnie zatrzymywał się w tym miejscu podczas krótkich wizyt w Częstochowie. Poza tym w kamienicy mieszkała wyższa kadra techniczna Przędzalni – inżynierowie i ich rodziny.
Pałacyk rodem z bajki
Obiekt już na pierwszy rzut oka przypomina pałacyki rodem z bajek. Architekt postanowił bowiem nawiązać do stylu ulubionego przez Ludwika II Bawarskiego i - w swoich filmach animowanych - przez Walta Disneya. Willa nieco przypomina też francuski zamek nad Loarą - oczywiście w miniaturze. W pobliżu pałacyku stworzono park krajobrazowy, ogródek kwiatowo-warzywny, a nawet kort tenisowy.
Charakterystycznymi elementami budynku są nietynkowana, ceglana elewacja, mur pruski, okrągłe okienka zwane okulusami oraz dwie finezyjne wieżyczki, które tak naprawdę - poza ozdobną - nie spełniają żadnych funkcji.
Obiekt znajdujący się w pobliżu zespołu budynków dawnej Przędzalni Czesankowej „Elanex” został wpisany do Wojewódzkiej Ewidencji Zabytków. Wewnątrz jednak nie ocalało nic z dawnego wyposażenia. Jakiś czas temu w budynku wymieniono przegnite okna na plastikowe, naśladujące dawną stolarkę, i zabezpieczono dachy.
Pałacyk Mottego należy do miasta
Obecnie obiekt jest własnością miasta i znajduje się w zasobie zarządzanym przez Zakład Gospodarki Mieszkaniowej "TBS" w Częstochowie. Wciąż jest wykorzystywany do celów mieszkaniowych.
- Powierzchnia lokali mieszkalnych w budynku wynosi 358,49 m2 - mówi Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy częstochowskiego magistratu.
Cały czas funkcjonują w nim mieszkania komunalne.
- Niedawno - według informacji Biura Gospodarki Lokalowej i Usług Komunalnych UM - remontowany był dach obiektu - dodaje Włodzimierz Tutaj.
To jedna z najbardziej klimatycznych kamienic w Częstochowie
Zabytkowa willa znajdująca się przy ulicy Krakowskiej w Częstochowie jest bez wątpienia jedną z najbardziej klimatycznych kamienic w mieście. Nietuzinkowy budynek, mimo że lata świetności ma już dawno za sobą, wciąż robi ogromne wrażenie. Ładnie prezentuje się również klatka, a właściwie to jej najbardziej charakterystyczny element - drewniane, kręcone schody.
Pałacyk Mottego to bez wątpienia miejsce z historią. Warto bowiem wspomnieć, że jeden z dyrektorów Fabryki Mottego, Andrè Stalens, ożenił się w 1931 roku z aktorką miejscowego teatru, Julią Młynarczyk. Urodziła im się córka Monika. Ta z kolei wyszła za Jana Marię Binoche, francuskiego aktora i rzeźbiarza. Para doczekała się dziecka - Juliette Binoche. Ta francuska aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna, gwiazda światowego kina, urodziła się właśnie w Częstochowie. Jej babcia Julia z pewnością mieszkała do II wojny światowej w opisywanym pałacyku Mottego. Później przejęła go fabryka Elanex, a następnie - w 2003 roku - miasto.
Nie przeocz
Zobacz także
Musisz to wiedzieć
- Tanie domy z potencjałem w woj. śląskim. TOP 13 domów do remontu w cenie mieszkania
- Gotuj z Anią Starmach! Oto 15 pysznych przepisów na Wielkanoc. Palce lizać!
- Bytom: TESCO przy Chorzowskiej będzie zrównane z ziemią? Trwają prace rozbiórkowe
- Nietypowe dania wielkanocne - sprawdź, jakimi potrawami możesz zaskoczyć bliskich!
Jak zbudować dom i się nie rozwieść? Zobacz 3 sposoby NA
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?