Pałacyk Mottego w Częstochowie. To jedna z najbardziej klimatycznych kamienic w mieście

Katarzyna Gwara
Katarzyna Gwara
Pałacyk Mottego w Częstochowie. To jedna z najbardziej klimatycznych kamienic w mieście
Pałacyk Mottego w Częstochowie. To jedna z najbardziej klimatycznych kamienic w mieście Katarzyna Gwara
Zabytkowa willa znajdująca się przy ulicy Krakowskiej w Częstochowie jest bez wątpienia jedną z najbardziej klimatycznych kamienic w mieście. Obiekt powstał w 1909 roku i wciąż jest wykorzystywany do celów mieszkaniowych.

Historia Pałacyku Mottego

Willa znajdująca się przy ulicy Krakowskiej znana jest bardziej jako Pałacyk Mottego. Jego historii należy doszukiwać się tak naprawdę w roku 1889. Wtedy to w Częstochowie - w pobliżu ujścia rzeki Stradomki do Warty - powstała fabryka włókiennicza. Potężne zabudowania wzniosła francuska spółka „Motte, Meillasoux, Caulliez et Delaoutre”. W ich bezpośrednim sąsiedztwie współwłaściciel fabryki Jean Motte zlecił stworzenie pałacyku. Ten powstał w roku 1909. Został wzniesiony przez częstochowską firmę budowlaną "Mizgalski, Feliks i Kancler" z ulicy Teatralnej. Autorem projekt był najprawdopodobniej warszawski architekt, Edward Lilpop. Według innej wersji projekt pałacyku wykonał nieznany architekt francuski.

Z informacji przekazanych przez Juliusza Sętowskiego, znanego częstochowskiego historyka, wynika, że Jean Motte, którego imię nosi pałacyk, prawdopodobnie zatrzymywał się w tym miejscu podczas krótkich wizyt w Częstochowie. Poza tym w kamienicy mieszkała wyższa kadra techniczna Przędzalni – inżynierowie i ich rodziny.

Pałacyk rodem z bajki

Obiekt już na pierwszy rzut oka przypomina pałacyki rodem z bajek. Architekt postanowił bowiem nawiązać do stylu ulubionego przez Ludwika II Bawarskiego i - w swoich filmach animowanych - przez Walta Disneya. Willa nieco przypomina też francuski zamek nad Loarą - oczywiście w miniaturze. W pobliżu pałacyku stworzono park krajobrazowy, ogródek kwiatowo-warzywny, a nawet kort tenisowy.

Charakterystycznymi elementami budynku są nietynkowana, ceglana elewacja, mur pruski, okrągłe okienka zwane okulusami oraz dwie finezyjne wieżyczki, które tak naprawdę - poza ozdobną - nie spełniają żadnych funkcji.

Obiekt znajdujący się w pobliżu zespołu budynków dawnej Przędzalni Czesankowej „Elanex” został wpisany do Wojewódzkiej Ewidencji Zabytków. Wewnątrz jednak nie ocalało nic z dawnego wyposażenia. Jakiś czas temu w budynku wymieniono przegnite okna na plastikowe, naśladujące dawną stolarkę, i zabezpieczono dachy.

Pałacyk Mottego należy do miasta

Obecnie obiekt jest własnością miasta i znajduje się w zasobie zarządzanym przez Zakład Gospodarki Mieszkaniowej "TBS" w Częstochowie. Wciąż jest wykorzystywany do celów mieszkaniowych.

- Powierzchnia lokali mieszkalnych w budynku wynosi 358,49 m2 - mówi Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy częstochowskiego magistratu.

Cały czas funkcjonują w nim mieszkania komunalne.

- Niedawno - według informacji Biura Gospodarki Lokalowej i Usług Komunalnych UM - remontowany był dach obiektu - dodaje Włodzimierz Tutaj.

To jedna z najbardziej klimatycznych kamienic w Częstochowie

Zabytkowa willa znajdująca się przy ulicy Krakowskiej w Częstochowie jest bez wątpienia jedną z najbardziej klimatycznych kamienic w mieście. Nietuzinkowy budynek, mimo że lata świetności ma już dawno za sobą, wciąż robi ogromne wrażenie. Ładnie prezentuje się również klatka, a właściwie to jej najbardziej charakterystyczny element - drewniane, kręcone schody.

Pałacyk Mottego to bez wątpienia miejsce z historią. Warto bowiem wspomnieć, że jeden z dyrektorów Fabryki Mottego, Andrè Stalens, ożenił się w 1931 roku z aktorką miejscowego teatru, Julią Młynarczyk. Urodziła im się córka Monika. Ta z kolei wyszła za Jana Marię Binoche, francuskiego aktora i rzeźbiarza. Para doczekała się dziecka - Juliette Binoche. Ta francuska aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna, gwiazda światowego kina, urodziła się właśnie w Częstochowie. Jej babcia Julia z pewnością mieszkała do II wojny światowej w opisywanym pałacyku Mottego. Później przejęła go fabryka Elanex, a następnie - w 2003 roku - miasto.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

Jak zbudować dom i się nie rozwieść? Zobacz 3 sposoby NA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie