Pamiętam krew, pot i łzy. Borys Budka do prawników w...

  Pamiętam krew, pot i łzy. Borys Budka do prawników w Katowicach

  MIW

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Min. Borys Budka na Uniwersytecie Śląskim
  1/3
  przejdź do galerii

  Min. Borys Budka na Uniwersytecie Śląskim ©MIW

  Trochę wspomnień ze studenckich czasów, trochę refleksji o swej nowej funkcji („w ostatnim 25-leciu średni czas pracy ministra sprawiedliwości wynosił mniej niż rok”), ale przede wszystkim zapowiedź swych planów za biurkiem szefa resortu sprawiedliwości – tak można streścić dzisiejszy wykład Borysa Budki na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego.
  Wspominając studenckie czasy na UŚ obecny minister mówił o „krwi, pocie i łzach”, ale też radości związanej z nauką na tej uczelni. Potem z przeszłości przeniósł się do przyszłości przedstawiając zadania, jakie postawiła premier Ewa Kopacz przed kierowanym przez niego resortem.

  Jako pierwsze wymienił darmową pomoc prawną, na którą mogłyby liczyć osoby po 75 roku życia, korzystające z pomocy społecznej, kombatanci i represjonowani, a także posiadacze Kartę Dużej Rodziny. Pomoc miałyby im udzielać radni prawni i adwokaci, a także organizacje pozarządowe o ile będą umiały wykazać się odpowiednim doświadczeniem w tej materii.
  - W każdym powiecie powinne być co najmniej dwa punkty, gdzie obywatele będą mogli szukać bezpłatnej pomocy prawnej – powiedział Borys Budka.

  Drugie wyzwanie dla resortu związane jest z mającą wejść w życie od 1 lipca nowelizacją kodeksu karnego.
  - Zmieniamy filozofię kodeksu karnego. Założenie jest takie, że prokurator prowadzący postępowanie przygotowawcze ma być tym samy, który prowadzi postępowanie sądowe – wyjaśnił minister, choć przyznał równocześnie, że jest duży sprzeciw wobec planowanym zmianom ze strony prokuratorów, którzy twierdzą, iż nie są dostatecznie przygotowani, co grozi spektakularną klapą całe przedsięwzięcia.

  - Dostałem polecenie, by wysłuchać tych wszystkich argumentów, by mógł rekomendować parlamentowi ewentualną decyzję o zmianie terminu – przyznał minister Budka.

  Trzecim, wskazanym przez niego zadaniem, jest wreszcie walka z dokuczliwą biurokracją w pracy wymiaru sprawiedliwości. Sposobem na to ma być większe wykorzystanie elektroniki w kontaktach w sądzie.

  - Chcemy dać możliwość wykorzystania internetu do kontaktów z sądami. Żeby akta sprawy były dostępne elektronicznie – wymieniał Borys Budka.


  *Przepisy drogowe od 18 maja 2015: 50 km/h + odebranie prawa jazdy
  *WYBORY PREZYDENCKIE 2015 NA ŻYWO: WYNIKI, GŁOSOWANIE, OPINIE
  *Gdzie jest burza? Gwałtowny deszcz i grad [MAPA BURZOWA POLSKI ONLINE, RADAR BURZOWY]
  *Matura 2015 bez tajemnic: PYTANIA + ARKUSZE + ODPOWIEDZI
  *NA ŻYWO Akcja ratunkowa w KWK Wujek Śląsk trwa. Szukają 2 górników
  *Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY
  *Śląsk Plus. Zobacz nowe wydanie interaktywnego tygodnika o Śląsku

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie wie co mowi

  mm (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Ładny gips, kolejny MS, który nie wie o czym mówi.Myli kodeks karny z kodeksem postępowania karnego i opowiada o dostępie w internecie do akt,gdy weszła w życie ustawa o ochronie świadków i...rozwiń całość

  Ładny gips, kolejny MS, który nie wie o czym mówi.Myli kodeks karny z kodeksem postępowania karnego i opowiada o dostępie w internecie do akt,gdy weszła w życie ustawa o ochronie świadków i pokrzywdzonych, która narzuca pełną anonimizację danych osobowych.Przesunięcie wejścia w życie tej komicznej nowelizacji,której intelektualny ojciec - sędzia Hofmanski zbiegł do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości, nie zależy od woli premier Kopacz tylko ustawy sejmowej.Kiedy jej projekt i głosowanie chce MS przeprowadzić i podpisać przez Prezydenta, przed 1 lipca br.?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  re

  ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  http://www.f******/polityka/minister-sprawiedliwosci-budka-zatrudnil-znajomego-,artykuly,546349.html

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  jak cudne sa wspomnienia

  toga (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Tytuł artykułu wiąże się z egzaminem? Nowak,Tibor, Popiołek?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo